Бюрократи: одна з історій про боротьбу з чиновницькою байдужістю

( 0 Votes )

Вважаю за потрібне розповісти через газету про 5-місячну «війну» з місцевими державними чиновниками щодо виконання їх функціональних обов’язків по соціальному захисту малозабезпечених сімей.

Суть полягає в тому, що посадові особи управління освіти райдержадміністрації дали вказівку директорам шкіл надавати пільгу на харчування дітей 1-4 класів з малозабезпечених сімей після реєстрації в школі відповідної довідки управління соціального захисту населення райдержадміністрації (проте в самій довідці вказано дату дії пільгового статусу з місяця звернення на призначення чи продовження).

Всупереч вимогам Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» (ст. 4), Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 року №250 (п. 9), Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року №345, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.10.2006 року за №1098/12972 (п. 4.10), вищевказана довідка управлінням соціального захисту населення РДА надається в термін не 10 днів, а через 2-3 місяці і навіть більше: пояснення – документи на затвердженні в Рівненській облдержадміністрації. Проте обласні державні адміністрації відповідно до вимог нормативно-правових актів не мають відношення до призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям: згідно зі ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» порядок  призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (не Міністерством праці та соціальної політики України, не Міністерством юстиції України, не місцевими адміністраціями чи їх структурними підрозділами). Постановою КМУ від 24.02.2003 року №250 і був затверджений відповідний Порядок, в якому в п. 3 визначено, що призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями соціального захисту населення районних, а не обласних держадміністрацій.

В результаті малозабезпечені сім’ї з 6-ти місяців дії довідки оплачують харчування дітей 1-4 класів протягом 2-3 місяців і навіть більше. І це в той час, що і самої соціальної допомоги в цей період немає через ту ж затримку.

15 грудня знайомі з моєю допомогою звернулися з даною проблемою до голови РДА. Трохи менше ніж через місяць після дати звернення  заявниками була отримана не відповідь, а юридично безграмотна відписка, яка проте підтверджує, що розгляду проблеми в райдержадміністрації по суті не було (я б це назвав  службовим або «білокомірцевим» хамством). Простій людині з села в райдержадміністрації неможливо отримати кваліфіковану відповідь на свої звернення.

Тому прийняв рішення їхати особисто на прийом в Рівненську облдержадміністрацію. Заступник голови Світлана Богатирчук-Кривко подякувала мені за те, що повідомив; з її слів, керівництво Володимирецької райдержадміністрації не інформувало про дану проблему.

Враховуючи негативний досвід розгляду звернень громадян у Володимирецькій райдержадміністрації, я особисто взяв на контроль розгляд свого звернення. Ще зо 2 десятки разів їздив на прийом до посадових осіб Рівненської облдержадміністрації і не тільки з даного питання. Зокрема, був на прийомі в керівництва управління соціального захисту населення: вони також не були проінформовані по даній проблемі, але пообіцяли надалі тримати питання під контролем; дано доручення Центру по нарахуваннях прискорити обробку особових справ малозабезпечених сімей, що мають дітей-учнів 1-4 класів, для цього відпрацювавши відповідні списки (начальник вказаного центру обіцяв максимум 2-3 дні на обробку відповідних документів). Проте відмітили, що основна провина в затримці розгляду справ лежить на Володимирецькій райдержадміністрації, яка не може організувати своєчасну доставку необхідних документів в м. Рівне.

Будучи на прийомі в управлінні освіти Рівненської облдержадміністрації, також отримав відповідь, що вони не проінформовані по даній проблемі. Спочатку там підтримали позицію управління освіти Володимирецької райдержадміністрації щодо нарахування пільги на безкоштовне харчування з дня реєстрації відповідної довідки, мотивуючи необхідністю дотримання фінансової дисципліни, а на моє питання, хто контролює фінансову дисципліну і може мене проконсультувати з даного приводу, відповіли – фінінспекція (державна аудиторська служба). Я, звісно, записався на прийом до керівництва фінінспекції Рівненської області, де мене проконсультували, що довідка дійсна не з дня реєстрації, а з терміну, вказаного в довідці. І взагалі керівництво райдержадміністрації з даного питання підставляє під удар бухгалтерів і директорів шкіл, які здійснюють нарахування оплати за харчування учнів: відповідно до вимог фінансової дисципліни вони зобов’язані нараховувати оплату за харчування за минулий місяць, якщо до кінця місяця (вірніше, до моменту нарахування, це зазвичай в перших днях наступного місяця) відповідної довідки немає в школі. Але з іншого боку, якщо довідка буде хоча і через 2 місяці з моменту встановлення пільгового статусу, то вони мають виконувати вимоги відповідної постанови Кабінету Міністрів України (як і будь-якого іншого нормативно-правового акту України) щодо пільги на безкоштовне харчування.

Чиновники Рівненської облдержадміністрації винуватили Володимирецьку райдержадміністрацію, а ті, відповідно, обласну. Щоб розірвати це коло, довелося звернутись до Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів та в Генеральну прокуратуру. Відповідні перевірки наразі тривають. Але після звернення до посадових осіб комісії Адміністрації Президента по перевірці Рівненської облдержадміністрації чиновницька машина зі скрипом у квітні-місяці почала працювати, а не просто продукувати відписки. Виникає тільки питання: чого так пізно?

Начальник управління соціального захисту населення облдержадміністрації пан Ундір пообіцяв: по-перше, що відповідні довідки будуть з квітня видаватись у десятиденний термін, а по-друге, не буде затримок також і з виплатою самої соціальної допомоги. Чиновники нарешті визначили і механізм своєчасної доставки особових справ в м. Рівне: відповідне рішення було подане в квітні на затвердження Володимирецької райради.

Конструктивною була моя квітнева зустріч і з начальником управління освіти облдержадміністрації паном Таргонським: намітили шляхи вирішення питання заборгованості за харчування тим, хто вистояв і не платив, а також щодо недопущення даних проблем в майбутньому, ініціювавши відповідні зміни в нормативно-правові акти.

Прошу газету розмістити коментарі посадових осіб Володимирецької райдержадміністрації для повної впевненості щодо вирішення даних проблем, тому що скоро кінець місяця – і знову людям даватимуть платіжки за харчування. Адже 13 квітня з Рівненської ОДА за підписом заступника голови адміністрації Ігоря Тимошенка надійшла відповідь (вихідний номер Х-607/-17) із зазначенням, що пільгою на безкоштовне харчування для учнів 1-4 класів можна користуватися не з моменту отримання довідки, а з першого дня місяця звернення. Наприклад, особа звернулася в управління соцзахисту 15 лютого, а довідку їй можуть видати не раніше ніж через 10 днів, а, звичайно, пізніше (через 2 місяці, хоча це суперечить Закону), проте у школі пільга на безкоштовне харчування діє з 1 лютого.  Шкода, що районні чиновники, причетні до вирішення зазначеного питання, не захотіли займатись проблемою, організувавши кілька нарад.

Набагато важче вирішити питання повернення коштів тим, хто платив з вини недопрацювання чиновників, хоча і мав пільгу: простого механізму нема. Є шлях через суд, проте він тривалий і потребує звернення до суду кожної окремої відповідної сім’ї. Він надійний, але малоефективний. Другий шлях – через аудиторську перевірку, встановлення факту збитків, завданих громадянам, і навіть через відкриття кримінального провадження. Наразі над цим питанням працюємо. 12.04.2017 року Сарненською  прокуратурою зареєстроване кримінальне провадження за даним фактом і скероване для проведення досудового розслідування до Національної поліції.

Для вирішення питання ще у лютому звернувся до народного депутата України Дмитра Добродомова, лідера «Народного контролю», який  багато допомагає щодо організації вищевказаної аудиторської перевірки, прискорення розгляду питання за допомогою депутатських звернень, а також вирішення даної проблеми на законодавчому рівні. На нашу спільну думку, рішення про відміну безплатного харчування учнів 1-4 класів з 2016 року є антиконституційним. Поясню. Згідно з Конституцією України і відповідними законами середня освіта в Україні обов’язкова, якщо, наприклад, батьки не пустять дитину до школи, то будуть покарані, а дитину примусово доправлять до школи. Також, відповідно до фізіологічних норм, діти віку 1-4 класів обов’язково потребують гарячого харчування протягом навчального процесу. Випливає логічний висновок: якщо держава встановила обов’язковість середньої освіти, то несе зобов’язання і щодо харчування всіх дітей 1-4 класів. Комітет з питань молодіжної політики, спорту і туризму Верховної Ради України у квітні рекомендував депутатам прийняти за основу законопроект №6063-д «Про охорону дитинства», який наразі передбачає безплатне харчування в школах усіх учнів 1-4 класів.

Наостанок – дивує позиція керівництва Володимирецької райдержадміністрації. Чому я 5-й місяць займаюся даною проблемою – і лише з допомогою Адміністрації Президента України, Генеральної прокуратури,  народного депутата України, Володимирецької райради націлив чиновників на виконання їх прямих функцій, визначених Законом України «Про місцеві державні адміністрації» (статті 13 та 23)?

 

Михайло ХМАРУК.

ілюстрація з мережі Internet

 

У вас недостатньо прав для коментування.