Авторизація

HomeНовиниОфіційноСтворити школу, в якій буде приємно навчатись

Створити школу, в якій буде приємно навчатись

( 1 Vote )

Нова українська школа (НУШ)  це ключова освітня реформа Міністерства освіти і науки України. Головна її мета  створити школу, у якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, а й вміння застосовувати їх у житті. Школу, до якої приємно буде ходити учням,бо в ній до них прислухаються, вчать критично мислити, не боятись висловлювати власну думку і бути відповідальними громадянами.

 

З 2018-2019 навчального року по-новому вчитимуться всі першокласники України та близько 1350 першокласників нашого району, а людиною, на якій триматиметься реформа, звісно, буде вчитель. Без нього жодні зміни стануть неможливими. А це означає, що мета освітньої реформи  сприяти професійному й особистісному зростанню педагога та підвищенню його соціального статусу.

Новий державний стандарт початкової освіти передбачає, що вчителі дотримуватимуться інших підходів до навчально-виховного процесу, тому вчителі початкових класів, які навчатимуть  учнів перших класів з наступного навчального року, проходять онлайн-навчання на освітній платформі «EdEra». 18 педагогів району, які навчатимуть майбутніх першокласників, пройшли курси підвищення кваліфікації у Рівненському інституті післядипломної педагогічної освіти, а ще 60, які навчатимуть першокласників з 1 вересня 2018 року,  проходять очне навчання (три сесії) на базі КЗ «Володимирецький районний будинок школярів та юнацтва» під керівництвом учителя початкових класів Володимирецького районного колегіуму, регіонального тренера НУШ Лариси Петрівни Швирид (пройшовши навчання у Рівненському інституті післядипломної педагогічної освіти, вона одержала сертифікат регіонального тренера НУШ).

Варто зазначити, що вчителі іноземної мови району (43 вчителі англійської мови та 9 – німецької) теж проходять триденне очне навчання  у Рівненському інституті післядипломної педагогічної освіти та будуть здійснювати онлайн-навчання на освітніх ресурсах Британської Ради в Україні та Гете-Інституту в Україні.

Ключова зміна для учнів стосується підходів до навчання та змісту освіти, тому з нового навчального року всі учні будуть навчатися за новими програмами та підручниками, які розвиватимуть такі наскрізні вміння як читання з розумінням, уміння висловлювати власну думку усно і письмово, критично та системно мислити, здатність співпрацювати з іншими людьми, розвивають творчість, ініціативність, уміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення і розв’язувати проблеми.

Щоб набувати компетентностей, школярі навчатимуться за діяльнісним підходом, тобто частіше щось робитимуть замість сидіння за партами і вислуховування вчителя, кожен тиждень та день буде тематичним, а навчання розпочинатиметься з ранкового кола, яке налаштовуватиме на продуктивну роботу.

Також концепція НУШ пропонує впроваджувати інтегроване і проектне навчання. Такий спосіб сприяє тому, що учні отримують цілісне уявлення про світ, адже вивчають явища з точки зору різних наук та вчаться вирішувати реальні проблеми за допомогою знань з різних дисциплін.

 Усі першокласники, які навчатимуться з 1 вересня 2018 року, безкоштовно отримають набори LEGO, які допоможуть впроваджувати ігрові та діяльнісні методи навчання в освітній процес. Відповідний меморандум про взаєморозуміння підписано між Міністерством освіти і науки України та The LEGO Foundation. Ці матеріали допоможуть дітям опановувати матеріал інтерактивно, цікаво та наочно. При цьому вчителі матимуть більше можливостей застосовувати пошукові методи навчання, стимулювати дітей до занять у більш цікавий та прийнятний для цієї вікової групи спосіб.

А ще реформа – це турбота про освітнє середовище. І головне тут – аж ніяк не техніка чи меблі. Зміна освітнього середовища – це зміна ставлення до дитини: повага, увага до неї і прагнення знайти оптимальний спосіб для її ефективного навчання.

Відповідно до методичних рекомендацій Міністерства освіти і науки України щодо організації освітнього простору Нової української школи освітнє середовище має сприяти вільному розвитку творчої особистості дитини. А це можна здійснити через створення у класній кімнаті своєрідних  осередків учнівської діяльності, зокрема осередку навчально-пізнавальної діяльності, змінних тематичних осередків, осередку для гри та художньо-творчої діяльності, куточка живої природи, осередку відпочинку, дитячої бібліотечки й осередку вчителя з відповідним оснащенням.

Відділом освіти та методичним кабінетом проводиться ряд заходів, які готують учителя до роботи в умовах формування Нової української школи: районні епізодичні та постійно діючі семінари-практикуми, тренінги, навчання, які готують учителів до роботи в нових умовах. На очних сесіях, що проходили на базі Володимирецького будинку школярів та юнацтва, учителі початкових класів опрацювали державний стандарт початкової освіти, нові типові освітні програми і модельні програми інтегрованого курсу «Я досліджую світ», а також спробували скласти власну модельну програму й опрацювали питання ранкових зустрічей, реалізації діяльнісного, інтегрованого та компетентнісного підходів до навчання.

Окремо проводилися тренінги для вчителів, які викладатимуть мистецтво (образотворче мистецтво та музичне мистецтво) у першому класі з 1 вересня 2018 року (їх проводила вчитель музичного мистецтва Рафалівської загальноосвітньої школи I-III ступенів Катерина Вікторівна Антонюк), й окремо – для вчителів, які читатимуть фізичну культуру з 1 вересня 2018 року (його провела вчитель фізичної культури Володимирецького районного колегіуму Ірина Вікторівна Блищик). Ці тренінги проходили в активній, цікавій формі. На них розглядалися особливості викладання вказаних предметів у новому навчальному році.

На базі Володимирецького районного колегіуму відбувся День відкритих дверей для вчителів, які працюватимуть у першому класі у 2018-2019 навчальному році, та заступників директорів із навчально-виховної роботи. На цьому досить масовому заході показано тісну співпрацю між учасниками освітнього процесу. Бо й справді, лише співпраця між учителями, учнями, адміністрацією та батьками допоможе досягти всіх інших результатів. Це – наріжний камінь навчально-виховного процесу. І лише так можна втілити головну мету освітньої реформи: змінити освітнє середовище та впровадити навчання для життя. 

З цією метою відділ освіти Володимирецької райдержадміністрації провів співбесіди з керівниками закладів загальної середньої освіти щодо спільного бачення нового освітнього простору у закладі та виявлення проблем, які заважають втілити ідею НУШ, зрештою – зробити українську школу відкритою, цікавою та сучасною. Але щоб цей проект повноцінно реалізувати, потрібно, крім підготовки вчителів, створити належне навчальне освітнє середовище.

Постанову, що регулює розподіл  коштів та їх використання, у квітні 2018 року прийняв Кабінет Міністрів України. І ця постанова – то безпрецедентний крок: уперше за всю історію України у початкову школу вкладається стільки грошей. І це виправдано.

Початкова школа – це основа, на якій вибудовується весь подальший розвиток дитини, її сприйняття та ставлення до навчання. Найголовніше, що визначає постанова, – те, як використовуватиметься частина субвенції, передбаченої на закупівлю обладнання. Так, планується, що 40% цих грошей буде спрямовано на закупівлю дидактичних матеріалів для першого класу. Розподіл коштів між закладами здійснюватиметься з урахуванням кількості класів початкової школи в районі. Ще 40% коштів буде спрямовано на закупівлю сучасних меблів для початкових класів НУШ. І розподіл їх між закладами здійснюватиметься з урахуванням потреби та кількості учнів 1-4-го класів у навчальному закладі. Решта 20% субвенції планується використати на закупівлю комп’ютерного обладнання для початкових класів НУШ.

Державне фінансування надаватиметься місцевим органам самоврядування на засадах співфінансування у співвідношенні 90 : 10 – для шкіл у районах та об’єднаних територіальних громадах. Тобто відповідні місцеві органи влади мають дофінансувати 10% вартості обладнання.

 «Ми розуміємо, що виділених з бюджету грошей не вистачить абсолютно на всі школи в Україні. Тому ми очікуємо, що органи місцевої влади, до повноваження яких безпосередньо належить створення належних умов для навчання, стануть нашими партнерами у створенні нового освітнього простору. Ми не очікуємо, що місцеві органи профінансують все; ми лише сподіваємося, що вони виконають зобов’язання та дофінансують  бодай ту меншу частку вартості, що ми просимо дофінансувати», – зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Узгоджено технічні характеристики комп’ютерного обладнання, цінову політику та розпочато у системі «ProZorro» процес закупівель відділом освіти, передбачено також фінансування на заклади загальної середньої освіти, які самостійно ведуть бухгалтерський облік.  Відповідно до процедури обладнання надійде у заклади освіти до 2 вересня 2018 року.

 

Лариса КОТОВИЧ,

методист районного методичного кабінету при відділі освіти.

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 69 гостей на сайті