Авторизація

HomeНовиниОфіційноКопію Нобельського Євангелія привезуть на Рівненщину

Копію Нобельського Євангелія привезуть на Рівненщину

( 1 Vote )

22 жовтня, в Інформаційній агенції «Главком» провели першу презентацію факсимільної копії Нобельського Евангеліє. Найдавнішу писемну пам'ятку українського Полісся колись створили на Зарічненщині, зберігають в Литві, а тепер її можна побачити і в Україні. Ще одну копію реліквії невдовзі передадуть у храм села Нобель на Зарічненщину.

(1520 р.) – книги, яка давніша від Пересопницького Євангелія (1556 – 1561) на 41 рік. Репринтну копію найдавнішої поліської святині передали директору Інституту української мови НАН України Павлові Гриценку для детального дослідження і введення в науковий обіг. Додаткова копія найближчим часом буде передана в храм села Нобель.

А оригінал цієї пам’ятка мови і культури, створений в селі Нобель Зарічненського району, нині зберігається у Бібліотеці академії наук Литви імені Врублевських у Вільнюсі.

Нобельське Четвероєвангеліє, написане 1520 року в селі Нобель Зарічненського району, зберігалося у тамтешній церкві. Але у 1856 році граф Тишкевич заснував у Вільнюсі Музей давнини, і споряджена ним на Полісся археографічна експедиція десь у 1860 році забрала Євангеліє з Нобеля. Його сліди місцева краєзнавиця Валентина Тумаш-Ляховець виявила у Вільнюсі в Бібліотеці Академії наук Литви.

Нині воно вважається найдавнішою писемною пам'яткою українського Полісся.

Історична знахідка Нобельського Четвероєвангелія, яке вийшло у світ у 1520 році, руйнує міф про те, що українське Полісся (сучасна Рівненщина) було населено неосвіченими мешканцями.

Наукова цінність цієї знахідки – ствердження того, що на початку 16 століття книги активно використовувалися на території усієї України.

За сприяння меценатів виготовлено 4 репринтних копії Нобельського Євангелія, одна з яких буде повернена до Нобля, а інші передані до наукових бібліотек, музеїв та інших установ.

Відшукали цю пам'ятку члени Національної спілки краєзнавців – вчителька Валентина Тумаш-Ляховець та священик Павло Дубінець, які впродовж тривалого часу співпрацюють з Інститутом української мови НАН України.

Через Посольство України в Литві перемовини з литовською стороною щодо виготовлення факсимільної копії Євангеліє в Україні вів особисто народний депутат Україні VIII cкликання, голова БФ «Наш край» Василь Яніцький. За його фінансової підтримки й було виготовлено копію Нобельського Євангелія.

Наступного року відзначатиметься 500-річчя Євангелія.

– Працюємо над тим, щоб наступного року відзначити 500-річчя Нобельського Четвероєвангелія на державному рівні, – розповідає Василь Яніцький. – Сподіваємося, що на святкові заходи нам вдасться домовитися з Литвою і привезти до Нобля оригінал святині».

Джерело: Володимирець.Сity

 

Коментарі   

 
+11 # Гість 24.10.2019, 19:16
Знаю, що буде дуже дорого, але хотів би знати чи буде можливість колись придбати факсимільну копію цієї реліквії? Чи будуть збиратися кошти на її друкування та поширення? Готовий брати участь пожертвою.
Популяризація 500-річчя Нобельського Євангелія на найвищому державному рівні дозволить Поліссю випірнути з багатовікового історичного забуття і стати на рівень з іншими регіонами України. Бажаю успіху ініціативній групі в цій справі!
Йосип Саврук - ветеран праці, уродженець села Озеро.
Відповісти
 
 
+4 # Гість 24.10.2019, 20:51
А де подвся М'ялик? Чим займається? Що доброго зробив для району?
Відповісти
 
 
+3 # Гість 25.10.2019, 18:47
А для чого вам М'ялик? Настала пора гризти? Язик свербить?
Відповісти
 
 
+8 # Гість 27.10.2019, 21:26
Як це,для чого.Цікаво чим займається народний обранець у парламенті.Яку кількість законопроектів подав на розгляд і скільки розглянуто.Як захищає інтереси нашого Полісся,яке так безмежно любить.
Яка тут гризня,працюват и треба.
Відповісти
 
 
-5 # Гість 28.10.2019, 13:36
Ну й працюйте, прапор вам в руки!
Відповісти
 
 
+2 # Гість 29.10.2019, 13:02
Доречне запитання. Таке враження, що від любові до нашого Полісся, залишились тільки банери з рекламою "Допомагав - допомагати буду", от тільки одне цікаво, кому ж допомагає і чим саме??? ДУЖЕ ЦІКАВО
Відповісти
 
 
-5 # Гість 31.10.2019, 12:49
Халяви хочете? Йому десь треба взяти ту халяву, щоб вам дати.
Відповісти
 
 
+1 # Гість 01.11.2019, 10:37
Так перед тим, як стати депутатом десь же ж брав, оту, як, Ви кажете, "халяву"? А, тепер, як потрібно декларувати всі доходи і витрати, то з меценатоблагоді йництвом різко закінчив, і на Поліссі, яке так щиро любить вже не появляється, напевно, "халяву" шукає?. Цікаво, чому так??? :-? :eek:
Відповісти
 
 
+3 # Гість 29.10.2019, 21:34
Зверталися люди за допомогою,відпо вів що народний депутат не може займатися благодійністю.
Одним словом був меценатоблагоді йник та весь вийшов.
Відповісти
 
 
+4 # Гість 30.10.2019, 09:59
Бо ж тепер,МЕЦЕНАТУ і БЛАГОДІЙНИКУ, потрібно буде не тільки "ДОПОМАГАТИ", а ще й звітувати перед відповідними структурами про походження "ДОПОМОГИ", а з освітою народного обранця, це, ой, як не просто буде зробити, але може хтось і йому ДОПОМОЖЕ :P :P :P
Відповісти
 
 
+6 # Гість 30.10.2019, 21:57
Спокійно,якраз з освітою в нього все ОК.
Він успішно закінчив один курс Вищого професійного училища у Володимирці і заочно інститут ім.Бугая, так що він тепер вчений-штукатур .
Відповісти
 
 
+5 # Гість 31.10.2019, 15:48
Давайте перекрутимо все на світі. В статті про М'ялика було хоч слово?
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 255 гостей на сайті