Авторизація

HomeСвіт цікавогоСвіт цікавогоВіктор ГОЛУБ: "Я малюю смисли…" (+фото)

Віктор ГОЛУБ: "Я малюю смисли…" (+фото)

( 1 Vote )

Про цю людину і її творчість не можна тільки говорити. Його роботи треба бачити! 

Віктор Голуб – видатний українець. Народившись на Хмельниччині, проживає у Здолбунові. А цього року познайомитися з ним можна було на виставці у Рівному, якраз на День міста.

У центрі біля театру скромно розташувалася виставка його картин. Підходиш ближче, вдивляєшся у зображення – й очі починають збільшуватись у розмірі. Бо ж на папері не картини. Там – карикатури. Серйозні і водночас прості, зрозумілі, витончені. Карикатури з глибоким смислом, який не треба «копати», аби зрозуміти.

Не дивлячись на відсутність спеціальної освіти, карикатурист має не одну нагороду й не одне призове місце, а його роботи представлені на кращих всесвітніх конкурсах художників і карикатуристів. Серед таких – перше місце на конкурсі карикатури «Проблеми сучасного міста» в Ізраїлі, премія на 7-му бієнале карикатури у Китаї, третє місце на конкурсі «Містянин сміється» в Естонії. Не залишається осторонь й українських конкурсів, де також збирає «вершки» і перемоги.

– Перша моя карикатура опублікована в газеті «Молодь України» у далекому 1985 році. Пізніше друкувався в багатьох виданнях Радянського Союзу та України, – розповідає Віктор.

За спеціальністю він – технік-електрик. Має середню спеціальну освіту. Проте душа весь час тягнулася до інтелектуальної творчості. І з глини намагався ліпити, і по дереву вирізав. Кожен вид мистецтва вимагав якихось правил чи рамок. А карикатури того не ставлять за вимогу. Тут робиш, як тобі заманеться. А що спеціальної освіти не мав і не міг дотриматися «надиктованих» ліпленням чи різьбою мистецьких рамок, то й перейшов до карикатури. Вона найбільше припали до душі.  Бо ж ніхто не критикує зображення облич чи пропорцій персонажів. У карикатурі головне не те, як зображено, а що сказано. «Я, – каже художник, – малюю смисли».

Малює, до речі, й акварельними фарбами, і в програмі «Фотошоп». Тож і виставка його робіт трохи нагадує роздруківку картинок з мережі Інтернет. Відвідувач потроху губиться. Така виставка незвична. Бо картину можна пощупати і зрозуміти: саме цей зразок і є оригінальний. А от про карикатуру, мальовану на комп’ютері, те ж саме сказати важко. Тут оригінал існує лише в електронному варіанті, проте цінність його від того ні на йоту не менша. Ось вони, незвичності нових тенденцій нового мистецтва!

Віктор Голуб розповідає, що ідея карикатури здебільшого залежить від теми конкурсів, у яких бере участь, і що справжніх цінителів карикатури зараз мало. У Рівному виставлявся тричі. Людей трохи було. Навіть трапився німець, який хотів купити роботу. Але як купиш твір карикатуриста? Ідею і смисл не купиш, а картинку можна роздрукувати з Інтернету.

– Однодумців мало, – бідкається художник. – У Здолбунові виставився один раз, а що толку? Рідко хто підходив – наше суспільство міліє інтелектуально. Я не малюю абстракцій. Я все зображую чітко і просто. Однак заковика у тому, що робота карикатуриста показує не зовсім те, що показує. Треба трохи думати. А наші люди здебільшого не мають бажання шифрувати смисли. Саме тому карикатури особливої популярності не мають, хоча «викопувати» двоякі смисли не так уже й важко…

Роботи Віктора Голуба різняться тематично. Від екології і політики – до релігії і сатири. Серед карикатур можна побачити «присвяту» незаконному видобутку бурштину в області. На картинці – люди в солідних костюмах. Але що ж автор мав на увазі? Усі прекрасно це знаємо, проте – мовчимо і хіба що сумно посміхаємось. У цьому й криється смислонасиченість карикатур: з витонченою іронією глибоко копнути болюче.

Між іншим, Інтернет просто переповнений роботами Віктора Голуба. У соцмережах з різним дописами і заголовками «гуляють» його ж карикатури. Вони там – мотиватори і демотиватори. І тільки потрапивши на виставку карикатуриста, уздрівши знайому картинку, перебуваєш у стані осяяння, адже, виявляється, всім відома картинка з соцмережі має автора. Живий, реальний, у плоті – ось він стоїть перед тобою.

До речі, у День міста у Вараші Віктор Голуб теж представляв свої роботи. Тож охочі мали чудову нагоду насолодитися такими простими і такими смислонасиченими його карикатурами.

Олена СТЕЛЬМАЩУК.

Додати коментар

Захисний код
Оновити

На даний момент 173 гостей на сайті