Авторизація

HomeСвіт цікавогоСвіт цікавогоВузькоколійка: 106 кілометрів путі

Вузькоколійка: 106 кілометрів путі

( 4 Votes )

Якби наша влада абсолютно нічого не робила, а тільки зберегла ще на сто років вузькоколійку «Антонівка – Зарічне», то навіть за це чиновників довго згадували б нащадки теплим і добрим словом – як комуніста і першого секретаря Володимирецького райкому партії Гаврила Калиновича Головка за шосейні дороги. Вузькоколійка – теж болюча тема і для Володимирецького, і для Зарічненського районів.

З 1861 року, коли скасували кріпосне право, почався економічний розвиток віддалених територій царської Росії. Механіка просувала цивілізацію на схід і захід. Лісопромисловці, німецькі і чеські колоністи-«бауери», польські мазури скуповували землю і створювали свої колонії та села на одвічних слов’янських теренах. Відповідно, за собою тягнулися нові дороги, серед яких найсучаснішою і найнадійнішою була залізнична. Її згодом іменували «вузькоколійкою», бо ширина колії сягала 900, 750 і навіть 600 міліметрів.

Розпочалося освоєння правісних лісів північно-західної частини Рівненщини (тоді – історичної Волині). Йшов 1890 рік. Розроблялися проекти і велося спорудження залізничних полотен. Власники, що прокладали залізничну колію, викуповували землю. В 1895 році від Антонівки у бік Володимирця потягнулася залізниця. Рейки її були виготовлені на заводах уральського промисловця Демидова і німецького Круппа. Кожна рейка має іменний знак і є історичною цінністю.

Треба два слова сказати про Демидова і Круппа. Вони були знайомі між собою. Один з одним по якості сталі конкурували, але й допомагали одне одному. І немає нічого дивного, коли на царських вузькоколійках побачите одну рейку німецьку, а другу – російську. Багатії дружили.

У 1902-1905 році у Демидова повстали робітники. То був Час – предтеча революції. На замовлення Крупп виготовляє уральському промисловцю унікальний по тому часі сейф. Демидов кладе свої збереження у швейцарський банк, а код доступу «на пред’явника» зашифровує на грошовій купюрі, так званій «катеринці». Єврейчик із Одеси, ад'ютант батька Махно, відкрив «унікальний» сейф і з дорогоцінностями прихватив ту купюру. Її шукають по сей день: від Сумської області до Волинської, бо ад’ютант десь приховав її в наших краях, на станції вузькоколійки… А в швейцарському банку наросла пристойна сума. І Одеса цікавиться не так нашими «бурштиновими шляхами», як історією і старовиною.

У 1905 році запрацювали спиртзаводи-гуральні у Володимирці та Городці. Відповідно, від старої станції (неподалік колишнього тубдиспансера) по старій новацькій дорозі прокладається вузькоколійна розвилка, що іде до самісінького заводу. А від Антонівки до Андруги (нині с. Зелене), а потім і до Борової Зарічненського району пішла стратегічна залізнична гілка. Згодом її продовжили до районного центру Зарічне. Тепер це 106 кілометрів стального путі.

Поїздок ходив двічі на день. Перевозив вантажі і людей. Навіть під час окупації фашистсько-німецькими загарбниками продовжував перевозити пасажирів, худобу, ліс, картоплю, жито. На станції «Володимирець» стояв тертак (лісопильня). Там працював міщанин Григорій Сарницький. А навпроти Іван Леончук із Стайнищ мав магазин, була там і пошта з ощадкасою «Стаховка».

Кожен час вносив свої корективи у життя вузькоколійки. Багато населених пунктів і хуторів зникло із карти районів. Відійшли у небуття і ті поміщики, які не дали своєї землі під залізницю. Будівничі змушені були обминати їхні землі, тому й петляє наша вузькоколійка.

Велику роботу виконувала вона і в радянські часи. По ній транспортували камінь і щебінь, вугілля і ліс, картоплю і продукти, худобу і людей. «Свинячий» базарчик довго діяв по суботах вже на новій станції. Поїздок на нашій станції, начальником якої був Вадим Михайлович Сарницький, – то ціла епоха, і чи не кожен день з такими пригодами, що піднімали навіть міліцію і КДБ.

…Сьогодні 29 жовтня 2013 року. Я стою на пероні залізничної станції «Володимирець», яка на цьому місці функціонує більше тридцяти літ. Неподалік автотраса на Антонівку, на захід – райцентр, на схід – Каноничі.

Ось уже 34 роки працює на цій дільниці путі начальником станції Олександр Іваницький. Він навчався на залізничника у Латвії (там і досі проживають його родичі). Працював на Волині. Але саме Володимирець та Зарічне стали для нього надійною станцією і родинним портом. У парі з ним черговий по станції – Ярослав Христянович (на фото), за плечима якого 13 років служби на залізниці. До свого колективу відносять і колійних робітників, які в сніг та негоду несуть вахту від 18-го до 26-го кілометра путі. Це – Микола Рижий, Володимир Волочнюк, монтер колії Григорій Охремов.

Ще тут є незамінна «чергова» по станції, собачка Туся. Вона зустрічає і проводжає поїзд та її пасажирів.

Розповідає пасажирка Валентина К.:

– Пару днів назад сідало в «кукушку» 69 чоловік (моя дочка Таня порахувала). А в п’ятницю було 108 чоловік, ледь втиснулися. Це, переважно, пенсіонери. Є тут і туристи. Он сьогодні з нами їде художниця зі Львова, яка розписує нині каноницьку Петро-Павлівську церкву…

В четвер у поїздка – вихідний день. Його ремонтують. Як не дивно, старенька «кукушка» ще «кує». І в цьому їй допомагають справжні ентузіасти і натхненники з України і навіть Європи.

Для розвитку туристичної галузі ще при колишньому голові ОДА Миколі Сороці було започатковано відродження нашої залізниці. Естафета передалася у надійні руки. Райради і райдержадміністрації Володимирця і Зарічного втілюють у життя вже міжнародний проект «Бурштиновий шлях», мета якого зберегти «царський поїздок» – історичну вузькоколійку і залучити місцеве населення до зеленого туризму, бізнесу, якому сьогодні відкриті усі двері і який успішно крокує з 29 лютого 2008 року.

А поїздок щодень собі вкотре долає 106 кілометрів історичного путі. Хай він ще ходить довго і довго. А залізничників щиро вітаємо із професійним святом. Хай рейки завжди будуть «паралельними», станції – частими, дорога – легкою, а залізниця – вічною. Здоров’я, успіхів, роботи і зарплати!

На залізничній станції «Володимирець».

Галина Тєтєнєва

На фото автора

Коментарі   

-4 # Тигр 03.11.2013, 14:28
"Якби наша влада нічого не робила..." над цим висловом сміеться не тільки Володимирецький район, а мабуть і вся Украіна. Такі "солодкі" для влади слова навряд чи говорять навіть щирі прихильники сьогоднішніх олігархів. Це може робити тільки Арт-медіа Полісся, поістину "мистецький сайт", обережно, "залижете".
Відповісти

-3 # Тигр 03.11.2013, 14:55
Щодо узкоколійки, то вона вже давно віджила себе, як засіб пересування. Хто іздив в ній - знае, сидіння тверді, швидкість 20-30 км/год, комфорту - нуль! В 21 столітті живемо панове. Інше питання, що альтернативи - немае. Тут треба "подякувати" владі, що за 20 років не змогла вберегти, не то що зробити, шосейні дороги, колгоспи, заводи тощо. Якби до Білого чи Борового була дорога, така як від Городця до Сарн, та в автобусах надавали ЗАКОННІ пільги пенсіонерам, як на потязі, то ніхто б на ту "кукушки" і не сів би. "Кукушка" не проходить по всіх селах району, а отже інші якось живуть без неі.Якщо і треба зберігати це творіння історіі, то лише у вигляді ПРИВАТНОГО ТУРИСТИЧНОГО маршруту, на госпрозрахунку, а не на шиі платників податків, бо прибутку вона не приносить. А за "незакриття" не владі треба дякувати, а організованому народу, що не дае владі закрити, бо "неприбуткові школи позакривали", закриють і вузкоколійку. Бо я ніколи не бачив "владу" в тих зашарпаних вагонах, це транспорт бідних верств населення. А завдяки владі і дорогам таксі у Телковичі коштуе 400 грн, ще й іхати не хочуть...(для прикладу до Кузнецовська можна доіхати за 100 грн) Давайте будемо ЧЕСНИМИ із собою, бо із такими хвалебними одами будемо і в 22 століті іздити на "кукушці" і згадувати владу "теплим і добрим" словом, яка вже на той час буде літати, а не іздити на джипах, бо дороги зробити буде дорожче, ніж купити вертоліт.
Відповісти

+2 # Володимир Тихий 03.11.2013, 15:45
Це ж треба перше речення ви прочитали)Далі напевне вирішили, що не треба. І до вузькоколійки приєдналися школи, дороги і вартість проїзду. Ось таких вузькоколійних залізниць в Україні лише дві і їх розвивають, правда у більшості в туристичному напрямку. Так, вона дійсно не рентабельна. Але останні декілька років після запровадження фестивалю "Бурштиновий шлях" (який доречі ініціюється та підтримується владою)розвиваю ть туристичні шляхи в районі. Ще літом УПЦ планувала робити відпочинок для дітей біля озера, а доїзд здійснювати "кукушкою".
Законні пільги пенсіонерам. Випадок. Одне пенсійне посвідчення за яке придбано три квитки на різних людей в один день у різні напрямки району. Кожен хоче викрутитися.
От неприбуткові школи це щось. Невже в районі відкрили приватні? Закривають ті школи, де не має кому вчитися. Декілька учнів, яким у разі закриття організовують доїзд до найближчої школи. Я думаю, що це логічно. От на рахунок таксі до Телкович.. ні до Телович на таксі не їздив.
Відповісти

-4 # Тигр 03.11.2013, 18:53
На перше реченя я написав в пешому коментарі, в другому про вузкоколійку, а екскурс в історію потрібен для тих, хто живе минулим, давайте жити майтутнім, ну накінець сьогоднішнім, а то ще за царя-гороха згадаете. А щодо посвідчень, то теж до влади, вних е ціла армія контролюючих органів, хай займаються.Ви так пишете, як представник влади, якщо три квитки придбані на одне посвідчення, то треба заборонити пільги? Жах! До речі щось не сходиться, поізд лише в один напрямок району ходить? А якщо це стосуеться автоперевізника , то може те посвідчення в касира автостанціі лежить...
Відповісти

0 # Володимир Тихий 03.11.2013, 22:36
Без минулого не має майбутнього. Вислів дуже заїжджений що правда. Але вірний. Ніколи не задумувалися, що жителі мало знайомі з історією району. Я власне також. Але упущення виправляю. Ось і вузькоколійка знадобилася.
Якщо відповідь відмінна від вашої, то відразу представник влади. Просто маю звичку дивитися не лише однобоко. Поцікавитися. Що сталося? З якою метою? Який результат?
А стаття взагаді присвячена залізничникам. Приєднуюся до привітань! З професійним святом Вас.
Відповісти

-2 # Тигр 03.11.2013, 23:46
Чекав цього вислову Масима Рильського "Без минулого немае майбутнього" і тому готувався. Із означеня історіі, як науки ці слова звучать, як: "Люди, які не знають історію схильні повторювати помилки минулого". Тобто "помилки! Ми повинні пам'ятати помилки, а ви вважаете будівництво вузкоколійки помилкою? Чи те що вона виконувала функціі перевезення вантажів чи те що ходила два рази в день? Ні. А помилкою е те, що наша влада закривае очі на паплюження наших земель, на вирубування ще не дозрілого лісу, на безробіття наших громадян, на мізерну заробітну плату, на ріст мільйонерів, як грибів після дощу і т.д. і т.д. Ось де ПОМИЛКИ! І історія вкаже на них, обов'язково вкаже, наступні покоління це відчують. І накінець приведу геніальний вислів Бернарда Шоу : "Единственный урок, который можно извлечь из истории, состоит в том, что люди не извлекают из истории никаких уроков".
Відповісти

