Авторизація

HomeІсторія, дослідженняІсторія, дослідженняЯк повстанці Володимирець від німців визволяли (+фото, відео)

Як повстанці Володимирець від німців визволяли (+фото, відео)

( 2 Votes )

Уперше про бій Української повстанської армії (УПА) у Володимирці, що відбувся в лютому 1943 року, прочитала у канадській українській газеті, яку привезли з-за кордону як історичний «презент». Це було в 1992 році. Почуття обурення викликав той факт, що цю історію від нас не тільки замовчували, але й вкрали. Викреслили з посібників. Єдиний, хто не боявся про це говорити, був Юрій Якимович Гузей (Жорж Лиска), вчитель трудового навчання Володимирецької десятирічки. Він показав місця, де був бій, де стояла комендатура (нині там ЗОШ №1), де розміщалася жандармерія (за колишнім будинком побуту).

Згодом на приміщенні селищної ради і районного музею з’явилися перші пам’ятні дошки, що історично засвідчували цю подію.

…7 лютого 2016 року, 12 година дня. У Володимирці біля Будинку культури і музею збирається люд. Палатка ВО «Свобода» із державним прапором України. Дівчинка Катя розносить між людьми однойменну газету «Свобода». Під відкритим небом чоловіки у двох казанах на вогні багаття варять повстанський куліш. Ось і печена картопля з салом підоспіла. Житній хліб на столах.

«Господар» музею Валерій Коцар запрошує у царину минувшини, оглянути експозицію з історії визвольної боротьби ОУН-УПА на території Володимиреччини.

Народу прибуває. І ось, як на замовлення, засвітило ясне сонце. Заступник голови райради (він же голова районної організації ВО «Свобода») Володимир Савонік відкриває мітинг, присвячений першому бою військового відділу УПА у Володимирці.

Подається історична довідка. В грудні 1942 року ОУН заявила про створення Української Повстанської армії, яка розпочинає визвольну боротьбу за незалежність України.

Часопис "Вісті з фронту УПА" (ч. 1. - 1943 р.) повідомляв: "7 лютого цього року відбувся наступ першої сотні УПА на м. Володимирець (тепер Рівненська обл.). Найкраще відзначився особистим прикладом одчайдушності командир сотні – "Довбешка-Коробка". Здобуто 20 крісів, 65 коців, амуніції й ін. Зі сторони ворога впало 7 людей, включно з командиром жандармерії. З нашої-1 вбитий, 2 поранених». Цей бій у фаховому Висновку робочої групи істориків Урядової комісії з вивчення діяльності ОУН і УПА відзначений як одна із перших масштабних збройних антинімецьких акцій. Військова сотня для спеціальних завдань, яка під командуванням Григорія Перегіняка на псевдо "Коробка" 73-роки тому рано-вранці ввійшла з боку Антонівки у містечко Володимирець, розбила у селищі німецький гарнізон, вивісивши на жандармерії жовто-блакитний стяг.

Начальник районного відділу культури і туризму РДА та голова районної організації «Просвіта» Людмила Босик наголосила на патріотичному значенні першого бою для нинішнього покоління і його звитяжне місце в історії рідного краю. Виступаючі поклали голубі квіти, переперезані жовтою стрічкою до Пам’ятної дошки на музеї.

Далі всі присутні, а це добрих дві сотні патріотично налаштованих людей, зайшли в районний будинок культури. Всі кинулися роздивлятися книжково-ілюстративну виставку «Перший бій сотні УПА з німецькими окупантами 7 лютого 1943 року у селищі Володимирець». Центральна бібліотека започаткувала пошуковий проект матеріалів, фотографій, спогадів народних месників, «Зеленої армії» бандерівців, мельниківців, всіх хто боровся за визволення краю. Більше півсотні примірників, буклетів, включаючи і вирізки з газет, журналів про УПА, стали в центрі уваги не лише володимирчан.

З Дубровиці прибула делегація на чолі із заступником голови районної ради Олександром Задорожнім. В їх делегації – учасник тих буремних подій, стрілець першої сотні УПА ОУН(б), уродженець села Тинне Сарненського району Степан Сидорович Бакунець (Олександр Шмалюк), 1925 року народження (учасник першого бою). Це у них вдома проходив вишкіл вояків ОУН в 1942 році, які склали кістяк округу «Заграва» УПА.

Ось на сцені учасники і виконавці повстанських пісень – народний аматорський вокальний чоловічий ансамбль "Заграва" з міста Кузнецовська, які розпочали зустріч Державним Гімном України. Більше трьохсот чоловік підхопили крилаті слова Першої пісні Держави.

 На сцену зарошують легенду, учасника першого бою УПА у Володимирці Степана Сидоровича Бакунця. З паличкою дідусь піднімається до мікрофона. І хоча завбачливі організатори поставили для нього стілець, він, як справжній воїн, з честю вистояв. Ветеран УПА розповідав подробиці, як зненацька застали близько 50-ти чоловік сплячими у приміщенні жандармерії (вона складалася переважно із власівців). У залі сидів ще один ветеран УПА – Мирон Васильович Грицук, з Дубровиці родом. Нині проживає у Кузнецовську. Під час війни його вся родина пішла у добровольну «зелену армію» – визволяти рідний край від німецьких і червоних окупантів.

Герою дня Степану Бакунцю та всім присутнім дарували повстанські пісні барди Олександр Лавор та Олександр Задорожній з Дубровиці. Щирими оплесками глядачі подякували аматорському дуету "Січ" у складі Сергія Сергійчука та Валерія Снітка із села Великий Жолудськ.

 Присутніх вітали настоятель Свято-Миколаївського храму УПЦ КП отець Михайло, який розповів про настрої місцевого населення на Сході. Він служив в АТО і після служби возив допомогу дітям з-під Волновахи. Майже звіт передав з трибуни представник патріотичних сил, голова районної організації УНП Олександр Бобрик. Дійти до серця кожного, посіяти зерно любові до рідної землі, отої краплиночки на карті, своєї малої батьківщини закликала голова районної організації ВУТ "Просвіта" Людмила Босик.

Відеофільм по місцях бойової слави ВО «Заграва» доповнив інформаційне поле зустрічі-свята.

Після офіційної частини усім присутнім хлопці-кухарі та кухарки запропонували повстанську їжу: більше 40 літрів смачного кулешу та запечену картоплю з салом, за що всі їм були надзвичайно вдячні.

Серед присутніх була пані Лариса зі своєю внучкою із Оренбурга, Росії. Вона у захваті від заходу, від концерту і доброзичливості.

Організатори, в свою чергу, подякували учасникам і спонсорам (Віктору М'ялику та Валерію Безушку, депутату райради від ВО"Свобода"). Також пообіцяли: від цього дня відзначати у районі всі патріотичні події, щоб наступні покоління не забували, якою ціною нам дісталась Незалежність і Воля, та чого нам коштує її захист сьогодні.

 

історичний екскурс

 

Степан Бакунець

 

 

Гості з Дубровиці в музеї
 
пам’ятна дошка
 
куштування повстанської кухні

 

Галина Симчук.

Фото автора, Валерія Коцара, Володимира Савоніка, Людмили Босик та інших.

 

Коментарі   

 
-4 # Гість 10.02.2016, 10:44
А коли вже заступник голови районної ради відкриє якесь хоч невеличке підприємство на теренах району та приложить максимум зусиль для його успішного функціонування? А то все мітинги відкриває та палатки встановлює.
Відповісти
 
 
+10 # Гість 10.02.2016, 11:31
Хто на що вчився, він історик, от і досліджує історію нашого краю. Нажаль на зарплату заступника голови не відкриєш підприємства, а красти йому совість не дозволяє. Може шановний гість проспонсорує його бізнес?
Відповісти
 
 
+5 # xosяin 10.02.2016, 16:20
Він політолог! А підприємця, мабуть, закрив, поступаючи на держслужбу...
Відповісти
 
 
-5 # Гість 11.02.2016, 09:25
Так і я про те ж саме,при чому тут заробітна плата заступника.На мітинг грошей у М,ялика та Безушка зумів попросити,а потрібно було попросити ще грошей у М,ялика щоб гарно відремонтував школу у Воронках,а у Безушка просити щоб побудував красивий магазин дитячої книги у Володимирці.
Відповісти
 
 
+11 # Гість 11.02.2016, 13:35
Якби дитячі книги користувались попитом, то магазин великий книжковий був би у Володимирці. А так це не рентабельний бізнес. А гостю можу поратиди взяти кредит у банку і самому відкрити книжковий магазин.
Відповісти
 
