HomeНаше життяПро те, що хвилюєСеляни, шукайте самі покупця!

Селяни, шукайте самі покупця!

( 0 Votes )

З липня 2018 року забороняється заготівля молока у селян

Літо 2017 року для фермерів виявилось спекотним, не дивлячись на постійні дощі і холоди: тоді українські селяни опинились як на розпеченій сковорідці, коли дізнались, що згідно з прописаними в Угоді про асоціацію пунктами в галузі сільського господарства з початку 2018 року вступають в силу нові положення щодо санітарно-гігієнічних норм приймання молока від приватних власників худоби.

Простіше кажучи, з пяти гатунків молока до реалізації допускаються лише три – екстра, вищий і перший (другий гатунок – молоко, що видоєне вручну, і негатункове молоко ні здавати, ні продавати селяни не зможуть, – ред.).

Міський споживач, далекий від села і економіки, мабуть, почав потирати руки: якість магазинного молока, вочевидь, має покращитись. Однак про те, що в тому молоці і потім може не бути молока, і що за цим стоїть як мінімум зростання ціни на молочну продукцію в кілька разів, думається вже потім, коли заходиш у магазин, а цінник зашкалює.

Селяни, які з молока живуть, потирають не руки, а голову. Бо відтепер молоко продавати заборонено не лише в недозволених для торгівлі місцях, а й навіть здавати заготівельникам. Бо молочна продукція з рук, тільки уявіть, буде прирівнюватись, наприклад, до контрабанди (от і не смішно, майже те саме, різниця лише у розмірі штрафу і мірі покарання. – авт.).

Щоправда, введення євростандартів в Україні в останній момент відтермінували до 1 липня 2018 року, пояснивши це тим, щоб люди мали час оговтатись, підзбирати грошенят і привести свої приватні ферми до європейських норм. В інакшому випадку будете кормити молочком від своєї корови поросяток (м’ясо яких, до речі, теж заборонено продавати на ринку).

Вихід – це пропоноване об’єднання у корпоративи, засновники яких зможуть реалізовувати вторинну молочну сировину (сметана, кефір, сири...) – за наявності коштів на модернізацію своїх ферм і забезпечення технічних умов єврозразка при доїнні молока. Лише після цього матимете змогу реалізовувати молоко одного з дозволених трьох гатунків. Якщо цього не робити, то корову можна тримати лише «для себе». Ну, в найгіршому випадку (для традиційної культури тваринництва та господарювання в українських селах) селяни нарешті зможуть відпочити і вкусити райського життя: продавши годувальницю, не треба рано вставати, доглядати за нею, упродовж всього року заготовляти сіно-солому-корми; живи у своє задоволення (оптимізм тут аж зашкалює. – авт.).

Що то за єврозразки і чи справді вони є клятими ворогами нашого господаря, власника ВРХ, – ми спробували дізнатись у Марії Кривко, начальника відділу економічного та агропромислового розвитку РДА:

Молоко від приватних домогосподарств (станом на липень 2017 року – це 82% усього (!) молока, яке надходить до споживачів. По Володимирецькому району цей показник сягає 97%. – ред.) рахується молоком другого сорту, який ніде в світі не реалізується, окрім нас. Завданням дотримання положень Угоди з асоціацією є підвищення якості молочної продукції, що йтиме на реалізацію. Гатунки екстра і вищий – це високоякісне молоко, яке при доїнні абсолютно не має контакту з повітрям. Така технологія забезпечується завдяки спеціальному оснащенню: сучасні доїльні апарати, повноцінні доїльні зали, підведена молоколінія від доїльного апарату і доїльного залу до холодильної установки як кінцевої точки зберігання молока.

На жаль, подібне оснащення зовсім недешеве, його доцільно закуповувати фермам, корпоративам. Для домогосподарства, де утримується 1-3 корови, ціна закупівлі спецобладнання є непідємною.

Звичайно, хочеться споживати якісний товар без шкоди для селян, але що для цього робить держава? На це пані Марія відповідає:

В останні роки, на жаль, в Україні не діяли програми по підтримці домогосподарств. Востаннє такі дотації селянам були у 2013 році, коли близько 40 домогосподарств, де утримується 3 і більше корів, отримали часткову компенсацію за придбання доїльних установок.

У 2018 році планується запуск Програми по підтримці фермерських господарств по 6 пунктах (в тому числі: часткова компенсація вартості будівництва, закупівля корів і телиць, здешевлення техніки, здешевлення відсоткових ставок кредитів, фінансова підтримка сільгосптоваровиробників). Та скористатись цією програмою зможуть лише ті, хто не має ніякої заборгованості по рахунках і фондах, хто бере зобовязання не зменшувати поголівя корів упродовж наступних трьох років, хто на момент участі в Програмі має достатні кошти для оплати чи то будівництва, чи то придбання поголівя або обладнання. А потім держава компенсує частку затрачених вами коштів.

При цьому, щоб отримати змогу на відшкодування коштів із закупівлі молокотранспорту чи обладнання для доїння корів, також є умова: транспорт і оснащення має бути вітчизняного виробника з вузького переліку таких (як відомо, вітчизняний виробник не надто якісний).

На сьогоднішній день у районі діють лише чотири фермерських господарства: «Надія» у С.Рафалівці, «Підкова 1» у Володимирці, СВК «Степангородський», ДПДГ «Городецьке». За останній рік ліквідувались 2 підприємства у Чакві і Новаках. Діючі господарства виготовляють молоко першого гатунку, вони не мають повноцінних доїльних залів і молоколіній. З певних причин брати участь у держпрограмах з розвитку і підтримки фермерських господарств не можуть: хтось має борги, хтось не може пообіцяти, що утримає протягом трьох років поголів’я корів, хтось не хоче принципово купувати неякісне обладнання або техніку вітчизняного виробника. А хтось просто не хоче ризикувати, адже компенсації, не дай Бог, взагалі не буде.

Господарств, які виготовляють молоко гатунків екстра і вищий, по району взагалі нема, так само як і в більшості по області, підводить підсумки Марія Михайлівна.

Отож, у зоні ризику виявляються усі селяни, які раніше здавали лишки молока заготівельникам, і молокозбирачі. Останні залишаються біля розбитого корита, в їхньому випадку – коло непотрібної тепер холодильної установки.

Холодильні установки по селах у молокоприймальних пунктах встановлювали самі молокозаводи, а приймальники мали офіційне працевлаштування.  За санітарію і чистоту холодильників відповідають вони ж, та й люди зацікавлені у тому, щоб дотримувались санітарно-гігієнічні норми, розказує пані Марія.На заводі під час прийомки молока від заготівельника продукт береться на лабораторні дослідження, і якість молока вимірюється по 6 показниках. Якщо хоч один критерій не відповідає нормі, молокозавод таку сировину не прийме. Молоко повертається назад до людей, і приймальник його по людях розвозить. Це реальні випадки, і вони нікому не потрібні.

Отож, молокоприймачі збирають молоко по людях, які видоюють корову рукою у відро, тому це молоко як мінімум ІІ гатунку, реалізація якого заборонятиметься з літа 2018 року. Нема молока – нема й підзаробітку селянину і роботи заготівельникам. Таким чином, з колії молочного бізнесу геть випадають усі селяни і ті, хто в селян молоко приймає. А це, на секундочку, сотні тисяч українських селян без копійки в хаті і тисячі заготівельників – без офіційного місця роботи. Держава натомість пропонує... цілий нуль всього.


Чи легко сьогодні з того нуля чи хоча б з якоїсь копійки підняти молочний бізнес, розказує засновик ФГ «Підкова-1» Сергій Купрій:

Відкрились ми у 2015 році. Сьогодні у нас поголів’я ВРХ 50 голів, з них 29 – дійного стада, три доїльних апарати, які за раз видоюють 6 корів, чотири працівники, що мають повний соцпакет і офіційне працевлаштування і кілька таких, які працюють за цивільно-правовими угодами. Виготовляємо молоко першого гатунку. Щоб придбати і встановити обладнання для доїльного залу, треба більше 300 тис грн, окремо доїльний апарат коштує в межах 12 тис грн.

Хотілось би взяти участь в держпрограмах з підтримки фермерів по придбанню високопродуктивних корів чи обладнання для ведення господарства. Але поки що такі програми не фінансуються, а придбати необхідне за повністю свої кошти ми не можемо. Корів тримаємо племінних (породи голштинка), одна така корова коштує від 20 тис грн. Окрім цього треба подбати про умови зберігання молока, умови утримання самих корів, про заготівлю кормів, про заробітну плату працівникам.

Стартовий капітал для відкриття фермерського господарства – це захмарні цифри. Дуже важко працювати, і з кожним роком стає все важче, але ми тримаємось.

Молоко здаємо ПАТ «Дубномолоко» за ціною 8,20 грн за літр, також постачаємо молочко в районний колегіум і чотири володимирецькі садочки. Корів обстежують обовязково раз в місяць, дотримуємось всіх держстандартів технічних умов ведення фермерського господарства.

На питання, чи не псує корову доїльний апарат, Сергій Миколайович відповідає:

Не псує, якщо працює правильно. У разі, якщо вакуум несправний, корову він повністю може не видоїти. Коли ж це трапляється хоча б кілька разів на місяць, то реально впливає на здоровя корови.

Жителька села Городець пані Віра розповідає, що вже восьмий рік працює молокоприймачем.

А тепер невідомо, що буде. На заводі нам сказали, що самі нічого не знають, будуть вирішувати по ситуації. Якщо ж введуть ті євростандарти, то молоко від людей припинять брати. Це я без роботи, а люди без грошей зостануться. А чому наше молоко рахують непридатним для переробки – не розумію. Воно ж не продається сирим, а проходить термічну обробку.

Що ж поганого в тому, щоб рукою корови доїти? Он сири найцінніші – якраз ті, що виготовлені вручну на фермі, а не в стерильних умовах заводу. Ні за що вже селян у верхах не мають.

Люди обурюються, по селу за таких умов готові вже вирізувати корів. Раніше селяни якісь ще гроші мали, а тепер як роботи ніде нема, бурштин невигідний, то виживали якраз із молока. Пенсія у мене півтори тисячі, то як на неї прожити? Кооперативи? Вкладатись і кредити брати на такий ризикований бізнес ніхто не захоче (та й грошей на це нема, бо ж мова не про десятки, а про мільйони).

У свою чергу люди, які кожен день самі возять молоко на продаж в райцентр та найближчі крупні міста (Володимирець, Сарни, Вараш), зауважують, що поки не надто турбуються.


Як заборонять нам продавати, то це ж не значить, що люди не схочуть справжнє домашнє молоко брати. Практично у кожного з тих, хто торгує молоком в містах, є свої клієнти. Ми і під двері принесемо, і під підїздом почекаємо. Своїх клієнтів передаємо один одному, поки наші корови у запуску. Домашнє молоко завжди рахувалось кращим, ніж магазинне. В магазинному і молока нема – кажуть, там в кращому випадку крейда, зауважує володимирчанка, власниця двох корів пані Галина...

То що ж робити селянину в цій країні? Без корови нема молока, гною (органічно, не забуваймо, добрива, що якраз і є основою органічного землеробства, на яке сьогодні й робить акцент та ж Європа); отже, нема грошей і врожаю городини. Якщо відкинути варіант «валіза-вокзал-америка», то зовсім непоганою є ідея «корова – напрацювання бази клієнтів – прибуток». Дрібний і незаконний бізнес, але що робити?

А час... Він знову покаже, як держава дбає за вітчизняного виробника і фермерів-підприємців – основу благополуччя будь-якої розвинутої країни.

Олена Стельмащук,

фото автора.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити