HomeНовиниДСНС повідомляєОбережно, гадюка! На Володимиречині є випадок укуса змією

Обережно, гадюка! На Володимиречині є випадок укуса змією

( 0 Votes )

 

03 липня до хірургічного відділення КЗ «Володимирецька ЦРЛ» з діагнозом «укус гадюки 4 пальця лівої кисті» доставлено 17-річного жителя с. Великі Цепцевичі. Як стало відомо укус отримано під час збирання ягід в лісовому масиві.

У зв’язку з цим працівники Державної служби України з надзвичайних ситуацій закликають громадян краю бути вкрай обережними та уважними під час відвідування лісових масивів. Вирушаючи у подорож до лісу необхідно ретельно підбирати одяг та взуття, а саме головне ніколи не залишатися наодинці та мати при собі мобільний телефон, щоб у випадку біди викликати швидку медичну допомогу, або пожежно-рятувальну службу ДСНС за номером – 101. Адже після укусу людини змією до надання ефективної медичної допомоги відлік часу вимірюється хвилинами.

Для того, щоб захиститися від укусів змій, необхідно знати, які отруйні змії трапляються в даній місцевості, та їх особливості поведінки; вміти розрізняти ознаки отруйних і неотруйних змій (наприклад, вужа і гадюки) і уникати з ними контакту; пам'ятати, що різкі рухи тільки привертають їх увагу і можуть спровокувати їх напад.

Укус гадюки особливо небезпечний для хворих людей, він викликає як місцеву дію (сильний біль, набряк, крововиливи), так і загальну токсичну дію на організм (ослаблення серцевої діяльності, зниження артеріального тиску тощо). Крововиливи у внутрішні органи бувають небезпечними для життя. У важких випадках смерть може настати від таких ускладнень навіть за кілька днів після укусу.

При укусі невідомої змії не варто піддаватися панічним настроям. Хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидкому проникненню отрути в кров. Необхідно дихати повільно і глибоко.

Насамперед, необхідно установити, чи дійсно є привід для занепокоєння. Уважно огляньте місце укусу. Якщо вкусила гадюка, на тілі потерпілого залишаються сліди двох отруйних іклів (рідше одного) - ранки, що кровоточать, і віддалені одна від одної на 1-1,5 см. Укуси великих і агресивних, але неотруйних полозів (жовточеревого і чотирисмугого) виглядають інакше: на шкірі є дуга від багатьох дрібних подряпин

Симптоми. У місці попадання отрути спочатку відчувається сверблячка, через 10-15 хвилин починає розвиватися набряк, що досягає свого максимуму через 10-12 годин із моменту укусу. Пульсуючий біль у місці укусу, як правило, незначний. Злегка болять лімфатичні вузли. Зазвичай картина отруєння цим вичерпується, але в ряді випадків захворювання протікає більш тяжко. Хворий блідий, відчуває запаморочення, нудоту, страх, можливе (особливо при значних набряках) падіння артеріального тиску і непритомність. Проте у нормі вже через 10-15 годин стан потерпілого стабілізується, а приблизно із закінченням другої доби починається швидке зменшення набряку. Через 3-10 днів зникають усі зовнішні прояви хвороби. Іноді в місці укусу (і по ходу судин) виникають геморагічні пухирі з кров'янистим вмістом, що залишають після себе незаживаючі протягом тижня виразки.

Тяжкість отруєння залежить від ряду факторів.

- від розміру змії. Крупні гадюки більш небезпечні Але варто пам'ятати що навіть крихітні (12 - 17 см) новонароджені гадючата отруйні. Має значення вік і статура потерпілого, оскільки токсичність залежить від кількості отрути на кілограм маси укушеного. Саме тому діти і жінки важче переносять укуси змій;

- від сезону. Восени токсичність і кількість виділеної отрути найбільша;

- від близькості місця укусу до магістральних кровоносних судин. Укус на обличчі та шиї особливо небезпечний;

- від стану здоров’я укушеного. У групу підвищеного ризику входять люди, що страждають на серцеву недостатність, алергічними захворюваннями, патологією нирок, а також емоційно неврівноважені натури.

Профілактика укусів гадюки включає найпростіші запобіжні заходи:

- у “зміїній” місцевості носіть щільне високе взуття;

- не намагайтеся упіймати гадюку або взагалі не відому вам змію;

- вирушаючи на сімейний пікнік або риболовлю, не полінуйтесь провести бесіду з дітьми.

 

Іще таке. Збираючись улітку на природу, подумайте про відповідний одяг: не слід вдягати відкритих кофт та коротких спідниць, шортів, майок. Рибалкам і грибникам рекомендовано носити високі чоботи, оскільки саме в лісах та біля річок мешкає більшість змій. Перш ніж «присісти» на природі, уважно огляньте місце щодо наявності «живності» і лише тоді сідайте. На прибудинковій території та в саду вчасно скошуйте траву, не давайте рости чагарникам, бо там, де рідко ступає нога людини, найчастіше і чатує небезпека.

А. Муравинець

Начальник Володимирецького РС ГУ ДСНС України у Рівненській області 

 

 

У вас недостатньо прав для коментування.