Боятись треба не дефолту, а уряду, який його оголошує

( 1 Vote )

Перші інформаційні вкидання та нав’язування українській громаді думки про невідворотність дефолту та пов’язані з ним катаклізми з’явились в інформаційному просторі країни  разом із першими виступами українських громадян восени 2013 року. Цю тему роздмухували як представники тодішніх владних структур, так і представники північної сусідньої країни. Головною ціллю цієї кампанії було й залишається нав’язування українцям думки про неспроможність нашої держави самостійно вирішувати свої економічні проблеми.

Безумовно, в оголошенні урядом дефолту немає нічого хорошого ані для інвестиційної сфери економіки держави, ані для пересічних громадян. Проте й зовсім поганого (як це інколи подається в деяких мас-медіа) також не повинно трапитись, якщо уряд має дієві інструменти для недопущення дефолту.   

Отже, термін «дефолт» (Default) у перекладі з англійської мови означає  «невиконання обов’язків». При застосуванні цього терміну мається на увазі, що позичальник не має змоги (або відмовляється у визначений строк) виплатити борг та нараховані по ньому відсотки. На державному рівні дефолт визначається як відмова держави (а точніше уряду) від взятих на себе фінансових обов’язків. Серед причин, які призводять до такого економічного стану, є невгамовне бажання будь-якого уряду підняти економіку за рахунок позичених у інвесторів коштів. Але якщо з ряду причин економічного дива не сталось, а грошей повертати вже не має, тоді урядом оголошується дефолт.

Сам по собі дефолт не таке вже й рідкісне явище у світі. Як вказує економічний експерт Р. Аверчук на фінансовому порталі «Мінфін», «Такі країни, як Еквадор, Мексика та Уругвай оголошували дефолт по вісім разів кожна».  Можемо згадати, що й Україна вже оголошувала дефолт у 2000 році, проте вже у 2002 році знову вийшла на міжнародний ринок позичань.

Але, як не дивно, дефолт має свої й позитивні якості. Вони, певною мірою, допомагають стабілізувати економіку та банківський сектор держави. Економічний експерт Р. Аверчук наголошує: «… перевагою дефолту є те, що у короткостроковій перспективі він звільняє додаткові кошти. У розпорядженні уряду з’являються більше фінансів для витрат на пріоритетні  ланки економіки. …  Важливим для України є те, що не маючи доступу до міжнародного ринку капіталу, країна повинна буде збалансувати свій бюджет, тобто самостійно забезпечувати державні витрати за рахунок податкових надходжень».   

Діючий Прем’єр-міністр України А. Яценюк з перших днів своєї роботи твердить, що Україна не оголосить дефолту. Однак наголошує, що у 2015 році Україна повинна віддати 11 мільярдів доларів боргів. На думку фінансового аналітика О. Охріменко, для утримання країни від дефолту в даній ситуації «єдиний вихід – максимально сприяти розвитку бізнесу, зростанню виробництва, у тому числі орієнтованого на експорт. Це забезпечить надходження до бюджету живих, а не позичених грошей, у тому числі й у вигляді інвестицій». Експерта цитує видання «Аргументи та факти».  

Однак слід сказати чесно: дефолт може мати й суто політичні наслідки. В ситуації, коли тягар державних кредитних боргів буде повністю покладений на пересічних українців, це викличе масові протести. Що обов’язково призведе до зміни уряду (а можливо й президента).

Але найгірший сценарій може статись, коли демократичні методи керівництва країни зміняться на авторитарні методи керівництва. Так сталось у 1998-1999 роках у Росії після валютної кризи та оголошення першого дефолту. Саме тоді почались зміни у її політичній системі. З напівдемократичної політичної системи вона «тихою сапою» була змінена на авторитарну. І наслідки тих змін увесь світ має нагоду бачити сьогодні.  

Таким чином, головним завданням для українського уряду є впровадження реальних реформ, які щільно пов’язані зі скороченням витрат на утримання державно-владного апарату, й підготовкою та ухваленням реалістичного бюджету держави на цей рік.

Олександр Трухачов , політолог, м. Київ,

спеціально для «Володимирецького вісника».

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити