HomeНаше життяПро те, що хвилюєДорогами смерті (+інфографіка)

Дорогами смерті (+інфографіка)

( 0 Votes )

На автошляхах у Володимирецькому районі минулого року в автокатастрофах і дорожньо-транспортних пригодах загинуло чимало людей.

Щороку кількість ДТП із потерпілими зростає, щодня гинуть водії, пасажири і випадкові перехожі. Так, скажімо, лише за 1 день 24 квітня в Україні зареєстровано 67 дорожньо-транспортних пригод, в  яких загинуло 5 осіб, травмовано – 100. за цей же день виявлено порушень ПДР – 1438, з них керування ТЗ у нетверезому стані – 170.

І так само щодня руйнуються наші дороги і шляхи, завдаючи щороку багатомільйонних збитків автовласникам. За даними Укравтодору, ще два роки тому в Україні 90 відсотків основних доріг державного значення були зношені до критичної межі. І з того часу ситуація кращою не стала, асфальтне покриття, яке давно потребує капітального ремонту, руйнується все більше, танучи разом із снігом навесні.

Фактично українські автошляхи стають дорогами смерті. Хто винен у зростанні аварійності – необережні водії? П’яні мажори та лихачі? Чи напівзруйновані асфальтівки щороку збирають своє криваве жниво – заручників недбалості Укравтодору?

У ДТП українців гине в чотири рази більше, ніж в АТО

Щодня ми чуємо, бачимо або читаємо жахливі новини про аварії на дорогах. Здавалося, чужі помилки мали б слугувати нам хорошим уроком. Та, на жаль, щороку статистика ДТП лише зростає.

Найчастіше дорожньо-транспортні пригоди трапляються через перевищення швидкості, невміле маневрування або ж за участі нетверезих водіїв. Виявляється, кожна п’ята аварія в Україні стається через п’яних кермувальників. Навіть нові високі штрафи (а це 10 200 гривень за кермування «під мухою») і конфіскація водійських прав на рік чи кілька років порушників не зупиняють. Тільки за перші півроку 2016-го нетверезі водії стали причиною 1,2 тис. аварій, пише УНІАН.

Якщо порівнювати з країнами Європи, Україна серед європейських країн посідає перше місце за рівнем загибелі пішоходів та п’яте місце за рівнем смертності в ДТП на дорогах.

Уявіть собі: у нашій країні за день гине людей більше, ніж у деяких європейських країнах (Данії) – за рік! Наприклад, у Швеції – однієї з найбільш благополучних країн Європи з вуличної безпеки – коефіцієнт смертності в ДТП дорівнює 2,8 на 100 тис. осіб.

Український рівень в три рази гірший – 10,8 смертей на 100 тис. осіб. Він помітно перевищує не тільки шведський, але й аналогічні коефіцієнти для Німеччини – 4,3, Франції – 5,1 і навіть експресивної Італії – 6,1. З країн ЄС ближче всього до України лише Польща – 10,3 і Литва – 10,6 смертей на 100 тис. населення.

«На дорогах України щодня гине більше людей, ніж на Сході»

Крім того, дані Національної поліції свідчать, що шанси загинути в ДТП для українців вчетверо вищі, ніж ймовірність загинути в зоні АТО. Лише у 2015 році в аваріях загинули 3,9 тисячі осіб, а на Сході армія за той же період безповоротно втратила 1,1 тисячі військовослужбовців.

Управління безпеки дорожнього руху повідомляє, що найбільше дорожньо-транспортних пригод у березні зареєстровано у Києві (з механічними пошкодженнями – 3416, у яких 7 осіб загинуло; пригоди з потерпілими – 3260,у яких загинуло 8 осіб). Найменше ДТП зареєстровано у Луганській області (з механічними пошкодженнями – 55, у яких загинуло 3 особи; пригоди з потерпілими – 54, у яких загинуло 3 особи).

Статистика ДТП на Рівненщині

Особливо невтішною є статистика ДТП на дорогах нашої області. Лише у період з 1 січня по 31 березня на дорогах Рівненщини зафіксовано 622 пригоди з механічними пошкодженнями та 540 пригод з потерпілим, з них у першому випадку загинуло 45 осіб, у другому – 15 осіб.

Невже випита чарка чи перевищення швидкості вартує вашого або ж чужого життя?

Люди, що мешкають у країнах з високим рівнем життя, знають – не варта. Для них безпека на дорозі – це в першу чергу повага до себе та своїх ближніх. Діти європейців вивчають правила дорожнього руху не з примусу, а тому, що знають – це питання життя і смерті. То невже українцям менше хочеться жити, ніж європейцям?

Зрозуміло, що у Європі – більші штрафи, а також є кримінальна відповідальність за вживання алкоголю за кермом. Але є ще одна ВЕЛИКА причина, чому європейці менше порушують: вони мають вищу культуру поведінки на дорозі, отже, менше влаштовують чи потрапляють в ДТП. Вони цінують своє життя, і знають його вартість.

У цивілізованих країнах світу вартість життя постраждалих внаслідок ДТП підрахована. Людське життя там розглядається з макроекономічної точки зору, і ця величина використовується у обрахунках бюджетів у багатьох галузях, наприклад, у медичній, або сфері безпеки дорожнього руху, у судовій практиці, у страхуванні тощо. Від цифри вартості життя відштовхуються при визначенні збитків та відшкодувань, якщо людина загинула чи отримала травми. Так, у європейських країнах життя в середньому коштує від 1 до 2 млн євро (статистика за 2015 рік).

Тобто знаючи про ці цифри, людина вимагає певного рівня життя, зарплати, соціальних гарантій та відшкодування збитків. Українці ж думають, що їхнє життя вартує менше, що вони будуть не в змозі відстояти свої права та інтереси, більшість людей зневірені та пасивні у питанні власної цінності.

Спираючись на європейський досвід і з метою зменшення кількості ДТП, українські активісти організували дослідження, в якому експерти підрахували, скільки ж коштує життя українця. Глобальне дослідження з оцінки вартості життя та сукупних збитків від ДТП було проведено на замовлення Національної програми з попередження дорожньо-транспортного травматизму дітей та молоді Traffic Challenge. Результати дослідження опублікувало видання «Українська правда».

Отже, згідно обрахунків, вартість життя українця становить $400 тис 378 (10 490 840 грн), а загальний економічний збиток від ДТП за цим підходом – $2 млрд 074 (або 45 млрд 227 грн, 2,5% ВВП).

Що нам дадуть знання вартості життя і що отримає держава, знаючи суму сукупних збитків від ДТП? Ми нарешті зрозуміємо свою власну цінність, знатимемо, чого вимагати від держави, від людини, яка заподіяла нам шкоду, від страхових компаній (в разі якщо застраховані). Вартість життя і кількість дорожніх аварій взаємопов'язані. Чим вартість життя менша, тим людина частіше ризикує. Чим більше вартість життя і усвідомлення людей своєї цінності, тим менше людина ризикує, зменшується, відповідно, й кількість ДТП.

Якби там не було, але це лише статистика та дослідження. Кожен із нас знає і розуміє, на скільки страшно втрачати близьких людей. У народі кажуть: «Береженого і Бог береже». Тому, перш ніж тиснути на педаль газу і переоцінювати можливості свого авто та водійські навики, варто подумати, що може бути, якщо щось піде не так…

 

За матеріалами преси підготувала Ольга ПЕШКО.

 

У вас недостатньо прав для коментування.