HomeНаше життяЗустрічі для васІнтерв’ю з головою Володимирецької РДА Ярославом Березюком

Інтерв’ю з головою Володимирецької РДА Ярославом Березюком

( 0 Votes )

Після завершення рад регіонального розвитку у кожній сільській та селищній радах уже визначилися зі своїми перспективними напрямками розвитку.

На черзі – визначення стратегії розвитку всього району на найближчих три роки. Які об’єднані громади можуть потенційно з’явитися у районі, чи насправді покращиться сільська медицина в результаті реформування, коли нарешті візьмуться за ремонти доріг і за які саме, чи не закриють нашу «кукушку» і чи розширюються бурштинові «клондайки»?

Саме про це ми й говорили з головою  Володимирецької районної державної адміністрації Ярославом Березюком.

– Ярославе Михайловичу, що можете сказати про об’єднання територіальних громад на Володимиреччині? Адже до завершення децентралізації всього рік…

– На радах регіонального розвитку обговорювали в тому числі й питання об’єднання громад. Їх усіх мало бути шість, але поки що можна говорити про можливість створення трьох. Це ті села, де вже задекларували свої наміри і приймають відповідні рішення.

Так, поки Володимирець ще думає, створення Каноницької об'єднаної тергромади вже ініціювали в Новаках. Такий крок затвердила на сесії Новаківська сільська рада 19 лютого. Сільський голова Олексій Христянович запропонував Новаківській, Озерській, Кідрівській та Каноницькій сільським громадам об'єднатися в ОТГ з центром у Каноничах. Для нас не принципового, де буде центр, головне, що тут процес зрушив з місця,  і тепер слово за іншими сільрадами.

Наступна об’єднана громада, яка має всі шанси з’явитися вже найближчим часом, це Рафалівська, до якої можуть увійти Великий Жолудськ з усіма селами сільради і Лозки з Суховолею, Кошмаками й Олізаркою. Великожолудська громада 22 лютого на сесії сільради уже прийняла відповідне рішення, а у Лозківській проводять громадські слухання, перший етап яких відбувся 27 лютого.

Далі процес об’єднання розпочали Полиці, Ромейки і Балаховичі.

28 лютого відбудеться сесія Володимирецької селради, на якій я запропоную депутатам розвинути діалог з питання децентралізації. Найпевніше, в орбіті селища будуть найближчі села: Довговоля, Жовкині, Красносілля та Зелене. До райцентру хочуть також і Любахи, Острівці та Берестівка, однак тут все залежить від бажання володимирецьких депутатів.

Усі інші населені пункти ще в роздумах (особливо ті, які орієнтувалися на Вараш), втрачаючи тим самим і час, і гроші, адже об’єднання громад – процес незворотній.

– Наступна за значимістю для нашого життя реформа – медична. Яких кардинальних змін тут очікувати?

– Дійсно, це реформа, яка триває вже не один рік, і несе кардинальні зміни для усіх жителів району. Я не буду говорити про госпітальні округи, бо це ще проект. Зупинюся на тому, що бачать усі і не заперечить ніхто. У районі за кошти спільного проекту МОЗ України та Світового банку «Поліпшення здоров’я людей» і місцевих бюджетів завершується реконструкції та капітальні ремонти 5 амбулаторій та 4  фельдшерсько-акушерських пунктів з наступною реорганізацією під сімейні амбулаторії, і вже найближчим часом вони будуть здані в експлуатацію. Ще 2 амбулаторії у Полицях і в Городці будуються «з нуля» за рахунок субвенції з державного бюджету на розвиток сільської медицини.

Що означає поява в селі амбулаторії загальної практики сімейної медицини замість застарілих ФАПів? Це фактично міні-поліклініки первинної медичної допомоги, де буде свій лікар, який з допомогою сучасного діагностичного обладнання забезпечуватиме кваліфіковану лікарську допомогу, лабораторне обстеження, консультування. Окрім того, за допомогою телемедицини пацієнт зможе проконсультуватись з вузькоспеціалізованим фахівцем. Тут можна буде одразу зробити кардіограму й скористатись денним стаціонаром, а не їхати для цього у Рафалівку чи у Володимирець.

Наголошую, що всі амбулаторії матимуть свою телемедицину.

