Авторизація

HomeКультураНеофіційноХиноцький фурор або "Мистецтво одного села" (+фото)

Хиноцький фурор або "Мистецтво одного села" (+фото)

( 3 Votes )

 

У Рівному 3 березня 2017 року, в обласному музеї почалася обласна мистецька акція «Мистецтво одного села».

Володимиреччину, після Дубнівського району, представляли аматори села Хиночі на чолі із сільським головою Миколою Шеліганом.

– До цього обласного показу ми готувалися цілий місяць, – розповідає сільський голова Микола Шеліган. – Основний тягар збирально-підготовчого процесу ліг на плечі керівників сільського Будинку культури Олега та Марії Мариничів, педагогів Хиноцького НВК на чолі з директором В’ячеславом Домінським. Свою лепту внесли й наші зірочки з народного фольклорного аматорського колективу «Надвечір’я» та працівники сільради. Тричі до музею в Рівне доставляли культурно-мистецьку та етнографічну утвар. Загалом ми представили понад 200 експонатів, що відзначила і представник музейної справи Катерина Приймачик. Всю акцію проведено за кошт сільської ради, лише автобус нам замовив відділ культури і туризму.


 

Презентація відбулася по звичному сценарію. Зібралися рівненські хиночани, представники обласного управління культури, шанувальники старовини, пошуковці старожитностей, колишні і сьогоднішні працівники прокуратури, які колись і тепер ведуть пошуки зниклих цінностей, преса, телебачення та фотомайстри.

Прозвучали позивні «Хиноцького гімну» і ведуча, заступник директора школи Любов Курин повідомила про музейне свято свого рідного села. І завели поліської старовинної аматорки із ансамблю «Надвечір’я». Сидячи в куточку, в нових постолах, у старовинному одязі, по колишньому зав’язаних хустках – одна сукала пряжу, інша змотувала нитки, третя до кросен підсіла, четверта полотно скручувала, а баба Вєрка Швед – пісню заводила і їх всіх навчала.

Притих спів. І на білій стіні ожили картини поліської природи, дахи будинків, то висвітилися відео документальних кадрів із фільму про Хиночі, його далеку і близьку історію, заняття хиночан, побут, звичаї,культуру, прочитані унікальним голосом диктора Рівненського обласного радіо Галини Колодій, уродженки Хиноч.

Вітали учасників акції «Мистецтво одного села» начальник обласного управління культури і туризму Ярослав Мельник, директор обласного центру народної творчості Володимир Самчук, координатор хиноцького представлення Катерина Приймачик, а з подячним словом виступила наша начальник відділу культури та туризму Людмила Босик.

Відбувся невеликий концерт та вручення відзнак. Співали дорослі, і співали діти – Марійка Шеліган та Альона Кухоцька; нагороджували наших земляків обласними і районними відзнаками. Та зазначу, що справжній фурор викликали у відвідувачів майстер-класи майстрів з лозоплетіння Валерія Колодія, кошиків з верболозу Федора Охремчука з сином Миколою та відомого дідуся Антона Потаповича Швеця, який плів постоли для депутатів Верховної Ради, а сьогодні, як презент, теж привіз цілий ящик постолів із липи та в’язу. Це треба було бачити! Повзували наші бабоньки і дівчата гостям ті постолі – і пішли танцювати краков’як.

 

 

                Від того танцю я врятувала почесного музейщика, почесного працівника прокуратури України Олександра Коташевського (його батько Василь Коташевський працював прокурором у нашому районі), бо брала інтерв’ю. В нашій експозиції він мені вказав на досить цінні речі. Тільки це вже інша тема.

                Коровай і воїни АТО, що захищають наші кордони; вишите, вив’язане і намальоване. Вражали присутніх вишивки Наталії Жогло та Марії Пінчук, Наталії Маринич, а ще – нова подача картин Олени Федорук. Зацікавили витвори мистецтва по дереву директора школи В’ячеслава Домінського і його мами 90-річної Лідії Микитівни, швачки, яка робить килимки із «шматочків».

                Кухню представили пісними стравами, відповідними до періоду посту. Хоча для тих, хто споживає скоромне, був і мацик, і сало, і ковбаса.

                Хиночан всі хвалили. Дякували. Одне зробили зауваження – що не було на представленні районного начальства…

Галина Тєтєнєва

На фото автора: фрагменти обласної акції «Мистецтво одного села»

 

Коментарі   

 
+6 # Lavr 08.03.2017, 20:10
Дуже цікаву та приємну акцію зробили хіночани! Честь їм і хвала!
Взагалі село Хіночі має дуже цікаву історію, яка не поступиться навіть Городцю та Володимирцю. В той же час у Вікіпедії про село написано всього три речення.
В одній із історичних праць (можу додатково уточнити в якій) було сказано, що в ХVII cторіччі село Хіночі було містечком, якому польськими урядовцями євреям було надано привілей відкрити три додаткові заклади для торгівлі горілкою.
Жаль, що історія села не досліджена, не узагальнена та не викладена в засобах масової інформації, наприклад, в тій же Вікіпедії, яка доступна будь-якому більш-менш грамотному досліднику. Краєзнавцям регіону великий мінус, що не досліджена історія краю. Цьому не мішає ніхто, крім власної ліні та захланності. Ситуацію потрібно виправляти!
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 142 гостей на сайті