«Різати кицькі хвіст по шматочку»

( 1 Vote )

   Ця англомовна ідіома означає брати своє не відразу, а шляхом поступового тиску, змушуючи супротивника самого прийти до того результату, в якому інша сторона отримує преференції, не застосовуючи грубої силу. Тому вона, ідіома, найкращим чином характеризує політику ЄС та США по відношенню до Росії. На Заході ставлення до Росії за останні п'ятнадцять років відійшло, м’яко кажучи, від  сприйняття РФ, як економічно та технічно (вже не кажучи про демократію) розвинутої країни.

Західні політики сьогодні не можуть сприйняти зухвалі дії «збожеволілої газо-бензинової колонки», які виходять за межі поведінки, прийнятої у цивілізованому світі. Також слід звернути увагу на те, що цивілізовані країни відмовляються від прямого застосування зброї, розуміючи, що у двадцять першому сторіччі такі методи не є прийнятними. Тому санкції стають саме тим інструментом, який відріже Росії її забаганки саме до того місця, звідки ноги ростуть.    

   Зрозуміло, що нам, українцям, хотілось би, щоб наші західні партнери одночасно розірвали всі економічні та політичні контакти з країною, що живе у своїй віртуальній (придуманій) реальності та намагається вдавати, що всі навколо її поважають та бояться. Зрозуміло й те, що українці з великою недовірою ставились та ставляться до економічних та політичних санкцій, які поступово вводилися цивілізованим світом. Однак, розглядаючи санкції з першого по третій (секторальний або галузевий) рівень укупі, слід визнати, що вони зроблять свою справу.

   Так, на сьогодні санкції тільки від ЄС на індивідуальному рівні введені проти 95 високопосадовців та 23 компаній РФ. Санкції економічного рівня забороняють будь-яку співпрацю компаніям та громадянам ЄС з російською стороною. Дипломатичні санкції зруйнували співпрацю РФ практично з усіма країнами ЄС та світу. І до цього слід додати, що санкції у секторах енергетики та постачанні зброї закривають шляхи до новітнього обладнання у цих сферах. Зі свого боку США ввели санкції щодо доступу до свого ринку капіталу російських фінансових установ. До введення санкцій щодо Росії підключаються й Канада, Австралія, Японія.

   У практичному вимірі, на думку екс-заступника голови Національного банку України О.Савченка, це означає, що банківський та нафтогазовий сектори у Росії через санкції, запроваджені Євросоюзом та США, будуть  відрізані від західного капіталу, від інновацій. А це може призвести до економічного колапсу. «Всі державні банки Росії  та банки, які мають державний капітал понад 50%, блокуються від західних фінансових і кредитних ринків… Всі ці санкції призведуть Росію до колапсу, коли буде падіння 5-10% економіки за 2-2,5 років», -- сказав Савченко на прес-конференції, повідомляє  «Укрінформ».

 

   Більш категоричні та песимістичні прогнози у генерального директора московського представництва «Diamond Age Capital Advisors» С.Рабиновича. В інтерв’ю Інтернет-виданню «Київ» він зокрема каже, що «це (санкції) призведе до колапсу російської економіки у середньостроковій перспективі … її (Росії) економіка доволі примітивна. Вона зможе встояти трохи більше, ніж інші країни у подібній ситуації. Але ці надії та цей курс – ілюзії. Оскільки не так важливо, коли відбудеться колапс, – через 10 або 20 місяців. Він відбудеться.  У цьому випадку станеться величезна девальвація рубля; усі імпортери втратять свої капітали; настане рецесія, яке перейде у депресію, яка викличе гіперінфляцію; золотовалютні резерви, хоч вони й немалі, можливо, будуть усі витрачені за один-два роки; відбудеться масовий дефолт населення по іпотечних та споживчих кредитах; банківська система розвалиться; три чверті корпоративних боргів компаніям не буде чим віддавати й почнуться масові банкрутства; втрата населенням робочих місць призведе до нових дефолтів по кредитах. Й так по спіралі до самого низу».

   Описані вище процеси будуть відбуватися на тлі ведення РФ неоголошеної війни проти України. Що само по собі буде сприяти відтоку капіталів з соціальної сфери у військову. До того ж, відкритим залишається питання Криму, якому були обіцяні величезні фінансові надходження. Проте у ситуації, яка складається після введення санкцій, ця проблема стає неподоланою. 

   Світова спільнота, політичні та ділові кола, запровадивши санкції, зробили свій вибір. Треба сказати, що багато іноземних компаній були не в захваті від втрати російського ринку збуту та дешевої робочої сили. Проте загальнолюдські та цивілізаційні принципи виявилися для них більш значимі, ніж фінансові прибутки.

   Натомість російська сторона у цій ситуації не здивувала ані своєю логікою, ані своїм ставленням до ситуації. На це звернув увагу головний редактор журналу «Новое время» В.Сич: «… у відповідь на санкції Заходу росіяни почали «душити» іноземний бізнес у своїй країні, не усвідомлюючи, що це може вдарити в першу чергу по російській економіці… Російські депутати мають намір ввести нове поняття в російське законодавство – «країна-агресор». У список агресорів потраплять усі країни, які ввели санкції проти РФ. Згідно з документом, іноземним юридичним та фізичним особам, зареєстрованим у «країні-агресорі», а також російським юридичним особам, афілійованим або залежним від таких іноземних осіб, заборонять здійснювати на території Російської Федерації діяльність з аудиту, надавати юридичні та інші консультаційні послуги… У цей список «як мінімум» потраплять усі 6 великих американських аудиторських та консалтингових фірм, що працюють в Росії. Це «Deloitte», KPMG, «Ernst & Young», «PricewaterhouseCoopers», «Boston Consulting Group» і «McKinsey». На думку В.Сича, «бити по іноземних інвесторах – все одно що пиляти гілку, на якій сидиш. Справа не тільки в зменшенні відрахувань до бюджету. Справа і в загальному зменшенні бази для оподаткування та загальному охолодженні економіки. Адже інвестори створюють замовлення для купи підрядників, створюють робочі місця тощо».

                Отже, яких наслідків слід очікувати від впровадження санкцій? Для населення РФ це, однозначно, погіршення якості життя. Що, в свою чергу, або викличе  масові протести проти існуючої влади, або, у найгіршому випадку, масові заворушення. І тоді, під тиском зовнішніх та внутрішніх важелів, існуюча влада РФ для виправлення ситуації та відміни санкцій повинна зробити три речі: повернути Крим Україні, відвести війська від кордонів України, припинити підтримку бандитів на Сході України. Або ж наслідком (і ми це не виключаємо) може стати розвал Російської Федерації на декілька окремих суб’єктів.

 

Олександр ТРУХАЧОВ

політолог, м. Київ

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити