Авторизація

HomeНовиниКрайові новиниКолегія лісівників: боротьба із всиханням лісу – на першому плані

Колегія лісівників: боротьба із всиханням лісу – на першому плані

( 0 Votes )

 

На базі ДП «Соснівський лісгосп» минулого тижня працювала виїзна колегія Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства.

У її роботі взяли участь голова Рівненської обласної державної адміністрації Олексій Муляренко, голова Рівненської обласної ради Олександр Данильчук і голова Березнівської райдержадміністрації Віталій Люшин.

Начальник відділу економіки та внутрішнього аудиту облуправління Віталій Мись підсумував роботу лісогосподарських підприємств за перше півріччя 2018 року. Зокрема зазначив, що Сарненський, Костопільський та Дубенський лісгоспи входять до 25 кращих в Україні за рівнем продуктивності праці, а два перших із них кращі в Україні й за рівнем заробітної платні.

Внесок лісівників до зведеного бюджету області становить 205,5 млн грн, з яких 60,6 млн грн – сплата лісівниками єдиного соціального внеску. Зокрема й ДП «Рафалівське лісове господарство» за 7 місяців сплатило до зведеного бюджету 4,657 млн грн та 1,336 млн грн єдиного соціального внеску. Середня заробітна плата по підприємству за липень становила 10613 грн.

Аналізуючи ці «лісові» показники, голова РОДА Олексій Муляренко наголосив, що лісове господарство, як одна з найважливіших галузей економіки області, демонструє високі показники розвитку. Голова облради Олександр Данильчук теж високо оцінив роботу лісівників та засвідчив їм свою підтримку. Це важливо, адже на сьогодні лісівникам доводиться боротися з новими викликами – всихання соснових насаджень. Зусилля потрібно направити на зменшення площ всихаючих лісів, наголосив начальник Рівненського облуправління лісового та мисливського господарства Віталій Сухович.

Аналогічні виклики стоять і перед Рафалівським лісовим господарством. Масове всихання сосняків – екологічне лихо, яке впродовж останніх років стрімко поширюється і завдає значної екологічної та економічної шкоди лісам нашого лісгоспу і всього Полісся. «Працюючи» в комплексі, шкідники та хвороби спричинили загибель сосняків на великих площах держлісфонду: уражена територія соснових насаджень лише в нашому господарстві становить 2570 га і має тенденцію до збільшення.

Перші спалахи всихання хвойних насаджень розпочалися на території нашого району ще в 2013-2014 роках – і проблема набула загрозливих масштабів. Якщо раніше хворіли переважно пристигаючі та стиглі  ліси, то зараз інтенсивно всихають середньовікові насадження і навіть молоді лісові культури.

В осередках всихання сосняків зазвичай застосовувалися вибіркові санітарні рубки з видаленням свіжого та старого сухостою. Але вони ефективні лише при ліквідації дрібних осередків ураження – на початковій стадії заселення дерев короїдами.  Неможливість проведення боротьби «на випередження»  шляхом вилучення свіжозаселених шкідниками дерев (III категорія санітарного  стану) призводить до втрати технічної якості деревини.

Як показує виробничий досвід, першочергово інтенсивно гинуть чисті одновікові, створені штучно чи вирощені природним шляхом хвойні лісові масиви. Такі деревостани менш стійкі до вітровалів, ураження грибами і пошкодження шкідниками. Тому на всіх без винятку зрубах плануємо створювати мішані лісові культури.

Тільки вчасне виявлення осередків всихання (не пізніше як за 2 тижні від початку заселення сосни верхівковим короїдом) та санітарні рубки, спрямовані на видалення свіжозаселених короїдами дерев, призведуть до оздоровлення лісових  насаджень хвойних порід.

Олександр ДАНИЛЬЧЕНКО,

головний лісничий ДП «Рафалівське лісове господарство».

ілюстрація з мережі Internet

 

Коментарі   

 
+2 # Гість 15.08.2018, 19:00
Сосна гине в першу чергу від посушливого клімату та низького рівня грунтових вод, а шкідники це як другорядний фактор
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 227 гостей на сайті