HomeНовиниВ РайоніЯк громада Володимиреччини захищає бурштин (+фото)

Як громада Володимиреччини захищає бурштин (+фото)

( 0 Votes )

Копання сонячного каменю – бурштину – у поліській зоні Рівненщини переросло у небачений досі за розмірами і масштабами порушених земель клондайк. Ще не так давно землі Жовкинівської і Жолудської сільрад отаборили старателі з Донецької та Луганської областей, які безперешкодно і вдень, і вночі мили помпами «янтарь». Від місцевих жителів вони відбивалися справжньою вогнепальною зброєю, яку навіть не ховали.

Результати цих розкопок бурштину вилилися у сотні гектарів непридатних для сільгоспкористування земель, зведеного до мінімуму поголів’я великої рогатої худоби і марних звернень людей до правоохоронних органів, які, власне, і «кришували» видобуток цього каменю.

Чашу терпіння жителів Жовкинь переповнив той факт, що до старателів чужих долучилися старателі місцеві. І коли янтарщики пішли по діляночках озимини в людей під самими хатами, громада села підняла райцентр та обласне управління міліції. Що воно дало? Нічого воно не дало!

– Жителі нашого «бурштинового» села, – розповідає старатель Сергій М., – вимагають одного: хоча б на рівні обласної ради узаконити цей бурштиновий промисел. Вчора наші односельчани та хлопці із Степангорода їхали на заробітки в Москву. То їхніх три буси і наших два вернули з кордону: в Росію не пустили. Моя дружина каже: «Подякуйте сябрам, що з близької дороги вернули. А якби із Пскова чи з Пітера?..» Роботи нема. Один заробіток – поритися у землі. Всі кивають на Київ, Верховну Раду, Кабмін… Із старателів, що помпою миють бурштин, «криша» нині бере по 400 доларів за добу, на 100 доларів менше, ніж «папєрєднікі».

І ось після Майдану в наш район повалили бурштинокопачі і з Житомирської, Вінницької, Хмельницької та Донецької (і бандерівців не бояться!) областей. Я вже не рахую сарненських, дубровицьких і дуже нахабних старателів із Костопільського районів. Хлопці, ми ж до вас у Костопіль не їдемо базальт добувати? За один день біля вузькоколійної залізниці ми нарахували 1500 автомобілів, які привезли в середньому по 5 землекопачів. Дорога від молокозаводу до каноницького переїзду –як суцільний смітник.

Як  громада Володимиреччини захищає бурштин
 

Продовжує розмову колишній працівник міліції Юрій Дмитрович:

– Звісно, всі місцеві згуртувалися в самооборону. Бо те, що я побачив у лісі –жахнуло. Копає один біля самісінької сосни, хоча можна було б відступити. Ні, він дістає «Штіля» і на рівні своїх плечей зрізує молоду сосну. Підходжу до нього і кажу: «Ти її садив?». А він до мене, мовляв, ти хто такий: лісник чи мєнт який? Ось чому ми організували пропуск автомашин через своєрідний блок-пост за молокозаводом. Кожну машину перевіряємо. Забрали і спалили за один день 70 лопат, півсотні помп відправили назад. Всім сказали, що цей тиждень ніхто на клондайки не йде і не копає бурштину. По лісу пустили своїх «наглядачів». Десь хтось когось помітить – повідомляємо лісничому.

Чергуємо з чотирьох вечора до ранку, і з ранку до чотирьох вечора. До чергування підключилися хлопці з Воронок і Зеленого, а також володимирецькі, степангородські та з Красносілля. В Каноничах дорогу перекрив трактор, там чергування налагодили чоловіки з Озера, Канонич і Новаків. Дубівка щось не відгукнулася: вони під вікнами своє сторожують…

– Але ж це незаконно – оглядати кожну машину. І в «бардачку» лопату не заховаєш…

– «Бардачки» багато чого показали… Міліції роботи буде багато.

– А що там знайшли?

– То, кажу, робота міліції буде. Ми ж не уповноважені складати протоколи та вилучати «щось». Завертали багатьох… Словом, відбили атаки «чужинців». Але які ж вони чужинці, із сусіднього Степаня чи Рокитного… Кожен сьогодні шукає як на хліб заробити…

– А яка подальша доля вашої «народної самооборони»?

– У нас всі, хто перебував на чергуванні, є у списках. Тепер ми чекаємо Закону Верховної Ради про Національну гвардію. З тих, хто стояв на захисті бурштину, складуть мобільні групи захисту своїх сіл. Ніхто не знає, що завтра буде …

Та треба подбати про хліб сьогодні. А за хліб треба заплатити. А де заробити? Як? Я пропоную лісівникам виділити площу. Старателі скидаються грошима, акуратно працюємо, щоб жодне дерево не нагнулося. І робимо рекультивацію земель. Ями нам не потрібні, як і місячна поверхня нашим дітям на рідній землі…

А щодо бурштину, то я скажу, що чув і що знаю. Корисний він, наш сонячний камінь. Кажуть, до скупки тисячолітньої смоли, українського бурштину, великий інтерес передбачливі та підприємливі фармацевтичні корпорації Китаю і Японії. Японці після атомного бомбардування Хіросіми і Нагасакі у 1945 році дослідили все, що зменшує вміст радіонуклідів в організмі людини. Вони викладали астрономічні суми за бурштин, аби із янтарної кислоти виготовити унікальні лікарські препарати проти променевої хвороби та раку. І не дивно: коли раніше наші батьки розпалювали грубки бурштином, то тепер його шматочки заливають горілкою і настоюють для хазяйських потреб: від язви шлунка, нервових стресів, очищення судин, тощо.

Як  громада Володимиреччини захищає бурштин
 

Ось така сьогоднішня розповідь про локальні бої на бурштиновому полі. Вони будуть продовжуватися, бо колишня «гідра» не упустить свій ласий даремний шматок. На що старателі наголошують: владо, роби польські КВИТИ і продавай. Та й гроші йтимуть у казну, а не по кишенях…

Галина Тєтєнєва

На фото автора: працюють блок-пости

Матеріали по темі:


 

 

У вас недостатньо прав для коментування.