Авторизація

HomeКультураНеофіційноГолодна кутя (Другий Святвечір)

Голодна кутя (Другий Святвечір)

( 0 Votes )


18 січня всі віруючі люди дотримуються суворого посту — нічого не їдять. Аж коли зійде вечірня зоря, можна сідати вечеряти, але й тоді на стіл подаються тільки пісні страви: сма­жена риба, гречані млинці, вареники з капустою, узвар і кутя.

Після святкової вечері повинні «прогнати» кутю. На ву­лиці, б'ючи палицею в причільний кут, примовляють:

 

Утікай, кутя, з покуття,

Узвар, іди на базар,

Паляниці, залишайтесь на полиці,

«Дідух» — на теплий дух,

Щоб кинути кожух.

За переказами, ще запорозькі козаки кутю проганяли на Січі, але в дуже своєрідний спосіб — зчиняючи стрілянину.

Коли на дворі запанує темрява, родина виносить із дому Дідуха й спалює в садку або десь в іншому місці — «пускає на теп­лий дух». Ці магічні дії відображають прощання з зимою, спа­лення зими й закликання весни. Попіл зі згорілого Дідуха за­звичай розкидають по городу — на добрий урожай.

Цього дня прийнято святити в церкві воду, причому посуд, призначений для свяченої води, прикрашають квітами, щоб Бог оберігав від різних негараздів. У деяких регіонах України господині замішують на свяченій воді рідке тісто й цим тістом малюють на стінах дому й інших господарських будівель хрес­ти «від злих сил». Господар дому окропляє свяченою водою всіх, хто є присутнім в оселі, при цьому супроводжує свої дії прибли­зно такими словами: «Дай нам, Боже, і на той рік діждати!» Далі слід так само окропити господу — усе, що в домі й навколо дому. Наймолодший син або донька мають свої обов'язки цьо­го дня: мусять узяти три пироги й, ідучи за батьком, надкусити один із пирогів у передпокої, другий — у коморі, а третій — надворі. За старих часів свяченою водою малювали хрести на­віть на хліборобському знарядді, окроплювалася худоба.

Після цих магічних дій родина сідає за стіл і з'їдає святкові пироги, дякуючи Богу за те, що вже має, і благаючи про мило­сердя й надалі. Решту вечері віддають свійським тваринам. По вечері всі члени сім'ї кладуть використані ложки в одну таріл­ку (миску тощо), а поверх них слід покласти хліб — на добрий урожай. Якщо зранку чиясь ложка буде знайдена переверну­тою, значить, на хазяїна цієї ложки наступного року чекає тя­жка хвороба або навіть смерть.,

За народними повір'ями, у цей день слід засвітити рано лампу, щоб кури добре неслися, до того ж не можна голосно кли­кати птицю, щоб злі сусіди не почули й не наврочили. Дівчатам дозволяється в цей вечір ворожити, а дітям — щедрувати. Ко­жна дитина з ватаги щедрувальників носить із собою оберемок ліщини, щоб на знак подяки господарю вручити гілочку. Гос­подар же має обдаровувати щедрувальників пригорщею вівса, намоченою у воді. У деяких регіонах України хлопці щедрують виключно під вікнами дівчат на порі, а якщо домівку з незаміж­ньою дівчиною обминули, це натяк на те, що їй ще зарано діву­вати, вона ще мала.

Дуже давніх часів сягає вірування, що на це свято тварини говорять людською мовою, але підслуховувати ці розмови в жодному разі не можна, бо за таке Бог покарати може.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 58 гостей на сайті