Розвиток інформаційних технологій, електронне листування, електронні документи, електронні платіжні системи, Інтернет-банкінг, Інтернет-трейдинг, електронний документообіг та багато іншого призвели до того, що виникла необхідність надання юридичної сили електронному документу та визнання юридичної сили цього електронного документа.
Для вирішення зазначеної проблеми у 2003 році в Україні вступили в дію Закони "Про електронний цифровий підпис" та "Про електронні документи та електронний документообіг". Закон України "Про електронні документи та електронний документообіг" встановлює, що обов’язковим реквізитом електронного документу є електронний цифровий підпис (далі – ЕЦП), а накладанням ЕЦП завершується створення електронного документу.
Створення Державним підприємством “Інформаційний центр персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України” Система “Електронний звіт” надає Користувачам можливість відмовитись від паперових звітів, замість того застосовувати сучасні технології – Інтернет або електронну пошту. Вона призначена для дистанційного надання інформації страхувальниками до органів Пенсійного фонду України, а також для автоматичного створення, передачі та завантаження звітів. Система може використовуватись як юридичними, так і фізичними особами, що звітують Пенсійному фонду України.
Переваги переходу до електронної системи подання страхувальниками звітності очевидні. Програмне забезпечення яке використовується при формуванні звітності, гарантує автоматичну перевірку документів на наявність арифметичних помилок та дозволяє значно заощаджувати робочий час, веде до зменшення паперового документообігу та підвищує рівень обслуговування. Для бухгалтерів, які досі сумніваються, чи варто переходити на електронну форму звітності, безумовною перевагою буде: економія часу; можливість відправити звіт у будь-який зручний час; подання звітності без черги, не відвідуючи територіальні органи ПФУ; немає необхідності в підтвердженні даних електронних звітів у паперовому вигляді; відсутня потреба самостійно відслідковувати всі поточні зміни законодавства у формах звітності; можливість своєчасно виявити помилки у звітах, а також здати виправлений звіт повторно (у цьому разі прийнятою вважається остання версія звіту).
Електронний цифровий підпис є аналогом власноручного підпису на папері, але реалізується не за допомогою графічних зображень, а за допомогою математичних перетворень над змістом документу.
Особливості математичного алгоритму створення та перевірки ЕЦП гарантують неможливість підробки такого підпису сторонніми особами. Зокрема, процедура перевірки ЕЦП безпомилково виконується комп'ютером, що запобігає впливу людського фактору при перевірці звичайного підпису. ЕЦП надає інформацію не тільки про особу, що підписала документ, але й дозволяє впевнитись, що сам документ не був змінений або підроблений після підписання (автентичність і цілісність документа). Зручність в обміні, зберіганні та роботі з електронними документами, що мають юридичну силу. Одним з компонентів ЕЦП є позначка часу, яка вказує реальний час підписання документа (на відміну від дати, вказаної у самому документі).
Дякуючи технологіям, які застосовуються, ви також можете шифрувати документи, отримуючи при цьому гарантований захист інформації від несанкціонованого доступу (конфіденційність інформації).
Для переходу до подачі страхувальниками звітів в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису страхувальнику необхідно зробити три наступні кроки:
1. Встановити актуальне спеціалізоване програмне забезпечення АРМ “Звіт Страхувальника” (АРМ ЗС). Цей програмний комплекс містить все необхідне для підготовки звітності до Пенсійного фонду. Програма є безкоштовною та дозволеною до використання для подачі звітів до ПФУ.
2. Отримати ключі ЕЦП в одному з акредитованих центрів сертифікації ключів (для накладання підписів необхідна наявність ключів ЕЦП, що відображають підпис бухгалтера (при наявності бухгалтера), підпис керівника та печатку підприємства).
3. Укласти договір з Центром обробки електронної звітності згідно встановленого зразку, сформувати картку приєднання до договору обслуговування в системі подачі електронних звітів, підписати її ЕЦП і відправити електронною поштою до інформаційного Центру персоніфікованого обліку ПФУ (ІЦ-СПОВ). А також проінформувати управління ПФУ у Володимирецькому районі лиcтом довільної форми про ваше бажання надавати звіти до ПФУ в електронній формі з використанням ЕЦП.
Після виконання цих умов страхувальник зможе подавати звіт в електронній формі із застосуванням електронного цифрового підпису.
Для надання звітності до Пенсійного фонду необхідно: сформувати звіт, підписати його ЕЦП і відправити електронною поштою до інформаційного центру персоніфікованого обліку ПФУ, отримати від Центру квитанції про те, що звіт отриманий (квитанція № 1) і прийнятий (квитанція № 2).
Подача електронної звітності через Інтернет дозволяє значно спростити та прискорити обмін документами між суб'єктами господарської діяльності та контролюючими державними органами.
При цьому документи підписуються за допомогою ЕЦП (що надає їм юридичної сили) та шифруються (це дозволяє захистити їх від несанкціонованого доступу). Перевірка та обробка електронних документів може бути повністю автоматизована.
Страхувальники та центр обробки електронних звітів забезпечують зберігання електронних звітів та відповідних квитанцій у формі оригіналів електронних документів з дотриманням вимог чинного законодавства щодо їх зберігання та протягом термінів, встановлених чинним законодавством для відповідних паперових документів.
Центр обробки електронних звітів на запит управління Пенсійного фонду України в районі, місті або районі у місті, де страхувальник зареєстрований як платник страхових внесків, надає оригінал електронного звіту разом з чинними на момент його формування сертифікатами відкритих ключів страхувальника.
Вже зараз можна подавати звітність в електронному вигляді до Пенсійного фонду України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету фінансового моніторингу, Державної митної служби, Національного депозитарію України.
На даний момент до управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі звітуються 60 страхувальників. Серед найбільших – відділ освіти, КЗ «Володимирецька ЦРЛ», ДП «Володимирецький лісгосп», ПАТ «Рафалівський кар’єр», ВАТ «Володимирецький молокозавод», ПП «Володимирець-Агрошляхбуд», Городецька сільська рада, ПрАТ «Володимирецька рай друкарня». Роботодавці повністю задоволені подачею звітів в електронній формі із застосуванням електронно-цифрового підпису.
Т. А. Логацька, начальник відділу ПОІСМ
Довідкову інформацію щодо подачі звітності із застосування ЕЦП Ви можете отримати у відділі персоніфікованого обліку, інформаційних систем та мереж управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі або за телефоном 2-30-61.
Детальніше...