HomeНаше життяПро те, що хвилюєБитва за воду: не вкрали землю – крадуть меліорацію

Битва за воду: не вкрали землю – крадуть меліорацію

( 0 Votes )

Спочатку – заводи і пароходи, потім – земля, а тепер – і вода. Ще залишилося в Україні приватизувати повітря і за нього брати з людей податки.

Отож знову говоритимемо про проблеми аграріїв, фермерів, одноосібників, які воюють і відстоюють «державну» меліорацію – зрошувальну й осушувальну – від нечистих на руку київських ділків.

Річ у тім, що перед новим 2018 роком у Києві, в новому приміщенні Орхуського Центру, зведеному за сприяння Данії для Міністерства екології України, пройшли чергові слухання щодо підготовки Концепції реформування сфери охорони та відтворення вод, раціонального використання водних ресурсів та розвитку водного господарства і меліорації земель. Ця концепція віднесена до першочергових пріоритетів реформ, визначених Стратегією сталого  розвитку «Україна-2020». (Стратегія підтверджена Законом України №2818-У1 «Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року» від 21 грудня 2010 року, схвалена указом президента №5 від 12.01.2015 року і розробляється згідно з зобов’язанням України перед Європейським Союзом).

Звісно, у Стратегії  йдеться  про виживання цілої системної (меліоративної) галузі, що найбільш дотична до сільськогосподарського виробництва. Згідно з Концепцєю, «сільське господарство України безпосередньо генерує 10% ВВП, 20% експорту і 5% робочих  місць…»

Слухання ініційовані селом, аграріями, при організаційній підтримці Мінекології. Фермерів насторожив той факт, що колишнє  потужне міністерство сьогодні має менші права і носить назву «Держводагентство». Агентство і міністерство – різні речі. З кожним роком колись потужна меліоративна галузь «зношується» за рахунок різних «скорочень». І в плані асигнувань, і в плані матеріально-технічної підтримки. Тоді як стара техніка «припливає» до верховних рук або як металобрухт. По всій Україні руйнується мережа меліоративних каналів, насосних станцій та інших важливих споруд. А тим часом член наглядової ради, директор КСП «Альфа-Агро» Ігор Брагінець із Херсонської області заявив, що там, де збережені магістральні зрошувальні канали, у посушливому 2017 році одержали на круг по  7-8 тонн пшениці.

У Концепції так усього «наплутано», що її треба вивчати не тільки з юристами, а й з лупою. Але чим налякав фермерів і самих водників цей «стратегічний документ держави»? У кінці обґрунтування є одне досить цікаве речення. У ньому йдеться про створення Державної акціонерної компанії, якій передаватимуться в управління всі об’єкти державної власності, які перебувають на балансі водгоспів. Тобто, вся мережа має бути передана КОМУСЬ, і цей ХТОСЬ лазитиме по МОЇЙ землі, бо там ще за Радянської влади проведене осушення гончарним способом. Або таке. Згідно з цією Концепцією я буду змушена платити за те, щоб зі своїх 6 га вилучити «їхній» дренаж. Через «їхній» місток переїхати або скористатися весняними водами – теж зась! Укладай договір і плати!  Жодного  пункту про  подальшу долю колективів меліораторів! Скрізь – земля і вода! Згідно з Концепцією, з боку канави чи каналу я мушу уступити 12-15 метрів берегової смуги – 190 метрів та 360 метрів у довжину. Але ж земля – приватизована, і мені шкода її віддавати. Розумію закон. І пташкам, і рибі теж треба жити. І тій жабці має на берег вийти. І бобри до кордону моєї землі доходять. Я згідна платити за  воду, але –  на  рахунок місцевого бюджету, а не акціонерам з Києва.

Проте… Ці слухання підняли на ноги багатьох фермерів. Всякі Євросоюзи, МВФи й інші міжнародні інституції зовсім не зацікавлені, щоб Я і ВИ  стали багатими. Вони не зацікавлені в рості аграрного виробництва в Україні. Бачать: в Україні  війна і біда. Трішки відчинили  двері та пустили наше село на свій ринок, а Україна візьми та й увірвись не на дрібні, а на великі світові ринки. Так, у Китаї Україна потіснила США, в Африці – країни ЄС і Росію, заявила про себе в країнах Азії і Латинської Америки. І все – завдяки українській діаспорі та народній дипломатії. Наш сільськогосподарський потенціал досить потужний.

Не потрібно дивитися «на Київ»: час на місцях провести ревізію свого майна і земельних ресурсів. І стосується це кожного, чиї землі прилягають до колишніх меліоративних земель. Зокрема й у нашому районі. Ми знаємо, що води Стиру і Горині впадають у Прип’ять. Це – географічно. Але перед останнім спадом їх регулюють меліоративні служби республіки Білорусь. Взяли сябри – й перекрили у себе води. І почало наші землі топити. А тоді ж ні договору не було, ні співпраці. Добре, що спрацювала «народна дипломатія»: керівник обласного рангу – керівнику обласного управління сусідньої держави. Але завжди так не буде. При конкретній перевірці наявних насосних станцій на попередників не спишеш. І за те, що вкрадено у Собіщицях чи Сопачеві, біля Заболоття чи у Телковичах, відповідатимуть не лише руслові, але й нинішні і вчорашні правонаступники.

Концепція про охорону води давно на часі. Але треба пильнувати, щоб у «державному  словоблудді» нас знов не ошукали. Спочатку – заводи і пароходи. Потім – приватизація землі. І  тепер ось – вода…

Галина ТЄТЄНЄВА.

ілюстраціяіз мережі Internet

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити