Авторизація

HomeНовиниКрайові новиниБурштинові Янголи з Володимирця єднають Польщу і Рівненщину (+фото)

Бурштинові Янголи з Володимирця єднають Польщу і Рівненщину (+фото)

( 4 Votes )

Ще 2003 року Рівненська область підписала з Вармінсько-Мазурським воєводством  Республіки Польща Договір про міжрегіональне співробітництво.

За цей час було здійснено чимало спільних проектів щодо співпраці та обміну досвідом за різними напрямками.

Передусім щодо впровадження реформи децетралізації та розширення повноважень органів місцевого самоврядування, повідомляється на сайті Рівненської обласної ради.  

Також область та воєводство налагодили тісну галузеву співпрацю в охороні здоров’я, освіті, медицині, культурі, туризмі як на управлінському рівні, так і між конкретними закладами.  Успішно  співпрацює з поляками і Головне управління ДСНС у Рівненській області.  

Що ж стосується розвитку місцевого самоврядування, то було презентовано кращі спільні проекти, реалізовані органами місцевого самоврядування: Гіжицко – Дубно, Видміни – Клевань, Добре Місто – Костопіль. У рамках Договору ради різних рівнів області кілька разів на рік відвідують Вармінсько-Мазурське воєводство, де мають своїх партнерів. Так, готується угода щодо співпраці між Бугринською ОТГ та гміною Лукти. Крім того, найближчим часом працівники апатару обласної ради проходитимуть стажування за програмою «Лідери змін».

 


Загалом про перспективи співробітництва між Рівненщиною та Вармінсько-Мазурським воєводством на найближчі роки говорили 24-25 травня на форумі партнерів у рамках відзначення 15-річчя співпраці між Рівненською областю та Вармінсько-Мазурським воєводством.


Маршалек Вармінсько-Мазурського воєводства Густав Марек Бжезін, який очолив польську делегацію,  зауважив, що поляки уважно спостерігають за впровадженням реформ в Україні, надто в останні кілька років, і порівнюють цей непростий процес з власним досвідом децентралізації. «На рівні гмін ми маємо вже 30 років досвіду самоврядування, а на рівні воєводства реформи стартували 20 років тому. Україна має і недалі рухатися проєвропейським шляхом впровадження реформ. Щоправда, знаючи з досвіду, це непросто зробити без фінансової підтримки Євросоюзу», наголосив пан Бжезін.

Перший заступник голови обласної ради Сергій Свисталюк подякував польським партнерам за багаторічну співпрацю. І висловив сподівання, що партнерські та дружні стосунки між Вармінсько-Мазурським воєводством та Рівненщиною лише зміцніють, а обмін досвідом буде ще активнішим – особливо в час, коли триває реформа децентралізації, а громади повинні звикати жити за нових умов. І польський досвід у цьому – надзвичано корисний, наголосив Сергій Свисталюк.

 

Окрім офіційної зустрічі, 24 травня було підписано План заходів між Рівненською областю та Вармінсько-Мазурським воєводством на найближчі роки.

Рівненщина з польськими колегами має низку ініціатив у сферах туризму, культури, медицини та сільському господарстві, – сказав на урочистостях голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко. – Будемо також розширювати партнерські стосунки і на рівень ОТГ, адже нам важливо наслідувати європейські зразки децентралізації при цьому не повторюючи помилок сусідів. Співпраця набирає обертів!

А 25 травня у конференц-залі готелю «Мир» відбувся семінар для представників органів самоврядування на тему «Стратегія соціально-економічного розвитку Вармінсько-Мазурського воєводства – приклад до наслідування для  Рівненської області».

Далі гості побували у громадах-партнерах та зустрілися з представниками полонійної організації.

Участь у цих заходах взяли і представники Володимиреччини: керівник громадської організації «Бурштиновий шлях», редактор «Володимирецького вісника» Сергій Скібчик та начальник відділу культури і туризму Володимирецької РДА Людмила Босик.

Більше години тривало спілкування нашої делегації на чолі з начальником управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Рівненської ОДА Олександром Мураном із польськими гостями – директором департаменту туристики і спорту маршалкового уряду Вармінсько-Мазурського воєводства Вальдемаром Бушаном та перекладачем Ярославою Хрунік, журналістом українських програм «Радіо Ольштин» (до речі, етнічна українка).

 


Говорилося не лише про спільну історію та можливі культурно-мистецькі зв’язки між Володимиречиною та Вармією і Мазурією. У нас можуть бути і спільні проекти у галузі туризму (адже Мазурщина – край 2 тисяч озер, а наш «Бурштиновий шлях» поліського трамвая теж пролягає незвіданими поліськими лісами-борами з чистими озерами), і проектами у галузі альтернативної енергетики (енергія Сонця, вітру, землі та води) та очищення каналізаційних стоків і водойм. Зрештою, поляки готові ділитися досвідом євроінтеграції, децентралізації.

А ще слід відмітити, що на столі під час урочистого підписання Плану спільних заходів до 2020 року між прапорами Польщі та України стояв янгол, ніби єднаючи таким чином два народи. Бурштин, використаний для його оформлення, видобутий з родовища «Володимирець-східний», яке розробляє ТОВ «Центр «Сонячне ремесло» – єдине в Україні приватне підприємство, що легально видобуває бурштин. Маршалку Густаву Мареку Бжезіну на пам'ять про наш край також було перезентовано бурштинових янголів, які теж створені із володимирецького бурштину відомими київськими митцями…

– Ми презентували Володимиреччину, як на мене, гідно – говорить начальник відділу культури і туризму Володимирецької РДА Людмила Босик. – Якщо на перших хвилинах розмови після кількох конструктивних запитань, що стосуються економічного масштабу та потенціалу району інтерес помітно згас (бо рівень економіки далекий від їхнього), то за півгодини розповідей та презентації взятої мною поліграфії та сувенірки наші співрозмовники помітно зацікавились та навіть самі завзято між собою обговорювали потенційні можливості для співпраці в різних галузях. З цікавістю і приємністю вислухали про палац Красицьких, музей Юзефа Крашевського в Городці, проект «Бурштиновий шлях» (він їх зацікавив найбільше), пошану до історичних місць, пов’язаних з поляками. Ми  пропонуємо  широку самобутню культурно-мистецьку та туристичну атракцію. Вони – запрошення на популярні в очолюваних ними містечках і повітах свята. Погодились, що  лише у співпраці можна перейти від участі у спільних фестивалях до участі у більш масштабних проектах: економічних, екологічних, інноваційних. Треба розуміти і ментальний прагматизм поляків: зручність, комфорт і вигода – ось кити інтересу партнерів.

Окрема подяка заступнику голови облдержадміністрації Світлані Богатирчук-Кривко та землячці Галині Симсі (голова асоціації «Український бурштиновий світ»), – завдяки їх підтримці і поінформованості та орієнтації в польських культурно-туристичних локаціях вибрано кілька воєводств, потенційно цікавих Володимиреччині в силу подібностей та аналогій пропозицій для співпраці.

Радує й те, що досягнуто практичних домовленостей: делегацію від нашого району вже запросили на міжнародний телерадіофестиваль «Калинові мости» (4-8 червня) та Ольштинське артистичне літо з міні-проектом «Бурштиновий шлях». Чомусь налаштована думати, що втілити обом сторонам задумане вдасться, Володимиреччина буде швидше інтегруватися в спільний європейський простір.

Пану маршалеку Вармінсько-Мазурського воєводства Густаву Мареку Бжезіну вручено лист-звернення від відділу культури і туризму райдержадміністрації з довідкою про район, комплект поліграфії та сувенірної продукції, а також набір найпопулярніших та найколоритніших предметів гастрономічного туризму району.

Зазначу, що дипломатами такого рівня нам випала нагода бути вперше (усміхається). Як це нам вдалося – побачимо в недалекому майбутньому.

Ми готові до конструктивних пропозицій та ідей в різних сферах діяльності. Єдине, що маємо зрозуміти, – Володимиреччину має наповнити життя 21 століття. Наше мислення має змінюватись в бік прогресу і розвитку, а ми самі, незалежно від професій, поглядів та переконань чи то політичних, чи то релігійних, переформатовуватись і відкриватись позитивним змінам.

