Авторизація

HomeСвіт цікавогоСвіт цікавого13 грудня - Святий Андрій Первозванний

13 грудня - Святий Андрій Первозванний

( 0 Votes )

 

«Дай, Андрію, знати, яку долю ждати»...

Пам'ять брата апостола Петра — Андрія Первозваного — вшановують 13 грудня християни, що живуть за Юліанським календарем. Апостола Андрія українці вважають тим, хто приніс християнство на «київські гори».

На Андрія дівчата зазвичай ворожили. Наповнені дохристиянськими обрядами, веселощами і розвагами андріївські, як і катерининські, вечорниці припадали на час Пилипівського посту і не відповідали нормам християнської моралі. Спроби духовенства подолати цю народну позацерковну традицію, не дали бажаних наслідків. Згодом вечорниці на Катерини і Андрія, як і інші свята, все більше втрачали свою магічну функцію і перетворилися на своєрідну забаву і нагоду, щоб зібратися неодруженій молоді.

Одним із найбільш цікавих прийомів любовної магії, приурочених до дня Андрія, було «засівання конопель». Пізно ввечері, коли темно, дівчина набирала в пелену насіння коноплі (інколи льону, маку, тощо). Виходила за хату, сіяла на снігу і приспівувала: «Андрію, Андрію! Конопельки сію; спідницею волочу, – заміж вийти хочу». Потім набирала жменю снігу там, де сіяла коноплі, вносила до хати і, коли сніг розтавав, лічила насіння: якщо кожна зернина мала пару – добрий знак.

У засіванні конопель до початку XX ст. зберігалися деякі архаїчні риси. Так, у багатьох місцевостях дівчата сіяли коноплі роздягненими. За народним віруванням, голе тіло – важливий засіб чарівництва.

У цей вечір дівчата намагалися побачити свого обранця в дзеркалі, узнати професію майбутнього чоловіка. Щоб це вгадати, дівчина посипала на долівку трохи пшениці, наливала в мисочку води і ставила люстерко. Коли все готове, впускала півня: якщо півень нап’ється води, чоловік буде п’яницею, клюне пшениці – буде господарем, а як гляне у люстерко – буде паничем або ледарем.

Бігали дівчата також до річки, набирали намулу з дна і приносили до хати. В хаті цей намул уважно розглядали: якщо там є шматочок заліза або цвях – чоловік буде ковалем, тріска – теслею, скло – склярем, шкіра – шевцем, пісок – малярем, а якщо, крім землі, немає нічого, – хліборобом.

Особливе місце на Андрія займає обрядова гра «Калита» («Калета»), в якій брали участь дівчата і хлопці. Дівчата збиралися разом і пекли Калиту – великий круглий корж із білого борошна. Кожна дівчина повинна була взяти участь у приготуванні Калити. Тісто місили всі по черзі, починаючи від найстаршої дівки і до наймолодшої дівчинки. Посередині коржа робили дірку. В деяких етнографічних джерелах збереглися дані, що Калита, як правило, становила 35 см в діаметрі і 1,5 см товщини. Солодке з медом тісто пекли в печі і запікали так, щоб важко було відкусити. Зверху Калету намащували медом. Для виготовлення Калети брали «непочату воду» або ж воду, настояну на пахучих травах, зокрема на любистку.

На вечорницях, коли збиралася молодь разом, Калету за допомогою стрічки підвішували до сволока посередині хати, а потім стрибали, щоб вкусити. Після Калети брали горнятко з медом, на дно якого клали перстень. Хлопець мав дістати той перстень губами, але так, щоб не вмочити власного носа. Вважалося, якщо хлопець дістане і носа не вмочить – ожениться і буде щасливим.

На Андрія дозволялись молодіжні бешкети, а парубкам прощалися усі їхні витівки. У тих батьків, які забороняли гуляти з ними своїм донькам, хлопці вночі могли зняти ворота чи розібрати паркан, забрати воза, плуга, борону тощо і закинути їх на дах хати чи хліва (або занести в інший бік села). Такі забави не випадкові, етнографи вважають їх "ритуальними бешкетуваннями”, що колись символізували усунення перешкод на шляху до бажаного шлюбу.

Отже вранці дехто із господарів знаходив свого воза на даху клуні, а від хат, де жили дівчата на виданні, з’являлись стежки до їхніх залицяльників, позначені буряковим квасом чи потрушені соломою.

 

Весілля на Поліссі
Весілля на Поліссі. Фото Олександра ВАБІЩЕВИЧА

 Підготувала Леся ГАВРИЛЮК

 

Коментарі   

 
+1 # Гість 13.12.2013, 21:01
Який же звязок християнства, апостола Андрія і окультної практики (ворожіння, марновірство)?О це Слово Бога до нас:2Зак.18:10 "Нехай не знайдеться між тобою такий, хто переводить свого сина чи дочку свою через огонь, хто ворожить ворожбу, хто ворожить по хмарах, і хто ворожить по птахах, і хто чарівник, 11 і хто чорнокнижник, і хто викликає духа померлого та духа віщого, і хто питає померлих. 12 Бо гидота для Господа кожен, хто чинить таке" Для чого згадувати? Нащо відроджувати?
Відповісти
 
 
-1 # xosяin 16.12.2013, 11:28
А хіба його хто забував? Знахарки і ворожки були і є чи не в кожному селі. Навіть батюшки є характерники. Чомусь легше заборонити все незвідане і незрозуміле, аніж визнати, що ми чогось не знаємо. Чудо від батюшки -- то божа благодать, а чудо від ворожки, яка наговорами знімає порчу або ляки -- то гріх? Чи може пора знову охоту на відьм відкривати?
Відповісти
 
 
-1 # Siegfried 16.12.2013, 13:15
Поставив xosяinu, котрого поважаю, анлайк, Але не тому, що я проти, а тому, що він в невіданні. Є духовний світ, в якому є оте "незвіданне", і яке ми щодня переживаємо, відчуваємо, але іноді не придаємо тому значення. Все дуже серйозно. Є Бог триєдиний, а є Його противник з армадою нечистих духів, які працюють в неслухняних. Звертаючись до ворожки, гороскопів, і т.д. ми цим самим даємо дозвіл ворогам душ людських ЛАСКАВО ПРОШУ В МОЄ ЖИТТЯ. Слово Боже - це правда. Якщо воно каже ГРІХ - значить гріх. Це не означає, що потрібно влаштувати інквізицію. Ні. Потрібно перестати звертатися до окультизму. Досліджуйте писання. Проце постійно наголошують Отці церкви, священики, пресвітери, пастори.
Відповісти
 
 
+1 # xosяin 16.12.2013, 15:18
За аргументацію дякую, але цілком не погоджуюся. Не буду сперечатися про тонкі духовні матерії, але я сам бачив їх матеріальні прояви. Років десять тому Мама моя у мене на очах молитвою спинила кров з рани (була перерізана вена і сухожилки). На швидкій у Кузнецовську аж не повірили очам своїм, коли побачили глибоку і чисту рану без крові. Це чудо духовної віри чи ворожба погана? Мабуть, чудо, бо молитва та проста і коротка, і закликає Божу Матір у поміч, а не всяку нечисть. Але ж церква таких маленьких чудес не визнає -- то чому я маю сліпо коритися і вірити в церковні догми?
Відповісти
 
 
+4 # Siegfried 14.12.2013, 12:12
Світлина мені подобається :roll:
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 43 гостей на сайті