Нам не треба розказувати про чудове завтра

( 2 Votes )

Важливою складовою політичного та економічного життя держави є представлення Кабінетом Міністрів на розгляд парламенту (у демократичних країнах – і на розгляд громадськості)  програми дій уряду та проект бюджету країни на наступний рік. Зазвичай така програма дій окреслює головні напрямки діяльності уряду, основні проблеми та задачі, а також ті засоби, завдяки яким вони будуть вирішуватися. Натомість у головному бюджетному документі означені у програмі цілі конкретизуються та деталізуються через фінансово-економічні показники.

У нашій країні процес подачі програми та бюджету завжди відбувається спонтанно. Оскільки кожного року знаходяться свої виправдання. Нині діючий Кабінет Міністрів в умовах повної секретності, протягом останніх двох тижнів, готував свою програму дій та проект бюджету на 2015 рік.

 Програму дій уряду на засіданні парламенту представляв прем’єр-міністр України А.Яценюк. Документ, який складався з 12 сторінок та 14 слайдів, прем’єр представляв протягом години. У своєму виступі він визначив три ключові виклики для української держави, а саме: загроза незалежності, енергетична залежність від Російської Федерації та військові втрати економіки. Далі прем'єр-міністр поінформував про один із найскладніших елементів програми діяльності економічну політику. «Ми будемо приймати всього-на-всього за два тижні вкрай складні і дуже-дуже непопулярні рішення, які називаються реформами. Такі реформи були проведені в країнах Балтики, такі реформи були проведені в Греції, такі реформи проводились в Іспанії, Італії, в свій час в Німеччині і Франції. Ця реформа скорочення витрат державного апарату і скорочення витрат державного сектору. Ми зобов'язані протягом двох років на 10 відсотків скоротити витрати державного сектору», наголосив прем’єр-міністр, повідомляє інформаційне управління апарату Верховної Ради України.                 

 Представлену програму дій уряду у четвер 11.12.2014 р. підтримали 269 з 353 зареєстрованих у сесійній залі народних депутатів, 28 депутатів проголосували проти, 14 – утрималися, не голосували – 42. Для Кабінету Міністрів підтримка народними обранцями програми дій була головною метою її внесення на розгляд парламенту. Тому що після її схвалення Верховна Рада не зможе відправити у відставку діючий склад Кабінету Міністрів  протягом 2015 року.

Попри схвалення коаліцією презентованої програми дій уряду реакція окремих народних депутатів не була позитивною.  Як наголосив народний депутат від Блоку П.Порошенка Ю.Луценко, «винесена у парламент програма дій уряду не просто розчарувала. Це – щось середнє між студентською халтурою та журналом «Мурзилка»… Ми вважаємо цю програму недосконалою, вона не відображає прагнення коаліції отримати план діяльності по виконанню коаліційної угоди, на основі якої власне створена більшість і яка найняла на роботу український уряд».  

Такої ж думки про представлений документ і політолог В.Фесенко: «Головна вада цієї Програми – декларативність. Відверто кажучи, вона порожня і не містить відповідей на питання: що і як буде робитися. Прем’єр-міністр не хоче брати на себе конкретні зобов’язання – він залишає простір для маневру, щоб  будь-якої миті уникнути відповідальності. Складається враження, що Яценюк переплутав піар і політику. Саме так я пояснюю появу цієї Програми», – наголосив експерт у коментарі аналітично-інформаційній програмі «Погляд на тиждень» (телеканал «ZIK»). 

Отже, після консультацій з парламентськими фракціями у п’ятницю 12.12.2014 року програма та проект держбюджету 2015 року були відізвані з Верховної Ради України на доопрацювання. Представники уряду та парламентської коаліції домовилися, що варто переробити та запропонувати більш коректні підходи до податкової та бюджетної бази, які й будуть складати основу проекту Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік».

Повертаючись до запропонованого урядом документу, відзначимо деякі аспекти. Так, у підготовленому законопроекті було запропоновано зменшення кількості податків та зборів з 22 до 9. І це подається як крок уперед. Однак на думку експерта, керівника податково-юридичної практики в Україні міжнародної консалтингової компанії EY В.Котенко, «це тільки механічне об’єднання існуючих платежів. А повністю відміняються тільки сплати, надходження від яких у бюджет були мізерні. Передбачуваного спрощення не відбудеться, оскільки кожний платіж у складі об’єднаного податку прийдеться, як і раніш, розраховувати окремо. Оскільки у кожного своя податкова база та спосіб розрахунку». Або те, що у програмі уряду є приваблива норма щодо зниження єдиного соціального внеску з 41% до 15%. Зрозуміло, це знизило б тиск на фонд оплати праці. Але у самій програмі вказано, що ця норма буде запроваджуватись поетапно. А скільки тих етапів та наскільки у часі вони розтягнуться, з тексту документа, розміщеного на сайті газети «Дзеркало тижня» «ZN.UA», неясно.       

Сьогодні нам не треба розказувати про чудове завтра. Про те, що якщо не ми, то точно наші діти будуть жити набагато краще, ніж їхні батьки. Не варто розповідати економічні та енергетичні «страшилки», які нібито неможливо подолати. Народу, який сам обрав свою долю та утримує свою армію, не слід казати, що він не подолає якихось інших перепон. Головне, що сьогодні  потрібно, – це чітка та зрозуміла програма дій. Робимо ось так, отримуємо ось такий результат.

Проте якщо уряд не може або не знає, як діяти у кризових ситуаціях, – ідіть, чесно визнавши, що ви не ті, хто в змозі вивести країну з кризи. У такому разі вам ніхто не дорікне. Однак і робити вигляд, що ви щось робите, вам сьогодні вже ніхто не дозволить.

Олександр ТРУХАЧОВ, політолог, м.Київ

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити