Авторизація

HomeНовиниВ РайоніМіж двома вогнями. Перехрестя правди: влада і атовці (+фото)

Між двома вогнями. Перехрестя правди: влада і атовці (+фото)

( 16 Votes )

5 серпня учасники Ветеранської спілки учасників АТО та захисників Вітчизни провели планові збори, запросивши ще й голову РДА В.Хоружого та заступника голови райради В.Савоніка.

Розгядалися земельні питання, оздоровлення учасників бойових дій та їхніх родин і ряд інших нагальних проблем.

СТОСОВНО виділення земельних ділянок учасникам АТО у присутніх були до очільників району питання. Зокрема виявилося, що Володимирецька селрада не розробила генплан земель запасу, тому багато хто й досі без землі (присутніх пан Хоружий завірив: проблема до осені вирішиться). Також селрада внесла обмеження щодо можливості отримати землю: тепер її не виділять тим, хто не тут прописаний, хоч і проживає в райцентрі все життя.  На це голова РДА відповів:

– Законодавець передбачає, що права всіх отримати ділянку є рівні, але селрада справді прийняла певні рішення і ними внесла деякі обмеження, котрі, правду кажучи, напівзаконні. Однак вони, все ж, прийняті й досі не оскаржені, отже – по-своєму мають силу. Тому право на землю в таких випадках можна і варто доводити.

– А що робити, коли землі запасу розширились, але атовцю ділянку так і не виділили, як-от у Любахах? – звучить із залу.

– За роки мого головування кілька разів розширяли межі населених пунктів. Учасники АТО є пільговою категорією, якій у першу чергу мали виділити землю. У вашому випадку ми поспілкуємося з вашим сільським головою. На останній сесії ми подали проект змін до бюджету. Нам у липні надійшло близько 500 тисяч гривень на зміни меж населених пунктів, і близько 200 тисяч уже розділено по сільських радах. Якщо сільрада не має коштів для подібних потреб, нехай звертається до нас, ми це питання вирішимо.

 

– У разі створення ОТГ чи зміняться положення щодо отримання землі учасниками АТО?

– Законодавець передбачає, що землями запасу за межами населеного пункту в такому випадку буде розпоряджатись орган місцевого самоврядування – майбутня обєднана громада. Її рішення однаково стосуватиметься всіх своїх жителів. Тому є перспектива: землі будуть спільні, і на них матимуть право і житель райцентру, і житель сусіднього села.

– А чи є якісь держпрограми по оздоровленню учасників АТО і їхніх родин?

– Управління соцзахисту надає путівки для оздоровлення учасникам бойових дій. Для оздоровлення дітей ми передбачили більше 200 тисяч гривень. Таку ж суму передбачає і облбюджет. Відділ молоді та спорту займається цим питанням, і в першу чергу оздоровляться пільгові категорії дітей. Ми знайшли хороший санаторій у Хрінниках. Також прийняте розпорядження про спортивну реабілітацію учасників АТО. Чекаємо пропозицій від самих атовців, щоб визначитися з планом реалізації.

– Зараз ми пожинаємо плоди невдалої політики 20-річної давнини, –  каже один з атовців. – Сьогодні наших дітей вчать педагоги, що свого часу купили дипломи, і лікують лікарі, що теж колись заплатили за свою спеціальність. Що маємо? Проведіть аналогію з відсутністю патріотичного виховання. Його не можна занехаяти…

– Сьогодні є програма з патріотичного виховання, – відповідає В.Хоружий. – Її можна розширювати, але чи дозволено буде діяти змінам – залежить від наших депутатів, які, до речі, рідко коли дослуховуються до будь-яких моїх пропозицій. Разом з тим, у межах програми у разі, наприклад, поранення учасника АТО чи його скрутного становища, йому виплачується певна компенсація з нашого бюджету. Також управління соцзахисту виплатить атовцю 5 тисяч гривень у разі повторно підписаного контракту. У районі сьогодні проблема з підписанням нових контрактів – нуль за останній місяць…

Працівник військкомату А. Силинок додає:

– Зараз дали можливість звільнитися людям, які підписували контракт ще у 2014 році до закінчення особливого періоду. І люди масово пішли з армії, бо вже реально втомились. У військкоматах катастрофічно не вистачає людей і в першу чергу – інструкторів навчальних центрів! Хлопці, ну кому ж, як не вам, тут присутнім, вчити молодь?! Ви ж маєте досвід!

