HomeКультураОфіційно“Городецькому автографу” – 15 років! (+фото)

“Городецькому автографу” – 15 років! (+фото)

( 0 Votes )

 

…Сива Горинь несе свої тихі води. Та вже дерева і колись затишні кучеряві кущі верболозу прощаються із своїм нарядним вбранням. Ген-ген даленіє виднокрай, і пахне осінню на селі, і Свято-Миколаївський храм якось по іншому, по урочистому розливає малиновий передзвін із дзвіниці. І святкову метушню біля місцевого ліцею у Городці.

…У вівторок, 18 жовтня 2016 року, після невеличкої перерви у Городці, в 15-й раз проходить “Городецький автограф” – таке неординарне і ніде не бачене свято-зустріч, коли у це поліське село із Києва, з інших міст-поселень і вже навіть з сусідніх країн приїжджають шановані люди – письменники. Цього року в нас побували літератори з Польщі.

Живі письменники-класики ведуть у Городці діалог із своїм читачем. Бачать його очі. Достеменно знають його думку та потреби. І збираються в такий час, коли селянська душа спокійна. Бо переважно пороблена вся основна робота: зібрано урожай, посіяно озимину, припасено сіна і соломи худобі на зиму. Це все – наше село.

І хоче воно, оце наше рідне село, щоб про нього сказали письменники добре слово. Щоб про нього сказали правду. Щоб його згадали і зафіксували у сьогоднішньому дні, бо завтра цей день уже буде Історією.

Сьогодні між собою переписують хазяйки рецепти. І згадують городецького поміщика і мецената Антонія Урбановського, який тримав у Городці найбільшу, за свідченням істориків, публічну бібліотеку –тисячами примірників. Нині в бібліотеку Городця приїхали всі бібліотекарі з районів області і з наших сіл на презентацію проекту Рівненської обласної наукової універсальної та Володимирецької районної бібліотек «Шляхетські маєтки Полісся: історична реконструкція маєтку Урбановських» та літературно-музейну експозицію «Городецькі стежки відомих людей».

Та не хлібом єдиним жило тодішнє панство. Воно писало історію свого часу. Писало як письменник Юзеф Крашевський, поет і публіцист Авенір Коломиєць, який народився в Городці. Їм вже відкриті меморіальні дошки на західній стіні школи.

Ініціатором зустрічі письменників у Городці став журналіст і письменник уродженець Городця Віктор Мазаний. Щороку він привозить до земляків творчу знать від письменництва України. «Городецький автограф-2016» представили голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський, Василь Пилип’юк – лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслужений діяч мистецтв України, професор, завідуючий кафедрою фотомистецтва Київського Національного університету культури і мистецтв, професор Львівської Національної академії мистецтв, почесний доктор Української академії друкарства, Національної академії сухопутних військ України імені гетьмана Петра Сагайдачного, Львівської Національної музичної академії імені М. В. Лисенка, президент видавничого підприємства «Світло й Тінь», художник Міжнародної федерації фотомистецтва (FIAP), письменники Володимир Лис, Євген Цимбалюк, Надія Гуменюк, Микола Береза, Степан Бабій, Ірина Баковецька, Олена Медвєдєва. Також, в числі гостей, побували у Городці й земляки-політики: депутат обласної ради Петро Мартинюк та чиновник Михайло Кривко.

Школярі з хлібом-сіллю зустріли дорогих гостей. І за доброю традицією письменницька гвардія поспішила на луг до Горині, де продовжив своє життя «письменницький парк». Тут кожен із літераторів-гостей посадив своє дерево, з підписом-табличкою.

У сільській раді, де розміщена бібліотека, гості оглянули нові експозиції, включаючи прекрасний інформаційно-насичений історичний куток. Далі перед навчальним закладом відбувся мітинг. Його відкрила директор школи Ганна Сернюк.

Тримали слово організатори і засновники «Городецького автографа»: письменник Віктор Мазаний та тодішній начальник управління освіти Валерій Парейко. У їх послужному списку і створений «Поліський літературний музей». За словами директора школи Ганни Сернюк, цей музей не має собі рівних.

Ведучі і виступаючі зробили акцент на актуальну історичну місію письменників, та відкрили ще дві меморіальні дошки – До Авеніра Коломійця, Юзефа Крашевського, Дочки городецького священика Галини Гордасевич, приєдналися – борцю за незалежність України Степану Сапеляку та письменнику Олексію Дмитренку.

Гості із Польщі теж взяли участь у мітингу і поклали до меморіальних дощок (де і їхні земляки представлені) букет живих квітів із червоно-білою стрічкою – кольорами польського штандарту.

Далі літераторів запросили до шкільного історичного музею, якому може позавидувати й районний. Тут вся історія Городця і округи, речі, портрети і згадки про знаменитих людей, літераторів і їх твори, підписані власноруч. Почесне місце займають примірники засновника “Городецького автографа” письменника і журналіста Віктора Мазаного.

Тут є куточок уроженця цього села, дипломата, колишнього посла України в Терції, Польщі і США Олександра Моцика, який також пише нову книгу. Це завдяки і його старанням заговорили про видатну людину, письменика Авеніра Коломийця, якого хоронили в Австрії з величезними почестями. За плечима Авеніра Коломийця – понад 90 томів літературознавчих праць. Його син, котрий проживає в Австралії і з яким підтримує зв’язки Віктор Мазаний, пообіцяв через Олександра Моцика передати батькову спадщину Україні, тобто Городцю.

 Згадали всіх, хто вніс свій вклад в буття громади. Згадували й доньку городецького священика, поета і письменницю Галину Гордасевич. Згадували й директора дослідного господарства “Городецьке” Василя Василюка, який стояв біля витоків “Літавтографу”. А алея письменників, закладена 22 травня 2003 року? Ось, я переписала імена її фундаторів: Віктор Мазаний, В’ячеслав Медвідь – Почесні жителі Городця. Євген Шморгун, Петро Кащук, Лідія Рибенко, Петро Засенко, Степан Бабій, Василь Басараба, Петро Велесик, Роман Кудлик, Юрій Береза, Іван Сидорчик, Олексій Городний… Далі – Петро Вольвач, Микола Пшеничний, Юлія Бундючна, Тарас Бойчук, Микола Береза, Михайло Слабошпицький.

А потім всі із музею перейшли до святково прикрашеної актової зали школи. Там почалися літературні читання. «Городецький автограф» дотримав свого слова. Віднині на базі ліцею і літмузею, у визначені дні збиратиметься творча юнь району і до них сюди приїжджатимуть письменники, літературні критики та видавці, які навчатимуть молодих та ознайомлюватимуть із письменницькими азами і вимогами творчості.

Галина Тєтєнєва.

На фото автора: фрагменти «городецького автографа».

 

У вас недостатньо прав для коментування.