+2 # Володимир Тихий 04.11.2013, 00:44
Ну, готувалися ви знатно. Для чого ж так глобально про історію. А надалі прошу ДУЖЕ не перебільшуйте та не перекручуйне мої слова. Я абсолютно точно не писав та й навіть не припускав у своїй відповіді, що будівництво вузькоколійки помилка. І взагалі про "помилки" ні слова. У свій час вона була потрібною з певною ціллю і задовольняла ті чи інші потреби населення. У наш час її призначення змінилося. І все.. Зараз її перспективи в туризмі. На мою думку. Із вашої відповіді ніяк не можу зрозуміти ви тут всю Україну маєте на увазі чи все ще район? Та й тема ця широка. Про це знаєте можна говорити безкінечноооооо ооо) А те, що ви навели це не аргументи. Відповідь також можна давати пафосно і проникливо. Щось типу кожен народ заслуговує на ту владу, яку він має.
Відповісти

-2 # Тигр 04.11.2013, 07:22
Цілком погоджуюсь із останнім реченням, більше того, про це я вже писав недавно, тому і пропоную владу починати змінювати кожен із себе!
А у відповіді я писав і про район і про Україну, бо район і є частина України, і проблеми у нас всіх одні і ті ж.
На рахунок "помилок" ви дійсно не писали, але якщо ви чули про логіку, то згідно аксіоми логіки: Якщо з А слідує В, а з В - С, то і з А слідує С. Що і було доведено. (А-без минулого немає майбутнього,В- помилки минулого, С - Людство не вчиться на своїх помилках).
Відповісти

-2 # Тигр 04.11.2013, 22:20
Почитайте, якщо захочете , інтерв'ю найуспішнішоі людини Украіни, хоча б перші три абзаци http://football.sport.ua/news/206234 а ви чого досягли в цьому житті?
Відповісти

0 # гість 03.11.2013, 18:01
Копійку владі добре мутити на тій кукушці!
Відповісти

+2 # Lavr 03.11.2013, 19:23
До відома автора: Вузькоколійка ще мала в Хіночах відгалуження до Дубровиці поза Озером, через Трипутню. Коли її розібрали - не знаю, але, мабуть, після війни.
Відповісти

0 # Сергій СКІБЧИК 07.11.2013, 13:21
Не в похвалу собі, а для більш повної інформації про нашу "кукушку" ось Вам, Лавр, посилання на статтю про історію поліського трамвая http://h.ua/story/195737/
Якщо буде Цікаво, перепостимо на нашому сайті
Відповісти

-1 # Людмила 05.12.2013, 14:45
Підтверджую. Ще насьогодні збереглася дамба,по якій проходила лінія.На станції "ХІночІ"(так записано у д-тах Львівської ЗД)йде розвилка,тому любителі пішо-велотуризм у запросто можуть влітку(на "Бурштиновому шляху"-5)з насолодою від навколишньої природи помандрувати до Дубровиці :)
Відповісти

0 # Lavr 04.11.2013, 18:07
На мій погляд, вузькоколійка грає вирішальну роль для транспортного сполучення глибинних населених пунктів з залізницею європейського напряму. Особливо, при сучасному бездоріжжі. Звичайно, приведення її в божеський вигляд вимагає значних коштів. Одне обстеження та розробка проекту чого буде варте. Але її треба відновлювати. Бо ліквідація приведе до подальшої ізоляції глибинки та її економічного занепаду, яка, можливо, саме через це завжди була бідним регіоном, як і все Полісся.
Відповісти

+1 # Тигр 04.11.2013, 20:02
"із залізницею еропейського напрямку" це ви правильно підмітили, один напрямок і остався, бо крім дизеля Ковель-Сарни та пасажира Киів-Львів один раз на день нічого і немае. Вже давно залізниця "програла" автоперевізника м, згадайте хочаб автобуси Качинського, кодень день цілий потяг на Киів відправляеться, а ще е Кузнецовські перевізники. Так що погана чи не погана дорога, а везуть з Білого, Хиноч, Воронок і т.д. на автобус до Киева людей, не вірите - самі перевірте. Відповідно і повертаються люди із заробіток о 11 вечора і змушені брати таксі на 4-5 чоловік, бо чим доіхати? А ви розробляйте проекти, вкладайте гроші - історія вам буде вдячна.:-) А економічний занепад в нас по одній причині, бо кожен сам за себе, гуртуватися треба, бо гуртом ми сила, але не з нашим щастям. Он на закарпатті дорогу перекрили і сказали, що поки не почнуть ремонт - не зійдуть з місця. А ми по норах сидимо і як миш на удава загіпнотизовано дивимось на владу, може зжалиться і зробить дорогу. http://expres.ua/news/2013/11/04/96384-bukovyni-vidnovyly-mist-perekryvaly-dorogu-rumuniyu
Відповісти

0 # Lavr 04.11.2013, 23:33
Тією залізницею тиждень тому я їхав поїздом Київ-Львів з причепленими вагонами Київ-Варшава до Ковеля. Крім того, нею їздять поїзди на Брест, Берлін.
А вузькоколійку побудували в часи, коли економіка не процвітала, але вона зрушилась з місця за рахунок залізниці. При бажанні розвивати регіон вузькоколійка ще й як пригодиться!
При зупинці роботи залізниця в момент буде розібрана селянами на погреби та гаражі, як була розібрана вітка Хіночі-Дубровиц я.
Відповісти

+1 # Тигр 05.11.2013, 00:07
Так іздять поізди на Берлін, та нажаль зупинки немае в Антонівці, щоб німці пересіли на нашу кукушку. Ви були в найрозвинутіших областях Украіни: Донбасі, Криму, Киеві, Буковині, Кривому розі, Харкові, Карпатах, Львові? Десь кукушку бачили, що розвинула тоц регіон? Одне слово - найдовша в Европі, тим і погано, що найловша, бо не хоче европеець теліпатися 4 години в дерев'яному вагоні. Вишукані европейці, та й украінці вже теж комфорту хочуть, а не "пафосу". Умови треба, дорога, гаряча-холодна вода, світло, кондиціонер, тепло в холодну пору, а вже тоді - недоторкана природа Полісся! Але нажаль і недоторканоі майже не залишилось, як не перекопана земля, то вирізаний ліс, як не гори мусора біля озера, то замусороні узбіччя доріг. Не спасе нас " поліський трамвай", якщо ми самі себе не витяним з ціеі безодні бардака. Закликаю - починайте кожен із себе! Не беріть, що не ложили, не смітіть, де не прибираете, не копайте, де не закопували, не руште, що не будували! Але щось мені підказуе, що це голос в пустелі. Краще, мабуть, робити бардак і гріти себе надіею на "поліський трамвай", а раптом привезе він до "світлого майбутнього". Так не бувае!
Відповісти

-1 # Lavr 05.11.2013, 21:18
Не глибоко копаєте.
Відповісти

-2 # Тигр 05.11.2013, 21:34
Я не копаю, я помпою мию :-)
Відповісти

-3 # Тигр 04.11.2013, 22:26
Admin, і хочеться вам весь час блокувати мій ІП, я що нецензурщину пишу, чи може антисимістсікі вислови, чи про фашизм згадую? За що ви мене весь час блокуете? Це у вас називаеться так "свобода слова"? Істино: не освіти , не знань ні принципів журналістстики. Краще б подякували, що за вас пишу, те що ви боітеся написати, "піджавши хвіст між ноги".
Відповісти

-6 # Administrator 05.11.2013, 09:45
Вам не набридло ще? Будете продовжувати в тому ж дусі - будемо приймати міри.
І не варто вдавати з себе ображеного, вас ще ніхто не блокував. Поки що.
Відповісти

-6 # Тигр 05.11.2013, 22:41
А як по-вашому називаеться, коли інші сайти відкриваються без проблем, а polissya.net після чергового мого коментаря стае недоступний, добре, що перезавантаженн я модему допомагае. :-*
Відповісти

