Авторизація

HomeНовиниОфіційноЩоб зберегти родючість земель

Щоб зберегти родючість земель

( 0 Votes )

 

17 червня 1994 р. в м. Париж, Франція, була прийнята Конвенція ООН про боротьбу з опустелюванням (далі – Конвенція), яка набрала чинності 26 грудня 1996 р. Цей день міжнародна спільнота відзначає як Всесвітній день боротьби з опустелюванням. За п’ять останніх років, починаючи з 1 січня 2008 р., структура земельного фонду Рівненської області дещо змінилася.

 Площа сільськогосподарських угідь зменшилась на 3,9 тис. га, у тому числі, площі ріллі,сіножатей, пасовищ та перелогів, інших земель – на 0,4 тис. га. Площа лісів та інших лісо вкритих площ збільшилась на 2,3 тис. га, забудованих земель - на 2,9 тис. га, відкритих заболочених земель – на 0,6 тис. га.

Перетворення, що відбулися в нашій державі, викликали значні зміни у земельних відносинах і системі землекористування. Виникла складна мережа приватних, акціонерних, одноосібних, дрібних і найдрібніших землекористувань, у яких землі мають різний правовий статус.

Створені приватні та приватно-орендні сільськогосподарські підприємства використовують земельні ділянки без дотримання обґрунтованого чергування сільськогосподарських культур у сівозмінах.

В Рівненській області 206 агроформувань використовують земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею понад 100 гектарів, з яких  55 замовили виготовлення, та лише три виготовили проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь, як наслідок  виникає поглиблення спеціалізації сільськогосподарського виробництва. Все це неминуче призводить до обмеження набору вирощуваних культур, в результаті чого  втрачається  родючість  ґрунтів,  посилюється розвиток ерозійних процесів.

Погіршення стану земельного фонду пов'язано також із збільшенням площ кислих ґрунтів, яких, за даними останніх агрохімічних обстежень, в області 363,5 тис. га.

Але ці дані потребують уточнення та коректування і розробки наукових рекомендацій з їх використання.

Тому нагальним питанням на сьогодні постає необхідність оновлення матеріалів ґрунтових обстежень сільськогосподарських угідь.

Заходи з охорони земель, здійснені протягом 2008 - 2012 років, є неспівставними з масштабами деградаційних процесів.

Станом на 01.01.2013 р. загальна площа земель, що потребують консервації, по області складає 7,9 тис. га, з них 1,1 тис. га – деградовані,           4,4 тис. га – малопродуктивні, 2,4 тис. га – техногенно забруднені; 2,2 тис. га порушених земель потребують рекультивації.

Згідно із Законом України  «Про охорону земель» (стаття 22 та ін.) однією з ключових складових  системи заходів у галузі охорони земель є формування екомережі. Нині на території Рівненської області затверджена  обласна програма формування регіональної екомережі.

З метою визначення основних елементів екомережі на місцевому рівні на території Рівненської області планується розробити регіональну схему формування екомережі.

Основні напрямками  покращення ситуації:

21 грудня 2010 р. Верховна Рада України прийняла  Закон України               № 2818-VI «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року», яким у тому числі передбачені питання боротьби з деградацією земель та досягнення цілей екологічно збалансованого землекористування.

На виконання цього Закону розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 № 577-р було затверджено Національний план дій з охорони навколишнього природного середовища України на 2011 – 2015 роки (далі – НПД).

                Вказаним НПД, серед іншого, передбачено розроблення Мінприроди, Мінагрополітики, Держземагентством, та іншими центральними органами виконавчої влади проекту Концепції Державної цільової програми щодо боротьби з опустелюванням та деградацією земель (спрямованої на виконання Конвенції), а також відповідної програми.

                НПД визначає цілу низку інших завдань щодо розвитку законодавства системи стандартизації та нормування, вдосконалення землеустрою, моніторингу, покращення інституційного та наукового забезпечення, підвищення рівня освіти та просвіти у відповідній сфері тощо.

                Серед практичних завдань у галузі охорони земель, регламентованих НПД:

 -запровадження заходів з консервації деградованих, малопродуктивних та техногенно забруднених земель, рекультивації порушених земель;

- виконання робіт з реабілітації територій, забруднених унаслідок військової діяльності;

- удосконалення методів управління агроландшафтами;

- зниження рівня забруднення і засмічення ґрунтів шляхом стимулювання землевласників та землекористувачів до провадження екологічно збалансованої діяльності та ін.

 

За матеріалами Головного управління

Держземагентства у Рівненській області Рівненській області

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 118 гостей на сайті