Планується в нинішньому році для амбулаторій закупівля санітарних автомобілів, щоб сімейний лікар міг швидкої доїхати до кожного села. Чи могли сільські жителі навіть мріяти про таке ще 10 років тому? Медицина міняється поступово, але кардинально.

– А що буде з нашою вузькоколійкою? Її начебто знову хочуть закрити?

– Такі листи-попередження про закриття «кукушки» ми отримуємо ледь не щороку. Звісно, вона в аварійному стані.

Але я нещодавно спілкувався особисто з керівництвом Рівненського відділку «Укрзалізниці», тож можу запевнити, що там хоч і визнають її збитковою, та закривати не налаштовані. Надто велике значення вона має для регіону і як туристична атракція, і як пасажирська магістраль прямого сполучення із Зарічненським районом. Хоча Львівська залізниця має проблеми з її обслуговуванням.

За пільгові перевезення пасажирів Володимирецька районна рада торік перерахувала 130 тисяч гривень, цього річ – 50 тисяч. От якби ще наші люди не вчиняли би диверсій проти «кукушки». Як от нещодавно біля села Біле хтось позакопував між коліями пікетні стовпчики, що спричинило екстрене гальмування. А на початку лютого поїздок зробив аварійну зупинку через те, що хтось влаштував несанкціонований переїзд через колії і змістив рейки.

Скажу лише, що певні кроки для її порятунку ми з допомогою активістів і громадських організацій вже робимо. А програма «Свідок» телеканалу НТН минулої неділі робила сюжет про можливе закриття «кукушки».

– Яка зараз ситуація з незаконним видобутком бурштину?

– Значно менше, але копають. Найбільше заяв поліція фіксує по Мульчицькому лісництву, донедавна – і по Білоозерському, у заповіднику. Поліцейських Володимирецького відділення разом із приданими силами недостатньо, щоб якось кардинально вплинути на ситуацію. От і сьогодні були дзвінки, що миють помпами на мульчицьких землях. Та поки група реагування доїхала туди (півтори години треба), мийники вже позгорталися і втекли. Служба спостереження у злочинців працює дуже ефективно.

Тож збитків цей незаконний промисел завдає екології краю чималих. Так, у Володимирецькому районі станом на 19 вересня 2018 року, за даними відділу Держгеокадастру, нараховується 2 тисячі 248 гектарів земель, порушених внаслідок незаконного видобутку бурштину, які потребують відновлення.

За два роки кількість знищених земель зросла на 885 гектарів. За цей же дворічний період часу в районі зуміли рекультивувати лише 4,4 гектари.

– Ярославе Михайловичу, розкажіть тепер про ремонти доріг. Бо це третє найболючіше питання для усіх жителів району. Які напрямки заплановано зробити в цьому році?

Нами було розроблено і подано в Рівненську облдержадміністрацію 6 документацій на ремонт доріг загального користування місцевого значення по напрямках, погоджених на засіданні постійної комісії районної ради ще у березні 2018 року. Загальна протяжність ремонту становить 26,6 кілометра на суму 124 мільйонів гривень, з них 5 кілометрів було зроблено торік.

Частина робіт, розпочатих торік, будуть продовжені в цьому році – але суто в межах виділеного областю фінансування. Так, плануємо повністю відремонтувати суцільним асфальтуванням дорогу Володимирець – Антонівка – від райцентру до «цепцевицького повороту»; від Володимирця до виїзду із села Зелене в напрямку Воронок – до меліоративного каналу покладуть суцільний асфальт на розбитих ділянках; від села Половлі в напрямку села Сопачів замість ґрунтової дороги має бути асфальт.

Виготовляється документація і на ремонт дороги від села Хиночі до села Степангород.

Це те, на що вже передбачені кошти. Роботи мають почати за сприятливої погоди з березня.

Триває ямковий ремонт дороги державного значення Переброди – Дубровиця – Володимирець – Суховоля. Роботи виконує Володимирецький дорожно-ремонтний пункт Сарненської дорожньо-експлуатаційної дільниці дочірнього підприємства «Рівненський облавтодор». Уже полатали 6 кілометрів дороги на відрізку Володимирець-Довговоля. До Суховолі ямковий ремонт мають завершити до кінця березня.

Сергій СКІБЧИК.

 

У вас недостатньо прав для коментування.