5 новацій, які треба знати про домашнє насильство, щоб не сісти на 5 років за грати

( 1 Vote )

Нині триває акція “16 днів проти насильства”, яка щороку проводиться від Міжнародного дня боротьби з насильством над жінками (25 листопада) до Міжнародного дня з прав людини (10 грудня). А в Україні почав діяти новий закон з протидії насильства в сім’ї. Він гарантує жертвам більш дієвий захист, а кривдники можуть потрапити за грати на 5 років. Адже, за словами правоохоронців, кількість звернень по домашньому насильству до поліції зростає.

 

Які новели прийнятого закону варто знати всім, щоб випадково за «криве слово» не опинитися на вулиці, яка ситуація з домашніми тиранами у Володимирецькому районі, що робити та до кого звертатися, якщо стали жертвою насилля, ми запитали у начальника сектору превенції Володимирецького відділу поліції Олександра КУЛІША.

– Як часто до вас звертаються жертви домашнього насилля?

– У  2017 по сімейному насиллю до поліції звернулося 189 людей з району, і 30 із них – не в перший раз. В цьому році маємо уже 162 скарги. Із них 26 – повторно.

У 2017 році суд покарав адміністративним арештом 8 кривдників, а з початку 2018 року – 15.

У Вараші з початку року до міського суду направили 150 протоколів за домашнє насильство. Всього на обліку там перебуває 195 осіб, переважна більшість із них – чоловіки. 32 з них упродовж року притягувались до адміністративної відповідальності повторно.

Але провадження працівники поліції відкрили по усім зверненням і склали протоколи на сімейних насильників та направили їх до суду. Самих кривдників ми поставили на профілактичний облік.

– Що дав новий закон проти домашнього насилля? Що взагалі змінилося? 

– По перше, відтепер будь-який злочин, який вчиняється в сім’ї, вважатиметься обтяжуючою обставиною. І покарання за нього буде більшим, аніж якби жертвою стала випадкова людина.

По друге, тепер домашнім насильством вважаються не лише побої, а й психологічний тиск, примус до інтимних стосунків, обмеження у фінансах на елементарні потреби. Якщо раніше за такі дії правоохоронці могли тільки затримувати винного на три години, то тепер йому загрожуватиме покарання до двох років позбавлення волі.

По третє, з 2019 року за домашнє насилля буде передбачений не штраф і «15 діб», а кримінальна відповідальність. Також мають бути створені притулки для жертв насилля.

По четверте, в новому законі передбачено, що поліцейські, які прибули на виклик по насиллю в сім’ї, повинні оцінити ризики повторного насильства і в разі потреби застосувати терміновий заборонний припис. Тобто кривдника можуть зобов’язати негайно залишити оселю, заборонити наближатися до жертви на певну відстань.

При винесенні термінового заборонного припису пріоритет надається безпеці постраждалої особи. Це стосується й місця спільного проживання постраждалої особи та кривдника – незалежно від їхніх майнових прав на відповідне житлове приміщення.

По п'яте, кривдникові можуть також заборонити листуватися чи телефонувати жертві, або ж переступати поріг дому, де вона живе. Максимальний строк дії такого обмежувального припису, який виносять поліцейські, – десять днів. Обмежувальний припис видається в суді на строк від одного до шести місяців. Але рішенням суду його може бути продовжено навіть до року.

– А хто серед поліцейських в першу чергу відповідає за протидію домашньому насиллю? 

– Наші дільничні офіцери поліції уже пройшли заняття та відвідували семінари по вивченню і застосуванню нового законодавства.

Проте не тільки дільничний офіцер поліції реагує на повідомлення про вчинення насильства в сім’ї. Першими на таке повідомлення прибуває група реагування патрульної поліції, яка має всі повноваження для притягнення кривдника до адміністративної відповідальності.

– Сама система профілактики сімейного насилля зміниться? Це передбачено якось? 

– По нових законах, держава зобов’язана відкрити достатню кількість притулків для осіб, постраждалих від домашнього насильства. А також запровадити цілодобову «гарячу лінію», оператори якої приймали б інформацію про такі злочини і невідкладно передавали її поліцейським, а жертвам надавали б консультації та психологічну допомогу.

Однак це все мають створити й утримувати органи місцевої влади, тож у Володимирці поки що такого притулку та «гарячої лінії» нема.

Нові закони передбачають також створення в Україні інфраструктури для корекційних програм, щоб перевиховувати кривдників.

Ще за новим законом мають створити в Україні Єдиний  державний реєстр  випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі, до якого вноситимуться дані про кожен зафіксований випадок.

У реєстр потраплять вичерпні дані про кривдника, жертву насильства та про обставини випадку такого насильства. Дані про кривдника зберігатимуться там упродовж десяти років після набрання чинності вироком суду. Якщо ж суд виправдовує людину – інформацію про неї мають вичистити з реєстру.

– То куди ж звертатися жертві насилля в сім'ї?

– Якщо раптом ви стали жертвою сімейного насилля – телефонуйте у поліцію «102», «03634-2-32-02», або приходьте до відділку. Враховуючи всі обставини, кривдника можуть покарати штрафом або навіть ув’язнити.

Діє також Національна «Гаряча лінія» з питань запобігання насильству у сім’ї та захисту прав дітей 0-800-500-33-50, 386 – для абонентів «Київстар» та МТС. Графік роботи: у робочі дні з 9.00 до 20.00, у суботу з 9.00 до 16.00, безкоштовно з міських телефонів, з мобільних телефонів операторів «Київстар» та МТС.

Національна "гаряча лінія" з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації громадської організації «Ла-Страда Україна» 0 800 500 335 або 116 123 (короткий номер з мобільного), Національна дитяча “гаряча лінія”  0 800 500 225 або 116 111 (для дзвінків з мобільного).

 Сергій СКІБЧИК.

 

У вас недостатньо прав для коментування.