У цей момент зала шумить, чуються вигуки: «Авжеж! Нема дурних!». Хтось не вірить, що отримає 5 тис. грн компенсації, мовляв, брехня, а хтось тихо коментує: навіть якщо за контрактом працюватимеш на мирній території, у перший влучний момент тебе задіють у гарячих точках…

Далі зміг прокоментувати все почуте заступник голови райради В.Савонік:

– Те, що є проблеми з депутатами селради, це всі знають. Я свого часу неодноразово допомагав нашим хлопцям вибити законну земельну ділянку. Тому з власного досвіду кажу: депутатам ваші проблеми до одного місця. Доки ви ходите і добиваєтеся, матимете результат. Не варто надіятись, що хтось лобіюватиме ваші інтереси як громадянина вашої громади, бо варто вам раз на сесію не прийти – і про вас вже забули, і депутати робитимуть так, як їм вигідно. Оббивати пороги, захищати свої інтереси й один одного варто і треба. Коли приходите ви, а з вами ще три-пять чоловік, коли тиснете на депутатів, то вони роблять свою роботу. А коли не приходите, то вони роблять те, що їм хочеться. На жаль, депутатами у нас стають часто не ті, що переймаються інтересами своєї громади, і не ті, що щось тямлять у своїх обовязках, а ті, що взагалі не ходять на сесії і не розуміють, що там треба робити.

– Складається враження, що райрада, не будучи головним розпорядником коштів, хоче присвоїти собі цей обов’язок, – зауважує голова РДА. – На останній сесії ви прийняли рішення про виділення більше мільйона гривень на різні потреби району. Не було програми – ви самі внесли зміни до програми. Не було передбачено в бюджеті – самі внесли зміни у бюджет. То що заважає вам внести зміни до програми патріотичного виховання і на цій же сесії передбачити кошти для її реалізації? Своїм депутатам ви роздали: ти депутат по школі – на тобі 150 тисяч на школу, ти депутат по дорозі – на тобі 200 тисяч на дороги. Таким чином розтратили кошти, що передбачалися бюджетникам, які до кінця року, може, й зарплати тепер не отримають. То чому ж ви не виділили хоча б 200 тисяч на розвиток патріотичного виховання?

– А ми три роки чекали, поки адміністрація запрацює. Так і не дочекалися. Мусили починати робити все самі, – відповів В.Савонік. – Ми виділили в першу чергу на те, що потребує негайного вирішення. Коли є звернення, що люди ось-ось почнуть вмирати, бо не мають інсуліну, то як на нього не виділити кошти? Виділили 150 тисяч. Якщо нам кажуть, що нема зарплати працівникам ПМСД  або до цього часу дрова не закуплені в амбулаторіях, то як це не профінансувати? Якщо звернеться громадська організація, то й для неї маємо знайти кошти. Справа лише в тому, що цим всім мала б займатися РДА. Ми на наступній сесії програму патріотичного виховання розширимо, щоб вона працювала. Тільки самі учасники АТО мають долучитися, включитись у роботу активно і пропонувати своє бачення розвитку спорту і патріотизму в районі. Я дізнаюсь у начальника відділу освіти, які патріотичні заходи відбуваються в навчальних закладах і чи їх достатньо. Я знаю, що  треба ставити на місце таких людей, як Шеліган у відділі культури. Я свою позицію сказав директору БК і йому особисто.

– Працівники РБК під керівництвом свого директора написали на моє ім’я звернення, – продовжує тему капелан Микола Юрах. – У зв’язку з конфліктом вони просять вплинути на учасників бойових дій і ветеранів АТО через їхню поведінку у громадських місцях, яка призводить до занепокоєння працівників установ. Це вони просять задля безпеки людей, особливо тоді, коли атовці прогулюються зі зброєю. Також заборонили учасникам АТО ходити гуртом і відвідувати масові заходи. Вибачте, але атовці мають право на елементарну повагу, і прикро, коли такі слова звучать від носіїв культури.


– Пане Володимире, – звертається до представника райради голова РДА. – РБК – це ваші підлеглі. Яких заходів було вжито?

– Такого листа райрада не отримувала, але роз’яснювальну роботу і профілактичні бесіди з Петром Шеліганом і працівниками РБК ми провели. Нема чого приховувати, з директором РБК маємо проблеми. На жаль, по всій країні маємо таких недалеких людей. Але на сьогодні БК отримав чітку позицію від власника, як вони повинні себе вести. Ніхто не дозволить у комунальних закладах говорити криве слово про атовців.

– Але що нам робити надалі? – питає М.Юрах. – Чи доцільна наша присутність на будь-яких урочистих заходах, адже всі вони проводяться саме працівниками культури?

– Поки райрада, а не Андрєєва і колектив, є власником БК, ви маєте повне право заходити туди хоч зі зброєю, хоч на танку заїжджати. Це комунальна власність, це спільне майно і – ваше в тому числі. Вони не та установа, не та організація і не той колектив, що може комусь щось забороняти. Це більше варто списувати на недосвідченість і сприймати подібні звернення, як жарт. Ми ліквідуємо це питання, щоб ніколи аналогічних моментів не виникло загалом на теренах району. Я вас прошу вибачити їм і не знаю, як цей конфлікт назвати – чи брак досвіду громадського життя, чи трохи щось з головою недобре…

Наостанок пан Хоружий знову звернувся до пана Савоніка:

– Ви говорили, що виділили гроші на зарплати працівникам ПМСД. З 1 липня деякі райони вже заключили угоди з Нацслужбою охорони здоров’я і це дозволило отримати додаткові фінанси (Зарічненщина – 1,5 млн грн, Здолбунівщина – до 3 млн грн). Наш район набагато більший від Здолбунівського, але ми втратили близько 5 млн грн, бо вчасно не заключили такої угоди. Яка причина того, що ці кошти нам не надійшли і медпрацівники не отримали додаткових зарплат і соцвиплат?

– На жаль, Володимир Іванович, ви підходите до дзвіниці лише з однієї сторони. Не розказуєте, що лише 4 райони з 16-ти в нашій області підписали ці угоди. Такі умови були створені на рівні держави. Підписання було практично неможливе: лише з 24-ї до 1-ї години ночі був доступ до підписання. Заключити договори змогла лише чверть України. Тому оголосили наступний етап – до 1 жовтня. Але й тоді не всі підпишуть угоди, бо кошти надходять таким чином, що не всім їх вистачить за раз, тому нацслужба спеціально створює жорсткі умови. Не варто у всьому звинувачувати райраду чи керівника ПМСД О.Волочнюка. Ви як голова РДА мали б йому допомогти, але не допомогли, а лише топчете і знущаєтеся з нього. Це не підхід голови РДА, а щось інше.

                                                      – У нас сьогодні нестача в бюджеті 12 мільйонів гривень на зарплату. Ці 5 мільйонів, які, на жаль, район не отримав, могли б суттєво пособити лікарям. У нас в районі найвищий відсоток підписання декларацій з лікарями, щоб підвищити їм ставку. Тому треба мати сміливість говорити: «Вибачте, ми не справились!»…

 

На тому нарада, по суті, була завершена. Атовці ще обговорювали внутрішні питання своєї організації, а у вухах ще довго лунали перипетії між першими особами району…

 

Олена СТЕЛЬМАЩУК.

Фото автора.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 79 гостей на сайті