HomeНовиниКрайові новиниЗ нового року в кафе, ресторанах та барах запроваджують систему безпечності харчової продукції

З нового року в кафе, ресторанах та барах запроваджують систему безпечності харчової продукції

( 3 Votes )

 

З січня 2019 року усі підприємства і заклади харчування, які випускають власні вироби, повинні запровадити систему управління ризиками у галузі виробництва харчової продукції.

Печете власні ковбаси, хліб чи робите сири? Вивчайте вимоги до управління якістю і безпечністю продукції та впроваджуйте їх у себе на виробництві – або ж готуйтеся до великих штрафів.

 

Чи справді ця система безпечності харчових продуктів має бути у кожній шкільній їдальні, в кафе та у всіх підприємців, які мають справу з тваринницькою продукцією, а через її відсутність будуть штрафувати?

На це запитання відповідає Олександр Петрук, начальник Володимирецького районного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області.

– Так, з 1 січня 2019 року обов'язковою є наявність системи НАССР у підприємця. Розшифровується ця страшна абревіатура як Hazard Analysis and Critical Control Points — аналіз ризиків і контролю критичних точок.

Суть системи: виявити усі критичні точки й чинники, які можуть вплинути на безпечність кінцевого продукту, усунути їх і постійно контролювати. Якщо значна кількість підприємств несерйозно поставилася до вимоги впровадження HACCP, їм доведеться готуватися до неприємних процедур перевірки та до не таких уже й малих штрафів — від 1700 і 100 000 гривень.

 

 

Євроінтеграційний курс вимагає від України освоєння міжнародних норм та правил ведення господарської діяльності. Сертифікація продукції за ISO вже стала звичною для багатьох підприємств, тому з якістю у багатьох ситуація хороша. Але на ринках Європи та США, окрім поняття «якості», існує поняття «безпечності». Саме воно є ключовим у системі HACCP, призначеній для управління ризиками у галузі виробництва харчової продукції.

Мова не йде про встановлення якогось програмного забезпечення чи інші формальні рішення. Це система заходів, яка комісійно розробляється на підприємстві, і має визначити першочергові критичні точки та ризики, які можуть вплинути на якість та безпечність кінцевої продукції, що потрапить на стіл до споживача. За висновками комісії і напрацьовується алгоритм необхідних першочергових заходів, які треба виконати на підприємстві, щоб відповідати критеріям безпечності продуктів. Комусь треба буде зробити ремонт у приміщенні, комусь модернізацію обладнання, а комусь – посилити вимоги персоналу до санітарії та особистої гігієни.

Система контролю безпечності харчових продуктів при їх виробництві має охоплювати такі процеси:

1.      Щоб уникнути перехресного забруднення, виробничі, допоміжні та побутові приміщення повинні мати належне планування;

2.      Ставляться більш жорсткі вимоги до стану приміщень, обладнання, проведення ремонтних робіт, технічного обслуговування обладнання, а також до захисту харчових продуктів від забруднення та сторонніх домішок;

3.      Змінюються вимоги до планування і стану комунікацій — вентиляції, водопроводів, електро- та газопостачання, освітлення тощо;

4.      Зростають вимоги до безпечності води, льоду, пари, допоміжних матеріалів для переробки (обробки) харчових продуктів, предметів та матеріалів, які контактують із харчовими продуктами;

5.      Особлива увага приділяється чистоті поверхонь (строго регламентуються процедури прибирання, миття і дезінфекції виробничих, допоміжних і побутових приміщень та інших поверхонь);

6.      Значна увага приділена здоров’ю та гігієні персоналу;

7.      Змінюється ставлення до поводження з відходами виробництва та сміттям, їх збору та видалення з потужностей;

8.      Зростає контроль за шкідниками, визначення виду і запобігання їхній появі, засобам профілактики та боротьби;

9.      Зростають вимоги до зберігання та використання токсичних сполук і речовин;

10.     Запроваджуються специфікації (вимоги) до сировини та контроль за постачальниками;

11.    Впроваджується контроль зберігання і транспортування продуктів;

12.     Посилюється контроль за технологічними процесами;

13.     Впроваджується маркування харчових продуктів та інформування споживачів.

 

11 грудня у Вараші проходив навчальний семінар для тих, хто виробляє чи торгує харчовими продуктами власників пекарень та м'ясних цехів, а також усіх власників кафе, ресторанів і барів, які мають власну кухню, торгують на ринках Варашу та Володимирецького району – фактично усіх виробників харчової продукції регіону. Проводило його головне управління Держпродспоживслужби в Рівненській області. Прибули на нього біля сотні операторів ринку. Треба сказати, що практично всі підприємці сприйняли впровадження жорстких вимог до безпечності продуктів «у штики». Але якби там не було, слід розуміти: система контролю за якістю і безпечністю продукції – вимога держави, яку безумовно доведеться виконувати всім.

 

Сергій СКІБЧИК.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити