Хто хоче щось зробити, шукає спосіб, а не хоче – причину

( 1 Vote )

Ця стаття – реакція на відкриту відповідь голови Володимирецької райдержадміністрації (далі РДА), надруковану у «ВВ» № 7 від 16.02.2017 р.

Голова РДА проблему висвітлив частково (про харчування дітей – ні слова). А його висновок «РДА вимоги Закону виконати не може» не відповідає дійсності. Було б бажання, дану проблему можна зняти дуже швидко, повторюю: було б бажання. Розкажу про суть питання і як я його вирішував.

До мене звернулись знайомі з смт Рафалівка з проблемою, яка виявилась характерною для багатьох родин з 2016 року щодо питання по оплаті за харчування дітей 1-4 класів з малозабезпечених сімей, що мають згідно з відповідною Постановою Кабінету Міністрів України пільгу на безкоштовне харчування.

Суть в тому, що посадові особи управління освіти РДА дали вказівку директорам шкіл надавати пільгу на харчування дітей 1-4 класів з малозабезпечених сімей після реєстрації в школі відповідної довідки управління соціального захисту населення РДА (проте в самій довідці вказано дату дії пільгового статусу з місяця звернення на призначення чи продовження). Всупереч вимогам Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» (ст. 4), Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 р. № 250 (п. 9), Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 р. № 345, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.10.2006 р. за № 1098/12972 (п. 4.10), вищевказана довідка управлінням соціального захисту населення РДА надається в термін не 10 днів, а через 2-3 місяці і навіть більше: пояснення – документи на затвердженні в Рівненській облдержадміністрації (далі ОДА).

Проте обласні державні адміністрації відповідно до вимог нормативно-правових актів не мають стосунку до призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям: згідно зі ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (не Міністерством праці та соціальної політики України, не Міністерством юстиції України, не місцевими адміністраціями чи їх структурними підрозділами). Постановою КМУ від 24.02.2003 р. № 250 і був затверджений відповідний Порядок, в якому в п. 3 визначено, що призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями соціального захисту населення районних, а не обласних держадміністрацій.

У результаті малозабезпечені сім’ї з 6-ти місяців дії довідки оплачують харчування дітей 1-4 класів упродовж 2-3 місяців і навіть більше.

15 грудня знайомі з моєю допомогою звернулись з даною проблемою до голови РДА, а також для прискорення вирішення питання до заступника голови райради В. Савоніка (депутатські звернення розглядаються упродовж 10 днів).

Надалі я неодноразово звертався в РДА щодо прискорення розгляду звернення та його повноти, проте відповідь одна – чекайте упродовж місяця (вбачаю порушення вимог ст. 18 та ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» щодо першочергового розгляду звернень громадян пільгових категорій та права на участь у розгляді звернення).

У результаті трохи менше, ніж через місяць після дати звернення заявниками була отримана не відповідь, а юридично безграмотна відписка, яка проте, підтверджує, що розгляду проблеми в РДА по суті не було (я б це назвав службовим або «біловоротничковим» хамством). Простій людині з села в РДА неможливо отримати кваліфіковану відповідь на свої звернення. Також повідомляю, що відповідний депутатський запит В. Савоніка був теж проігнорований, про що депутатом районної ради подана скарга в прокуратуру та в Рівненську ОДА щодо порушення порядку розгляду звернень депутата.

Надалі з даного приводу я звернувся на «Гарячу лінію» Рівненської ОДА, та отримав з РДА відповідь, аналогічну описаній вище.

Тому прийняв рішення їхати особисто на прийом в Рівненську ОДА (В. Савонік не зміг поїхати через сімейне горе). Заступник голови ОДА Світлана Богатирчук-Кривко подякувала мені за те, що повідомив про таку ситуацію, з її слів, керівництво Володимирецької РДА не інформувало ОДА про дану проблему.

Враховуючи негативний досвід розгляду звернень громадян у Володимирецькій РДА, я особисто взяв на контроль розгляд свого звернення в ОДА. Ще тричі їздив на прийом до посадових осіб Рівненської ОДА. Зокрема, був на прийомі в керівництва управління соціального захисту населення ОДА: вони також не були проінформовані по даній проблемі, але пообіцяли надалі тримати питання під контролем. Було дано доручення Центру по нарахуваннях прискорити обробку особових справ малозабезпечених сімей, що мають дітей-учнів 1-4 класів, для цього відпрацювавши відповідні списки. Проте відмітили, що основна провина в затримці розгляду справ лежить на Володимирецькій РДА, яка не може організувати своєчасну доставку необхідних документів в м. Рівне (управління соцзахисту – структурний підрозділ Володимирецької РДА). Я не думаю, що це велика проблема керівництву РДА домовитись із місцевими перевізниками, було б бажання. Нерідко і керівний склад Володимирецької РДА їздить на різні наради в м. Рівне, не полінуйтеся і візьміть з собою хоча б частину документів, чітко працює «Нова пошта» тощо.

Будучи на прийомі в управлінні освіти Рівненської ОДА, також отримав відповідь, що вони не проінформовані по даній проблемі. Спочатку там підтримали позицію управління освіти Володимирецької РДА щодо нарахування пільги на безкоштовне харчування з дня реєстрації відповідної довідки, мотивуючи необхідністю дотримання фінансової дисципліни. На моє питання: хто контролює фінансову дисципліну і може мене проконсультувати з даного приводу, відповіли – фінінспекція. Я, звісно, записався на прийом до керівництва фінінспекції Рівненської області, де мене проконсультували, що довідка дійсна не з дня реєстрації, а з початку місяця, якщо вона зареєстрована в школі до кінця поточного місяця. Це дає ще до 20 додаткових днів управлінню соціального захисту для роботи, щоб не були порушені гарантовані права малозабезпечених сімей.

Тобто, при бажанні проблему можна вирішити і досить швидко: не потрібно чекати місяць, а потім в «крайню ніч» дати відписку.

Також я проконсультувався в юристів по перспективах в судах з даної проблеми. Я не юрист, але спробую своїми словами розказати, як я їх зрозумів. Справа «виграшна», тобто через суд можна повернути переплачені через заклади освіти кошти, але займе немало часу (не грошей, тому що такі сім’ї мають право на безоплатну правову допомогу). Та краще таким сім’ям просто не платити за харчування, тоді на них можуть подати в суд за неоплату освітні заклади (дітей не харчувати не мають права). Але не подадуть, тому що сім’я не винна, що державні установи не виконують норми закону.

І взагалі керівництво РДА з даного питання підставляє під удар бухгалтерів і директорів шкіл, які здійснюють нарахування оплати за харчування учнів: відповідно до вимог фінансової дисципліни вони зобов’язані нараховувати оплату за харчування за минулий місяць, якщо до кінця місяця (вірніше, до моменту нарахування, це зазвичай в перших днях наступного місяця) відповідної довідки немає в школі. Але, з іншого боку, якщо довідка буде хоч і через 2 місяці з моменту встановлення пільгового статусу, то вони мають виконувати вимоги відповідної Постанови Кабінету Міністрів України (як і будь-якого іншого нормативно-правового акту України) щодо пільги на безкоштовне харчування і, значить, повернути переплачені кошти назад.

Чи є відповідний механізм повернення коштів не через суд? Відповіді я не отримав. Тому звернувся в Рівненську ОДА (там працює ціла юридична служба) щодо відшкодування коштів малозабезпеченим сім’ям, що були ними сплачені за харчування дітей 1-4 класів у 2016 році, відповіді чекаю.

Також юристи вбачають в діях чи бездіяльності посадових осіб РДА ознаки кримінальних правопорушень:

-            невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат (в тому числі і соціальних) громадянам більш як за один місяць (стаття 175 Кримінального кодексу України);

-            службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян (стаття 367 Кримінального кодексу України);

-            керівництво фінінспекції при відповідному зверненні керівництва ОДА може перевірити наявність корупційної складової, тобто чи виділялись бюджетні кошти на харчування дітей пільгових категорій, за що вже заплачено батьками.

Надіюсь, ОДА дасть мені відповідь з юридичною оцінкою вищевказаних ознак кримінальних правопорушень, хоча я б не хотів, аби вони підтвердились. Я вніс ці вимоги до свого звернення в ОДА з метою підкреслення важливості піднятої проблеми і прискорення її вирішення. Керівництво РДА заклопотане вирішенням глобальних проблем району і на вирішення проблем окремих сімей, можливо, не вистачає часу. Тому прошу вважати мої дії не докором РДА, а волонтерською допомогою органам влади. Я, підкреслюю, не маю найменшого бажання конфліктувати з РДА. Лише спільними зусиллями ми можемо досягти кращих результатів. Конструктивна критика (я шукав в м. Рівне шляхи вирішення даної проблеми) лиш допомагає органам державної влади.

Дякую газеті, що надрукувала мою статтю. Надіюсь, що і надалі «Вісник» буде висвічувати проблемні питання в інтересах всього району, а також кожного його жителя.

Михайло Хмарук.

Ілюстрація з мережі Internet

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 46 гостей на сайті