Бак для сміття чи право закону?

( 2 Votes )

Останніми тижнями українські громадяни зайнялись новою національною забавкою. Це як у англійців бокс або футбол, у японців малювання ієрогліфів або карате. Українці почали ловити та кидати у сміттєві баки не тільки політиків, а й тих держслужбовців, які, на їхню думку, цього заслуговують.

Проте у правовій державі (яку вибудовує Україна) громадяни не проводять «судів Лінча» та не займаються відловлюванням «відьом» і їх покаранням «на кострі». Головним принципом цивілізованої, правової держави є закони, які прийняті парламентом та підтримані суспільством. І тільки згідно цих законодавчих актів може чинитись правосуддя.

Можна довго дискутувати, чому такі необхідні антикорупційні закони з’явились саме зараз, саме під час виборчих перегонів. Або що це політична тактика чи стратегія сьогоднішньої влади – теж питання відкрите. Однак можемо 100% стверджувати, що зволікання із внесенням до Верховної Ради України антикорупційних законів мало значний вплив на поширення нової національної забавки.

Проте у вівторок, 7 жовтня, пакет законів про боротьбу з корупцією таки був внесений в український парламент.

Верховна Рада проголосувала та прийняла за основу президентський законопроект про спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції №5085. Відповідно до проекту, систему спеціально уповноважених у сфері протидії корупції складають органи прокуратури, Національне антикорупційне бюро і спецпідрозділ по боротьбі з організованою злочинністю МВС України. 

У рамках цього законопроекту запропоновано створення Національного антикорупційного бюро (НАБ). Проект його  створення був розроблений Мінюстом спільно з експертами «Реанімаційного пакету реформ», схвалений Урядом та після доопрацювання в Адміністрації президента був винесений на розгляд ВР України як невідкладний. НАБ буде займатись розслідуванням корупційних злочинів, вчинених високопосадовцями: міністрами, депутатами, держслужбовцями 1-2 категорії, суддями, працівниками Генпрокуратури, військовими вищого офіцерського складу, керівниками держпідприємств. Прийняття цього законопроекту до кінця жовтня є однією з ключових вимог Міжнародного Валютного Фонду (МВФ) для надання наступного траншу фінансової допомоги Україні.

Також Верховна Рада України прийняла за основу проект закону про запобігання корупції №5113. Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк повідомив, що цим документом вводиться спеціальна процедура декларування доходів та витрат усіх державних чиновників вищої категорії, вводиться процедура електронного оприлюднення всіх декларацій вищих посадових осіб України. Крім цього, впроваджується процедура спеціальної перевірки відповідності даних, зазначених у декларації, стилю життя чиновника.

"У рамках нашої антикорупційної стратегії також в декларацію вносяться спеціальні графи, які зобов'язують високо посадовця декларувати будь-яке майно, в тому числі грошові кошти, коштовності, та точно так само декларувати витрати відповідного державного службовця", – сказав він.

До того ж, передбачена процедура моніторингу життя та діяльності високопосадовця. "Якщо в декларації вказано одне, а фактично він живе за іншими стандартами, спеціальний комітет, більшість якого складають представники громадськості, відстежуватиме життя такого держслужбовця, порівнюватиме з декларацією та буде оприлюднювати факти корупції", – цитує А. Яценюка ЛІГА БізнесІнформ. Для цього буде створено Національну комісію з питань запобігання корупції. Вона проводитиме моніторинг декларацій чиновників та способу життя чиновників, здійснюватиме антикорупційну експертизу. Також буде створений Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.

У рамках прийняття антикорупційних законів депутати підтримали проект закону №4448-а про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти основ національної безпеки, громадської безпеки та корупційні злочини.

Таким чином, Верховна Рада України дозволила заочне засудження та конфіскацію майна осіб, які перебувають у міжнародному розшуку за злочини проти України. Міністр юстиції України П. Петренко під час розгляду законопроекту сказав: «Цей закон дасть можливість закінчити десятки кримінальних справ проти колишніх високопосадовців... Активи Януковича, Арбузова (так званої "сім'ї"), наразі арештовані на десятки мільярдів гривень, але вони не можуть бути стягнуті в бюджет, тому що необхідне рішення суду», передає УНІАН.

На додаток до наведених законопроектів парламент прийняв у першому читанні ще два урядові антикорупційні законопроекти: законопроект №5114 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів; законопроект №5067 про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Ці законопроекти були прийняті згідно з рекомендаціями Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей та фінансування тероризму (FATF). Після доопрацювання остаточне голосування по цих законах має відбутись 14 жовтня.

Отже, перші антикорупційні закопроекти прийняті. Але чи зможуть вони змінити світогляд пересічних українців та звести нанівець хвилю «сміттєвого правосуддя»? Це питання часу та якості роботи новостворюваних антикорупційних органів.

Один із шляхів переходу до цивілізованого правосуддя запропонував міністр юстиції України П.Петренко, якого цитує Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України. Представляючи проект закону про запобігання корупції №5113, П. Петренко зазначив, що «цей закон фактично дає реальний інструмент українським громадянам щодо викриття корупціонерів на всіх рівнях державного апарату, визначає правовий статус викривачів, тобто громадян, які мають право подати інформацію про корумпованого чиновника, про факти корупції. І держава бере на себе зобов'язання забезпечувати безпеку та гарантії цього громадянина на рівні із забезпеченням статусу свідка у кримінальному провадженні».

Олександр ТРУХАЧОВ, політолог, м. Київ

Фото з мережі інтернет.
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити