HomeНаше життяПро те, що хвилюєЧи дійдемо ми до Європи? Сортування сміття у Володимирці досі нема

Чи дійдемо ми до Європи? Сортування сміття у Володимирці досі нема

( 1 Vote )

Новий рік – це не лише червона вантажівка з реклами «кока-коли» і запах мандаринів. Бо коли рожеві окуляри спадають з носа, згадуєш, що новий рік має ще й іншу сторону своєї медалі, більш буденну і більш проблемну.

Мова безпосередньо йде про мандарини, точніше, про їхні лушпайки і про те, куди їх дівати.

З початку 2018 року українців зобов’язали сортувати сміття. Тобто відтепер, ми як усі цивілізовані люди і як справжні європейці (радіймо, браття!), маємо сортувати свої відходи.

Коли всеукраїнська влада розказує, що то є добре, вона прикладає для переконливості картинки про сортувальні контейнери, що начебто їх має бути чотири і що начебто відходи будуть переробляти.

Однак місцеві працівники житлово-комунальної сфери стверджують, що в дійсності до сортувально-переробного раю далеко.

– Володимирець колись мав досвід збору сміття у контейнери. По всьому селищу було близько 50 точок збору сміття, – розповідає головний інженер КП «Аква» Сергій Савчук . – Проте здебільшого контейнерами люди не користувались. Часто просто ліньки кришку було підняти. То складали сміття поряд з пустим контейнером, то ламали контейнер, то собаки сміття розтягували. Поступово від таких «сміттєбаків» відмовились на користь транспорту, який забирав відходи у людей кілька разів на тиждень (багатоквартирні будинки) чи кілька разів на місяць (приватний сектор). Якщо говорити про зобов‘язання сортування сміття, то в ЗУ «Про відходи» чітко не прописано, хто має забезпечувати населення тими контейнерами. Вказано, що кожен господар відповідає сам за своє сміття. Підприємці зобов’язані за власні кошти придбати сортувальні контейнери, а от що робити звичайним жителям населених пунктів?

Звісно за благоустрій безпосередньо відповідає орган місцевого самоврядування (у Володимирці – селрада). Наприклад, нещодавно у Дубровиці їхня міськрада вже закупила контейнери. У крупних містах їх закуповують підприємства ЖКГ. Влітку 2017 року на одній із сесій селищної ради піднімалось питання закупівлі сортувальних контейнерів для райцентру. Проте депутати за це не проголосували. Потім восени на сесії знову про це говорили.

Щоб забезпечити населення райцентру умовами сортування сміття, для достатньої кількості потрібно не менше 200 тис. грн, а погодились з місцевого бюджету виділити лише 50 тис. грн для контейнерів. При такій сумі один контейнер коштує біля 8 тис грн (в розрахунку від загальної кількості штук при гуртовій закупці). Для початку нам хоча б по два контейнери на кожну точку збору сміття придбати – для пластику та іншого побутового сміття.

На сайті «Прозорро» виставили запит на гуртову закупку по ціні 6 тис. грн за штуку на суму 50 тис. грн. Ніхто на таку пропозицію навіть не відгукнувся, тому гроші не використались. Якщо КП «Аква» саме закуповуватиме сортувальні контейнери, то це, звичайно,ляже на плечі самих жителів селища через підвищення тарифів, і кожному з нас це увіллється в копійку.

На питання, хто ж штрафуватиме жителів за порушення правил благоустрою, в селищній раді дали відповідь, що з початку 2018 року в штат селради прийнято на роботу спеціаліста з благоустрою. Він безпосередньо й займатиметься контролем та моніторингом дотримання правил благоустрою жителями селища.

Цілком реальні стають штрафи: для фізичних осіб мінімальний штраф складає 340 грн, для юридичних осіб – 680 грн, докладінше – в ст. 152 КУ «Про адміністративні правопорушення».

А поки йдемо до зірок крізь терни, трактор, як і раніше, збиратиме сміття.

– Насправді у нас на сміттєзвалищі і без сортувальних контейнерів сміття добряче сортують, – запевняє головний інженер «Акви». – Колись там цигани жили, сміття перебирали. А потім їх місцеві жителі вижили звідти: конкуренція дається взнаки. Бо є володимирчани, які збирають папір, є ті, хто збирає пластик, і ті, хто збирає скло.

Селищний голова Володимирця Олександр Осмолович зазначає, що наприкінці 2017 року прийнята Програма поводження з твердими побутовими відходами на 2018-2020 роки, яка передбачає зокрема встановлення контейнерів, облаштування контейнерних майданчиків.

– Надати умови для сортування сміття має суб’єкт господарювання, у нас – це КП «Аква», якщо уточнити, то придбання сортувальних контейнерів лягає на плечі жителів селища, бо загальна сума, витрачена на придбання таких сміттєбаків, пропорційно розділиться між всіма володимирчанами. Разом з тим, згідно з прийнятою Програмою і наявністю вільних коштів в місцевому бюджеті селрада буде всіляко сприяти запровадженню процесу роздільного збирання ТПВ. Та хочу додати, що Володимирець вже мав прикрий досвід збору сміття у контейнери, люди ними не користувались, засмічували майданчик, виділений під сміттєбаки. очевидно, ситуація повторюватиметься до тих пір, поки більшість не усвідомить, що дотримання чистоти і правил благоустрою – це обов’язок не селради і не комунального підприємства, це обов’язок кожного жителя селища, і не варто той обов’язок скидати на сусіда, адже згідно з ЗУ «Про відходи» кожен з нас несе відповідальність за своє сміття в принципі, а не лише до того моменту, поки не винесе сміття до контейнера. Це нормальна практика, коли люди вдома власноруч сортують сміття хоча б по пакетах і при під’їзді сміттєвоза викидаються вже посортовані відходи.

Окрім обов’язковості сортування сміття, з 2018 року обов‘язковою стає наявність водного лічильника в кожному будинку.

– Абонентів у нас 1350, а водних лічильників 1000. Під час реконтрукції системи водопостачання по вул. Острозького підключили 47 водних лічильників за рахунок селради. Один прилад коштує близько 300 грн. Загалом встановлення чи заміну оплачує споживач, – коментує Сергій Савчук.

Не менш ефектною цікавинкою є те, що на багатоквартирних будинках віднині виводиметься... загальний водний лічильник.

– Згідно з діючими нормами, водний лічильник встановлено правильно, якщо по 50 см з кожної сторони в трубі, до якої кріпиться прилад, немає згинів. Цих норм практично ніхто не дотримується, бо майже ні в кого стінка ванної кімнати цього не дозволяє. У згинах труби відбувається завихрення води, тому лічильник рахує з похибками. Отож, якщо загальний по будинку водний лічильник в кінці місяця покаже, наприклад, 90 кубів використаної води, а за підрахунками індивідуальних лічильників користувачів використано всього 80 кубів, то користувачі все ж таки платитимуть по загальному лічильнику, а не по індивідуальних, і різниця розбиватиметься пропорційно між квартирами. Очевидно, що в силу неправильно встановлених індивідуальних водних лічильників різниця може бути не лише 10 кубометрів...

Ось такі нововведення маємо з початку року.

Ще влітку 2017 року питання сортування відходів піднімалось серед жителів селища, а результати опитування населення показали, що люди готові сортувати сміття – було б куди.

Олена Стельмащук . Ілюстрація О. ДУБОВСЬКОГО.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити