HomeНаше життяПро те, що хвилюєНові правила паркування – не для Володимирця? (+фото)

Нові правила паркування – не для Володимирця? (+фото)

( 0 Votes )

Нові правила паркування: за їх порушення «євробляхи» заберуть назавжди?

З 27 вересня в Україні вступили в силу нові правила паркування автомобілів, а також посилені штрафні санкції для порушників. Відповідні зміни до законодавства були прийняті парламентаріями ще в грудні минулого року, і в теорії за 9 місяців місцева влада, правоохоронці й автомобілісти мали підготуватися до змін. Однак експерти запевняють, що цього не сталося.

Що зміниться

Головною зміною із вступом в силу закону стане фото- або відеофіксація порушення: «дати, часу (моменту), місця розташування транспортного засобу по відношенню до нерухомих об'єктів і / або географічних координат, інших ознак складу адміністративного правопорушення. При здійсненні фотозйомки обов'язковим є наявність не менше двох зображень транспортного засобу, отриманих з різних або протилежних ракурсів», – відзначається в тексті закону. Знімати порушників на фото і відео будуть або інспектори по парковках (їх призначить місцева влада), або поліцейські.

До речі, для встановлення адмінпорушення і накладення штрафу водієві тепер зовсім не обов'язково перебувати за кермом авто або взагалі контактувати з поліцейським чи паркувальним інспектором. Водій-порушник отримає «листа щастя».

Крім того, паркувальні інспектори отримали повне право евакуювати транспортні засоби на штрафмайданчик. Для того, щоб авто забрали (або заблокували колеса), поки водій вибіг, наприклад, за ранковою кавою, його потрібно кинути на проїжджій частині мінімум у другому ряду. Або припаркуватися на залізничному переїзді, трамвайних коліях, мосту, шляхопроводі або в тунелі, на пішохідному переході. Чи менш як за 10 метрів від переходу, зупинки громадського транспорту, на перехресті, велодоріжці.

Заберуть авто і в тому випадку, якщо інспектор визначить, що ТЗ заважає роботі комунальників (наприклад, снігоприбиральним машинам) або створює перешкоду для руху пішоходів. Всі подібні порушення обов'язково повинні бути зафіксовані на фото / відео.

Шукати ж свого залізного коня потрібно буде через полцію на штрафмайданчику (інспектори зобов'язані повідомляти в Нацполіцію про кожний випадок евакуації авто).

Окремо варто зупинитися на штрафних санкціях. Наприклад, якщо водій залишив своє авто на платній парковці, але не сплатив час простою (більше 10 хвилин), його чекає штраф в 20-кратному розмірі від вартості однієї години паркування. А якщо водій примудрився поставити свою «ластівку» на місце для людей з інвалідністю, хоча не мав на це права, його чекає штраф в 30-кратному розмірі від вартості однієї години паркування. Штрафну квитанцію можуть залишити на лобовому склі автомобіля, але оплатити можна тільки 50% від суми штрафу, якщо встигнути впродовж 10 банківських днів. Повирішувати з інспектором на місці буде складно, адже, відповідно до закону, він не має права приймати готівку від порушників.

За повернення автомобіля зі штрафмайданчика також доведеться заплатити: штраф за саме правопорушення, яке стало причиною евакуації, і оплатити послуги з транспортування авто на штрафмайданчик – 720 гривень для автомобіля до 3 тонн і 1020 гривень за машину понад 3 тонн.

До речі, за зберігання автомобіля на штрафмайданчику також доведеться заплатити: 144 гривні за перші 7 днів зберігання і 24 гривні в день після тижня зберігання.

Батіг без пряника

За словами експертів, нові правила навряд чи здатні виконати свою головну функцію: навести реальний порядок на вулицях.

Наприклад, в Києві більшість офісів зосереджено в центрі міста. Люди з околиць приїжджають на роботу в центр, а паркувального простору в достатньому обсязі просто немає. У людей з'явиться маса проблем, а нові паркувальні місця ніхто ж не будує, – пояснює глава правління «Всеукраїнського партнерства за безпеку дорожнього руху» Михайло Берлін. За кордоном зводять величезний торговий центр, а вниз будують стільки ж поверхів для машин. Таким чином, автомобілів біля ТЦ практично немає: вони всі стоять а підземних паркінгах. Плюс ціна парковки дуже доступна. У нас же все навпаки: вибудовують величезний будинок, а внизу парковок майже немає, бо невигідно…

Загальний підхід у нас чомусь – покарати, задавити, змусити заплатити, а не допомогти і створити умови для людей. Якщо створити нормальні умови, кожному водієві буде приємно поставити авто на гарне місце.

Крім того, експерти прогнозують досить великі проблеми із системою фото- і відеофіксації порушень паркування за принципом «штраф без присутності водія».

Була велика дискусія: чи потрібно залучати власника авто або ж карати особу, яка реально вчинила правопорушення, каже автоюрист Володимир Караваєв. На проблему було дві точки зору.

Згідно з Конституцією, юридична відповідальність у нас носить індивідуальний характер. Це перша точка зору.

Друга точка зору: є рішення ЄСПЛ, де описується аналогічний випадок, коли порушення вчинила одна особа, а відповідальність понесла інша. Але дискусія ні до чого не привела, і закон вийшов в тому вигляді, в якому він є. А далі слово за судовою практикою: або суди будуть приймати рішення, ґрунтуючись на Конституції, або на практиці ЄСПЛ.

Викликає сумніви і апаратура, на яку паркувальні інспектори будуть фіксувати правопорушення. Варто тільки згадати, скільки скандалів було з радарами TruCAM і «Візир» щодо їх сертифікації.

Аналогічні позови знову можуть посипатися від водіїв, тільки тепер в судах будуть оскаржувати сертифікацію фото- і відеоапаратури.

На місці злочину, наприклад, вбивства, або на місці ДТП з постраждалими працюють експерти, які фіксують все на звичайний фотоапарат. Тобто смертельні ДТП і вбивства законодавець дозволив фіксувати на «мильницю», а фіксацію порушень правил паркування поліцейський повинен здійснювати на спеціальну апаратуру, яку сертифікували, а інформацію передавати по захищених каналах зв'язку.

Або дозвольте вже, як у ЄС і в США, фіксувати правопорушення на звичайні смартфони, або змусьте експертів фіксувати більш серйозні злочини на спецприлади, зазначає генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко.

Та найприємніший (у лапках) сюрприз законодавці припасли для власників авто на «євробляхах». Якщо законні власники автомобілів без проблем заберуть свою «ластівку» зі штрафмайданчика після сплати штрафу, то авто на іноземній реєстрації повертатимуть тільки тим, хто ввіз його на територію України.

Але фішка в тому, що фактично має право пригнати авто одна людина або фірма, а потім продали чи перепродали його третій особі. Виходить, що забрати свою машину зі штрафного майданчика просто не вийде?

Та який-небудь молдаванин чи білорус, який завозив машину в Україну, або представник литовської фірми, якої немає вже давно, звичайно ж, не приїде забирати авто, додає Назаренко. А якщо дозволять видавати зі штрафмайданчиків такі авто на підставі довіреностей, то відразу ж піде хвиля, коли «ліві» люди почнуть забирати чужі авто, адже такі писульки можна в інтернеті за 50 гривень купити.

Якщо ж залишать жорстку вимогу, що авто має забрати тільки власник або особа, яка ввезла автомобіль, то незабаром штрафмайданчики виявляться забитими тільки «бляхами». Плюс куди посилати квитанцію про оплату штрафу «бляха»? На кордоні засвітився молдаванин, і якщо йому туди в Молдову надішлють квитанцію, він її проігнорує. Реально покарати власника «бляхи» неможливо.

З іншого боку, якщо власники «євроблях» будуть розуміти, що за своє порушення їм доведеться заплатити автомобілем, в перспективі вони можуть стати одними з найбільш законослухняних водіїв.


Про ситуацію у самому Володимирці селищний голова Олександр Осмолович сказав:

Так, дійсно закон передбачає паркувальних інспекторів при селищних радах зокрема, але на сьогодні у нас ніяких напрацювань нема і, швидше за все, не буде. У нас не такий великий населений пункт. А ті люди і посади мають же заробляти на себе гроші. Постанова №268, яка регламентує штатний розпис органів місцевого самоврядування, не передбачає такі посади. Це нам треба створити комунальне підприємство, або ввести дані посади в штатний розпис КП «Аква». На сьогодні для нас це досить складно, і механізму ми ще не напрацювали. Побачимо, як буде ситуація розвиватись. Питанням контролю правил паркування в першу чергу має займатись поліція.

Загалом у Володимирці є лише одна парковка, яка офіційно зареєстрована і має відповідні документи – це майданчик біля лікарні. Більше аналогічних зареєстрованих згідно законодавства місць для стоянки авто в райцентрі нема. У виділених «карманчиках» біля магазинів селища, вздовж проїжджих частин вулицями люди мають паркуватись згідно діючих ПДР, що має контролювати поліція і в разі порушень таких правил вона водіїв і має штрафувати.

Поліція у свою чергу прокоментувати ситуацію не змогла – начальник Володимирецького ВП просто не взяв слухавку. Тому знати, чи траплялись вже прецеденти штрафування водіїв за порушення правил паркування і яка взагалі ситуація у нас із цим в районі, дізнатись ми не змогли. Що ж, давайте розмірковувати самостійно, наскільки реально буде у нас діяти паркувальний закон.

Автівок – багато, а штрафмайданчик – маленький. У разі тотального штрафування і тотальної евакуації неправильно припаркованих ТЗ оштрафовані водії просто зметуть поліцію з обличчя землі, думається, бо знаємо менталітет місцевого і не дуже населення.

Та й дивлячись, як під носом у поліції прямо на перехресті вулиць Соборна/Грушевського люди й сьогодні продовжують нахабно паркуватись біля вагончика з кавою, створюючи аварійну ситуацію на безпосередньо дорозі, бо перехрестя вузьке і у випадку припаркованої на самому повороті машини дорога не проглядається абсолютно; коли досі водій паркує автівку біля сигаретного кіоску в центрі селища прямо між лежачим поліцейським і пішохідним переходом по вулиці Чкалова, щоб не поспішаючи випити каву на тротуарі; коли у справах приїздять до РДА і досі паркуються по вулиці Чкалова вздовж приміщення «білого дому» і площі, тим самим частково блокуючи рух (залишається лише одна полоса руху замість двох) – стає зрозуміло, чи виконується хоч на крапельку в нас закон про паркування.

Експертами у правилах паркування стали у нас працівники Володимирецької автошколи. Її директор Віталій Бутрим прокоментував:

В населеному пункті встановили ліміт на швидкість пересування – 50 км, підвищили штрафи за некористування пасками безпеки під час руху, обов’язковими стали шоломи під час керування мотоциклами. Хто звертає на ці обов’язкові умови під час керування ТЗ? Мало хто взагалі про них згадує!

Якщо говорити про паркування, то велика територія центру Володимирця – це взагалі пішохідна зона, позначена відповідними дорожніми знаками, де паркуватись і зупинятись не можна, а заїжджати на цю територію дозволено лише транспорту екстреної допомоги, транспорту, що обслуговує установи і магазини на цій території, і жителям, які в цій зоні проживають. У нас же там паркуються практично всі.

По вулиці Поштова біля селради встановлено знаки «Зупинка заборонена» з обох сторін (важливо: знак діє на ту сторону дороги, з якої встановлений). Там і без знаків стояти не можна, бо діє правило – зупинка можлива лише за 10 метрів від пішохідного переходу. Також біля РБК є знак «Пішохідна зона».

Ринок «Нектар»: зі сторони пошти ПДР дозволяють паркуватись, але дотримуватись відстані 10 метрів від пішохідного переходу. На перехресті поруч стоїть кафе, там теж не можна стояти машиною. Але ж паркуються.

Уздовж пошти в центрі паркуватись не можна, бо фактично це територія пішохідної зони; раніше там на повороті був відповідний знак, та його хтось вкрав. В принципі до «Рікоса» заїжджати ПДР не дозволяють, але через відсутність знаку в даному випадку питання паркування і заїзд на територію пішохідної зони з цього боку – спірне.

Якщо говорити про ділянку дороги біля РДА по Чкалова, то оскільки відповідних знаків нема, то паркування там можливе за умови, що для проїзду лишиться не менше трьох метрів ширини дороги. Бо в інших випадках припаркована машина перешкоджає безпечному руху і фактично створює сама собі умови для штрафу.

На перехрестях не можна паркуватись в принципі.

Інформацію підготувал Олена Стельмащук, фото автора.

 

У вас недостатньо прав для коментування.