 
+20 # Lavr 10.02.2016, 12:56
Знаково, що все-таки в Володимирці відзначили день першого бою УПА 7.02.1943 р. з німецькими окупантами попри запеклу радянсько-росій ську пропаганду, що УПА були прислужниками німців. І до цього часу не вивітрились наслідки багаторічної ворожої пропаганди. Так, ще недавно в своєму нарисі "Колесо історії" С.Скібчик писав, що повстанців УПА "називали українськими фашистами". Правда, він не написав хто так їх називав. А називали ті, які тепер вже всіх українців, в т.ч. й Скібчика, називають укрофашистами та воюють з ними. Отаке "колесо історії" для недолугих дослідників.
Цікаво, що спочатку до 1943 року Москва мовчки підтримувала боротьбу УПА з німцями (притримувалась нейтралітету) і лише після перелому в війні почала вести боротьбу проти неї.
Історію національно-виз вольного руху на наших теренах необхідно об*єктивно дослідити як і історію репресій проти населення з обох воюючих сторін (УПА та НКВД). Треба дати справедливу оцінку всім, хто на що заслуговує.
P.S. Хто знає, що було витерто на меморіальній дошці?
Відповісти
 
 
+11 # Siegfried 10.02.2016, 14:05
І я це помітив (про сіру стрічку на меморіальній дошці). Так і подумав, що там був якийсь текст, який затерли.
Мій тато каже, що у війни немає правди. Розповідають (розповідали очевидці) і про партизан, і про лісових хлопців, і про кадрових військових різне, як позитивне, так і жахливе. Все так не однозначно.
Відповісти
 
 
+19 # istoruk19 10.02.2016, 14:44
Один мудрий викладач, до якого я мав честь ходити на пари сказав: "Історія пишеться кров'ю, і завжди на чистовик".
Як не крути, але так і є.
Відповісти
 
 
+17 # Lavr 12.02.2016, 11:28
Крім перерахованих Вами озброєних осіб були ще страшні псевдобандерівс ькі загони, які складалися з перебіжчиків з УПА, зрадників та асоціальних елементів під керівництвом офіцерів НКВД, які знали українську мову та місцеві звичаї. Вони мали необмежені повноваження щодо знищення людей для провокацій та озлоблення населення проти УПА. За деякими матеріалами їм дозволялося знищувати будь-кого в районі крім першого секретаря райкому партії, прокурора та начальника міліції. Тому необхідно дослідити і врахувати їх діяльність на території району.
Відповісти
 
 
0 # Гість 07.01.2020, 12:03
Підкажіть, де можна віднайти такі факти для вивчення? До кого звернутись?
Відповісти
 
 
+2 # Physic 16.02.2016, 19:00
спочатку там було написано «На цьому місці 7 лютого 1943 року відбувся бій за м.Володимирець, відділом УПА під командуванням сотника Григорія Перегійняка «Коробки», з німецькими і польськими окупантами…». Адже на боці німців в тому бою виступив відділ РОА, і польських поліцаїв. Проте місцева влада, не дозволила встановити дошку зі згадкою про «польських окупантів», і тому довелося той напис заретушувати білою стрічкою, залишивши згадку лише про німців.
Відповісти
 
 
-1 # Гість 07.01.2020, 12:02
Там було стерто слова "з польсько-німець кими окупантами". Це окрема трешова історія конфлікту з тодішньою владою. Її знає Олександр Бобрик.
Відповісти
 
 
+1 # Lavr 11.02.2016, 18:59
Невже так ніхто й не знає, що було написано на меморіальній таблиці, а потім затерто? Кого-небудь треба було б розпитати.
Відповісти
 
 
+4 # Гість 12.02.2016, 09:31
Гугл тобі в допомогу. Затерто слова "і з польськими окупантами". Соломія.
Відповісти
 
 
+2 # Гість 12.02.2016, 09:35
Знайшла статтю в інтернеті, про відкриття цієї меморіальної дошки у 2003 році, там вказано дослівно, що написано. Так що ІСТОРИК, історія пишеться не на чистовик, а так як геополітично вигідно. Кому цікаво, можу кинути ссилку на статтю. СОЛОМІЯ.
Відповісти
 
 
+2 # Гість 12.02.2016, 09:38
До речі, той хто затер ці слова, затер з дошки, а як же з людьми? Зі слів моєї покійної матері знаю, що селяни під час війни найбільше боялись повернення поляків і їхньої розправи над собою. СОЛОМІЯ,
Відповісти
 
 
+3 # Гість 12.02.2016, 10:08
Походила, подумала. От і Савонік впав в моїх очах. Табличку не він встановлював, а Червоній, то не йому її виправляти. Тепер він для мене не історик, а як "дишло, кули повернув туди й вийшло. СОЛОМІЯ.
Відповісти
 
 
+7 # Гість 12.02.2016, 10:20
Вибачаюсь перед Савоніком, запрацювалась. Знайшла більш детальнішу статтю. Не він правив вивіску "«На цьому місці 7 лютого 1943 року відбувся бій за м.Володимирець, відділом УПА під командуванням сотника Григорія Перегійняка «Коробки», з німецькими і польськими окупантами…». Адже на боці німців в тому бою виступив відділ РОА, і польських поліцаїв. Проте місцева влада, не дозволила встановити дошку зі згадкою про «польських окупантів», і тому довелося той напис заретушувати білою стрічкою, залишивши згадку лише про німців." Вибач, вибач, вибач. :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: СОЛОМІЯ
Відповісти
 
 
0 # xosяin 12.02.2016, 12:27
Посилання на статті можна?
Відповісти
 
 
0 # Physic 16.02.2016, 19:01
http://poliskasich.org.ua/?p=378
Відповісти
 
 
+1 # Lavr 12.02.2016, 12:33
Але на дошці замальована біла стрічка набагато довша ніж два слова "польськими окупантами". Щось там ще було. Ніде не зміг більше знайти.
Відповісти
 
 
+1 # Гість 12.02.2016, 13:00
Я так зрозуміла, що стерто "з німецькими і польскими окупатнами", а дописано з німцями. Найповніша стаття: http://poliskasich.org.ua/?p=378. СОЛОМИЯ
Відповісти
 
 
-3 # Гість 12.02.2016, 11:36
То підкажіть мені,був той бій чи не був,з німцями воювали чи з поляками,взяли Володимирець чи не взяли? Звідки такі дані про загиблих із двох сторін і звідки загалом така інформкація про ці події. Мутно якось все це.Мабуть пора вже книжковий магазин відкривати,щоб трохи щось читали та розуму набиралися.
Відповісти
 
 
+13 # Lavr 12.02.2016, 12:30
Працюйте над собою. Зараз про ці події море матеріалу. І не тільки.
Відповісти
 
 
-5 # Гість 12.02.2016, 14:13
Попрацював над собою... Поки що бачу одне бла,бла,бла.
Відповісти
 
 
+8 # Lavr 12.02.2016, 16:17
А ви не працюйте в сторону бла-бла. Глибше копайте, "тщатєльнєє".
Відповісти
 
 
+1 # Гість 14.02.2016, 16:38
В бібліотеку районну зайди. Поспілкуйся з сторожилами.
Відповісти
 
 
+3 # Lavr 15.02.2016, 11:39
Кому ти, хлопчику, ці рекомендації даєш?
Відповісти
 
 
+8 # Гість 12.02.2016, 12:52
Свого часу я просто в Гуглі ввів: перший бій УПА і 5год. читав різні свідчення, дивився відео на Ютюб. А ще зайдіть на сайт "Поліська Січ"
Відповісти
 
 
-7 # Гість 12.02.2016, 18:12
В бандерівцях були місцеві жителі і їх всі знали так само як і в партизанах, але спитайте в старших людей які це все застали і почуєте відповідь що бандери це були страшні люди які вбивали не розбираючись чи малий, чи великий так само як і нквд. Ми прославляємо бандер? Хоча сьогодні нам є з кого брати приклад і виховувати молодь - Воїни АТО, а не бандери які вбивали всіх баз розбору, але це все політика в стилі бобрика, савоніка, льоди бо напевно більш нічого не вміють робити
Відповісти
 
 
+17 # Lavr 12.02.2016, 19:46
Як то так бандерівці всіх людей "без розбору" вбивали? Не меліть дурниць! Вас чомусь залишили. Мабуть щоб і далі вели кремлівську пропаганду. До речі, ви саме зараз воїнів АТО називаєте "бандерівцями" як і всіх українців. Бо ненавидите їх як і все ваше московське плем*я.
Відповісти
 
 
+4 # Siegfried 12.02.2016, 20:50
кажуть що дядько Пєтя Кладюк з Довговолі і Олександр Онуфрійович з Володимирця були свідками відкриття цеї дошки. Вони повинні пам'ятати що там було викарбувано. Якщо ще пам'ятають. Це ж було огого як давно.
Відповісти
 
 
+7 # Гiсть 12.02.2016, 22:31
Дядько Пєтя вже отримав пай в Довговолі (там була свинарник) , то щоб продовжувати славу своїх предків - вирощувати свиноматок, успішно її розібрав і продав. П..здіти не мішки носити....
Відповісти
 
 
+1 # Siegfried 13.02.2016, 12:05
:eek: :cry:
Відповісти
 
 
-1 # Гiсть 12.02.2016, 22:35
http://www.istpravda.com.ua/research/2011/10/21/59950/
Подальший перебіг подій засвідчив неспроможність націоналістични х сил до широкого ефективного об'єднання на спільних ідейних засадах, чому завадили як об'єктивні обставини, так і особисті амбіції тих або інших політичних лідерів.

Робіть висновки панове...
Відповісти
 
 
+4 # Гість 13.02.2016, 22:00
Замальовування на меморіальній дошці надпису це яскравий приклад намагання на місцевому рівні переписати історію на свій лад місцевими націонал-патріо тами.Шановні панове,ми намагаємося протиснутися в Європу.А там німці.Щоб не сталося так що і слово "німцями" не доведеться замалювати,бо не зрозуміють тоді нас брати-німці.Так чи нє я кажу браточку-німцю? :lol:
Відповісти
 
 
+1 # Lavr 15.02.2016, 22:51
Тиждень тому РДА було анонсовано засідання круглого столу щодо проблем відзначення першого бою вояків УПА в м.Володимирець (07.02.1943 р.). Чи подія відбулась? Бо й анонс з сайту щез і ніякої подальшої інформації нема. Хто що знає - поділіться.
Відповісти
 
 
+2 # Гість 16.02.2016, 09:54
Lavr,ти ж все знаєш,не включай дурника.
Після сказаного.- :P
Відповісти
 
 
+15 # гість 16.02.2016, 00:06
Перебіг подій засвідчив неспроможність РДА (прямий обовязок влади) навести порядок в райцентрі(що можем це засідати,анонсу вати,круглі столи,квадратні ).Напішіть будь-ласка,як іде розслідування щодо розгромленої стоянки біля стадіону,роботу барів до ранку,чому бики ще більше на площі нагазовують і в чому проблема в її закритті для авто,чому салюти гасять аж шибки вилітають,що ми святкуєм,коли гинуть хлопці на Сході??????????
Відповісти
 
 
0 # xosяin 16.02.2016, 10:17
О, там знову продовження: покрали усі лампочки, і це після виходу статті на сайті. Схоже, хтось відверто грає проти Осмоловича як мера...
Відповісти
 
 
-1 # Гість 16.02.2016, 10:51
І собачки (ЦЕНЗУРА)ь проти Мера?
Відповісти
 
 
-2 # Гість 19.02.2016, 16:02
Як в Радянські часи хотіли довести, що головну роль у Великій Вітчизняній війні відіграв Брєжнєв, так зараз "щирі українці"савоні ки, бобрики тощо вважають, що війну виграла УПА.І подобається комусь чи ні сьогодні міжнародна спільнота протестує проти звеличення бандерівців.
Відповісти
 
 
-6 # Гість 13.03.2016, 21:12
Дорогі Володимирчани.Ч ого ви посилаете своІх хлопців на Донбас....Вам не шкода що вони загинуть просто ні за що.Вам обманюють СМИ. Я живу в Донецке и я думаю знаю и вижу больше вас чем вы пишите бред в своих коментатиях.... герои,АТО.Одума йтесь вы же люди,вам что не жалко детей,никакой России здесь нет.
Відповісти
 
 
+3 # Siegfried 14.03.2016, 11:19
По перше: ти з такого Донецька, як я німець із Берліна.
По друге: ніхто нас туди не посилав і не посилає. Вам брешуть СМИ. Ви ж люди? То не пишіть у коментах брєд, бо НАС ТАМ НЄТ.
Відповісти
 
 
-4 # Гість 14.03.2016, 13:28
А ты приедь и поговори с людьми и узнаешь,за 1000 км можно много говорить....есл и умеешь пользоваться компютером почитай ютуб и увидишь....вас жестоко надурили.АТО-эт о мясорубка для вас дураков не чего лезть на чужую территорию живите у вас на полесьи и наводите порядок.Время покажет ,у вас уже мнение поменяется за 2 года?Все Ваши ответы в Киеве.Удачи
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 132 гостей і 1 користувач на сайті