 

– Звісно, у порівнянні з туристичними чи рекреаційними атракціями Вармії і Мазур українське Полісся значно програє сусідам, – підсумовує керівник громадської організації «Бурштиновий шлях» Сергій Скібчик. – Ми лише починаємо розвивати свої туристичні та рекреаційні зони, впроваджувати новітні стандарти бережливого користування надрами (яскравий тому приклад – ТОВ «Сонячне ремесло», яке легально видобуває бурштин у Володимирці), відновлення екосистем річок та інших водойм, очищення побутових стоків та особливо впровадження альтернативної енергетики і екобудівництва. А враховуючи наявність у нашому регіоні потужного ядерного гіганта – Рівненської АЕС – та заможних людей, які готові вкладати кошти у нові технології, у перспективі можна говорити навіть про створення енергетичного кластеру. Він складатиметься із переробки сміття на сміттєзвалищах Вараша і Володимирця у біогаз, засадження вільних площ (наприклад, рекультивованих після незаконного видобутку бурштину) енергетичною вербою, переробки та збагачення відновлювальних видів палива в пелети та впровадження технологій геотермальної, сонячної і вітрової енергетики для індивідуальних будинків.

У Польщі це все давно працює. Нам сьогодні потрібні її технології, щоб навчитися розробляти і впроваджувати власні. А для цього потрібні гранти, з якими працюватимуть вчорашні випускники наших вузів, замість того, щоб їхати у ту ж Польщу збирати полуницю і чистити рибу. Тож мова не лише про культурно-мистецькі обміни місцевого значення. Той же проект «Бурштиновий шлях» можна вивести на міжнародний рівень, включно з країнами Балтії, де добувається бурштин-сирець. Але починати треба з маленького кроку – промоції нашої рідної Володимиреччини. І поляки цим уже зацікавилися…

Ми й справді потребуємо досвіду Польщі, адже вони теж починали з нуля. Найголовніше, що поляки готові тим досвідом ділитися – безкоштовно, щоб ми не повторювали їхніх помилок.

Наприклад, одним із перспективних напрямків міжнародної співпраці може бути участь Володимирця та Вараша у проекті «CITASSLOW» – це міжнародний рух «Повільне місто». Повільними можна назвати міста, де «пори роки повільно змінюють одна іншу, люди цінують сезонні продукти, культуру локального культурного життя та минуле».

За цими поетичними та трохи узагальненими словами криються чіткі правила та вимоги.

Населення повільного міста не може становити більш, ніж 50 тисяч мешканців.

У цих містах не функціонують корпорації, великі автомобільні магістралі (люди мають змогу комфортно ходити пішки чи користуватись велосипедом).

Супермаркети та мережеві заклади, неонові вивіски та банери суворо заборонені.

Влада кожного міста та його мешканці принципово підтримують місцеве виробництво, тому, наприклад, всі продукти в магазинах є результатом роботи місцевих фермерів.

Цей проект уже теж успішно працює у Вармінсько-Мазурському воєводстві. Тож нам дійсно є чому повчитися у поляків.

А ще вони дуже потребують промоції своїх технологій (вони у Польщі дійсно дуже розвинуті), пошуку надійних партнерів і виходу на наші ринки. Тож ми можемо бути корисними один одному. У нас не лише спільна історія, а й спільне майбутнє.

З ідеями та пропозиціями по співпраці з Польщею пишіть на адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду та Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Сергій Жмурак.

Фото С. Скібчика 

 

Коментарі   

 
+1 # Гість 31.05.2018, 19:54
Що вже в нас скоро буде тут не Украіна а Польща? :-?
Відповісти
 
 
-2 # Гість 01.06.2018, 20:24
А де поділи Ковенька із автобусом?!І меценат-благоді йник зник...Повертай те назад.
Відповісти
 
 
-2 # Siegfried 05.06.2018, 08:49
Це старі новини. Перейдіть на другу сьорінку. Там, на головній сторінці, унизу є маленькі квадратики з цифрами 1,2,3,4..... Тисніть 2 і шукайте.
Відповісти
 
 
+7 # Гість 05.06.2018, 09:02
Поки у районі не буде нормальних доріг, який може бути туризм чи міжнародне співробітництво ...Навіть до перлини Полісся - Білого озера треба їхати як мінімум годину...І якщо й приїде якийсь поляк,то про якість наших доріг буде знати уся Польща і сюди потім ніякими бубликами не заманиш ...
Відповісти
 
 
+12 # Гість 06.06.2018, 07:42
Вам дай хороші дороги, то буде 100 трупів кожного дня.Поляк приїхав і поїхав, а ви будете вже не їздити а літати по цих дорогах. Якщо вже у населених пунктах наглота землі не торкає, то що казати за Біле та Воронківське озера чи просто відстань між населеними пунктами.Не з доріг треба починати, а з автошкіл, дорожних інспекцій і судів.
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 64 гостей на сайті