+1 # Administrator 06.11.2013, 09:59
Ну це вже вигадки. Ваші коментарі автоматично публікуються, так як ви зареєстрований користувач.
Перезавантаження модему не може допомогти тому, що у вас динамічний "айпішник", але провайдер (не буду вказувати який, бо знову звинуватите в прихованій рекламі, або антирекламі 8) )надає не настільки широкий діапазон адрес, щоб при кожному перезавантаженн і роутера він змінювався. Тому - висновок. Якби ми Вас "банили" - то не за ІP -адресою. ;-)
Відповісти

+1 # Сергій СКІБЧИК 06.11.2013, 13:47
Пробуйте обновити сторінку, у мене теж інколи таке буває. Тоді тисну "Остановить сценарий" -- і як ворожка пошептала, помагає ;-)
Відповісти

-5 # Тигр 06.11.2013, 14:33
Дякую, Сергію, не робіть з когось телепня разом з адміністратором , бо в інтнрнеті не перший день, коли сайт не пінгуеться, ніяке оновлення не поможе. Можливо треба, як ви кажете ворожці пошептати, три рази плюнути через ліве плече на праву ногу :-), то я в такі казки не вірю, а вірю здоровому глузду.
Відповісти

+1 # Administrator 06.11.2013, 15:21
Щодо пінгування - у всіх добре, у Вас як завжди :lol: .
А якщо серйозно, це може бути проблема з браузером, точніше з його взаємодією із web-сервером. В даному випадку - Apache.
Ймовірно певні Java - скрипти некоректно виконуються.
Спробуйте через інший браузер - якщо буде те саме- опишіть характер помилки.
Відповісти

-5 # Тигр 06.11.2013, 20:19
Дякую за професійну і серйозну відповідь, як тільки будете блокувати, обов'язково напишу. Зараз все ок.
Відповісти

0 # Сергій СКІБЧИК 07.11.2013, 13:07
До речі, замітили, що я вам "плюсика" поставив? А то все за мінуси картаєте... :roll:
Відповісти

0 # Сергій СКІБЧИК 07.11.2013, 16:34
О, а мені вже за що анлайка вліпили? Ми тут, понимаш, шляхи для консолідації з нацменшинами (перепрошую: з братами нашими меншими) шукаємо, а ви нас обох по писку?!! Цікаво: від кого мінус -- від правих чи від лівих?..
Відповісти

+2 # Siegfried 07.11.2013, 20:33
Від задніх, тих, хто плює в спину. Висновок: Ви рухаєтесь вперед.
Відповісти

-1 # Тигр 07.11.2013, 22:07
Не звертаю уваги на ваші + з - до , ваш сайт, ставте, що хочете. Я маю свою думку і не претендую на підтримку всіх, інакше писав би те, що хочуть почути інші і ви в тому числі. Запитую ще раз: ви пишете про потребу в журналістах, то може візьмете на роботу?
Відповісти

+1 # Сергій СКІБЧИК 08.11.2013, 10:24
Я вже писав, що таке обговорюється тільки в реалі. Милості прошу після сесії, поспілкуємось
Відповісти

0 # Гість 06.11.2013, 15:31
А [ЦЕНЗУРА]овому танцору завжди щось заважає! :P
Відповісти

0 # Siegfried 06.11.2013, 19:26
Вусааа?
Відповісти

-3 # Тигр 06.11.2013, 20:31
Шановний Гість, так багато знаючий приказок да прислів'ів, грамотний мабуть, а грамоти зарееструватися не вистачае. То ведіть себе, як Гість в гостях. 8)
Відповісти

-3 # Гість 07.11.2013, 09:11
Справді підкажи як зареєструватися .
Відповісти

0 # Тигр 07.11.2013, 21:58
Звернися до адміністратора сайту
Відповісти

0 # Гість 08.11.2013, 09:10
Тмгр,допоможи і тобі дороможу може колись. :-)
Відповісти

0 # Людмила 05.12.2013, 14:53
більше про "кукушку":
http://babylibrarivolodymyrec.org.ua/index.php?option=com_content&view=category&id=5&Itemid=36
Відповісти

Додати коментар

Захисний код
Оновити

На даний момент 114 гостей на сайті